Reklama

ADAM WOJNAR
Bożogrobcy w Miechowie

Bożogrobcy modlą się o pokój w Ziemi Świętej

2014-09-06 18:05

dziar / Miechów / KAI

W „polskiej Jerozolimie” – w Miechowie, siedzibie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, rozpoczęły się dzisiaj zorganizowane z rozmachem III Dni Jerozolimy, z udziałem ok. 250 kawalerów i dam – członków Zakonu z Polski i reprezentacji zwierzchnictw Austrii i Wielkiej Brytanii. Dwudniowym spotkaniom 6 i 7 września, przewodniczy Patriarcha Jerozolimy – zwierzchnik Zakonu – abp Fouad Twal.

Patriarchę powitał polski zwierzchnik Zakonu, komandor Karol Bolesław Szlenkier. „Spotkanie nasze w Miechowie, polskiej stolicy bożogrobców, w sposób naturalny nabiera rangi spotkania historycznego. W osobie Waszej Błogosławioności witamy Wielkiego Przeora naszego Zakonu, ale i osobę, która reprezentuje wspólnotę chrześcijan, tak dramatycznie doświadczoną prześladowaniami, represjami, a ostatnio również działaniami zbrojnymi” - powiedział.

Szlenkier zapewnił o stałej modlitwie polskich bożogrobców o pokój w Ziemi Świętej i w intencji zaprzestania prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Syrii i Iraku.

Zebranych w Miechowie gości witał także ks. Mirosław Kaczmarczyk – proboszcz bazyliki Grobu Bożego i członek bożogrobców. - „Razem w tych dniach przeniesiemy się w epokę średniowiecza, aby przez Miechów ujrzeć Jerozolimę w Ziemi Świętej - powiedział. Oficjalnie inauguracji III Dni Jerozolimy dokonał burmistrz Miechowa – Dariusz Marczewski.

Reklama

Dostojni goście, z Patriarchą Jerozolimy abp. Fouadem Twalem i biskupem kieleckim Kazimierzem Ryczanem uczestniczyli w otwarciu wystawy okolicznościowej w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Mszy św. w intencji pokoju w Ziemi Świętej, na świecie oraz rozwoju zakonu przewodniczył w bazylice miechowskiej bp Ryczan.

W sobotę w godzinach wieczornych przewidziane jest spotkanie dyskusyjne z abp. Fouadem Twalem oraz siostrami elżbietankami z Góry Oliwnej w Jerozolimie.

Odbędzie się również konferencja naukowa „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Poprowadzą ją: ks. dr Jerzy Bielecki i prof. Piotr Małoszewski CSSH. Natomiast w amfiteatrze - odbędzie się projekcja filmu "Ziemia Święta - kustosze źródeł zbawienia".

Przez dwa dni w sobotę i niedzielę będą trwały wspólne modlitwy, Msze św., konferencje przybliżające misję bożogrobców i dzieje Ziemi Świętej, a także miejski festyn.

Z kolei w niedzielę 7 września, głównym punktem III Dni Jerozolimy będzie uroczysta Msza św. w bazylice Grobu Bożego w Miechowie pod przewodnictwem Wielkiego Przeora Zakonu Bożogrobców abp. Fouada Twala - Łacińskiego Patriarchy Jerozolimy, zakończona modlitwą rycerzy o pokój w Ziemi Świętej.

W niedzielę zaplanowano także Festyn Średniowieczny, który na Rynku w Miechowie, rusza już o godz. 9.30. W programie m.in.: publiczna kwesta na cel charytatywny w Ziemi Świętej, atrakcje przygotowane przez kramy prezentujące rzemiosło i oferujące produkty tradycyjne, pokazy walk rycerskich, warsztaty i konkursy, prezentacje zespołów młodzieżowych, koncert muzyki celtyckiej.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Wówczas książę Gotfryd de Bouillon ustanowił 20-osobową grupę świeckich rycerzy i duchownych w celu opieki nad Bożym Grobem w Jerozolimie. Zakon stracił na znaczeniu po upadku Akki.

W Europie zakon odnowił się w 1304 r., choć jego organizacja przypominała bardziej bractwo. Do właściwej struktury zakonu rycerskiego został przywrócony w drugiej połowie XIX wieku.

W 1847 r. decyzją Stolicy Apostolskiej Zakon Rycerski Świętego Grobu Bożego odrodził się jako zgromadzenie osób świeckich. Podstawowym celem wznowionego zakonu jest wspieranie chrześcijan w Ziemi Świętej i łacińskiego patriarchy w Jerozolimie.

Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim najstarsza replika Grobu Bożego na świecie.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 240 osób.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem