Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bp Pindel do katechetów: czy odważymy się być „głupi dla Chrystusa”?

PB

„Czy odważmy się powiedzieć, jak św. Paweł, że staliśmy się widowiskiem światu, aniołom, i ludziom, głupi dla Chrystusa?” – pytał bp Roman Pindel, który 6 września uczestniczył w inauguracji roku katechetycznego w diecezji bielsko-żywieckiej. Biskup przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wraz z nim liturgię koncelebrował biskup pomocniczy diecezji Piotr Greger oraz około 80 kapłanów. W świątyni modlili się m.in. katechetki i katecheci świeccy, siostry zakonne, przedstawiciele władz miasta, kuratorium oświaty ze Śląska i Małopolski.

W homilii bp Pindel nawiązał do czytania dnia – Listu św. Pawła do Koryntian, w którym Apostoł Narodów raduje się z bycia świadkiem Zmartwychwstałego, mimo napotykanych trudności i odczuwanej wzgardy ze strony innych. Biskup konfrontował opisywany przez Apostoła stan z sytuacją nauczycieli uczących w dzisiejszych czasach religii.

„Czy odważmy się powiedzieć, że staliśmy się widowiskiem światu, aniołom, i ludziom, głupi dla Chrystusa? A tak jest oceniany Paweł. On porównuje swoją sytuację do takiej, w jakiej znalazł się gladiator, na którego się patrzy, czy wygra czy zginie, lub ktoś, kogo odrzucają i potępiają tłumy” – mówił hierarcha.

Zauważył, że niekiedy zdarzają się sytuacje, kiedy z katechetów mogą się inni śmiać. „Jak z ludzi, którzy odstają od normy, od głównego nurtu życia, myślenia, wartościowania, którzy nie korzystają z życia, lecz z Kimś się liczą, uznają jakieś normy i głoszą je. Jeżeli ktoś powie o mnie, że jestem głupi, to dobrze, pod warunkiem, że mówię to, co Chrystus mówi. Mogę być głupi ze względu na Chrystusa, dla Chrystusa, w obronie Chrystusa” – wyjaśniał kaznodzieja.

Reklama

„Czy możemy tak drastycznie i ostro jak Paweł to czyni, zestawiać naszą sytuację z tymi, do których idziemy? –zastanawiał się dalej biskup bielsko-żywiecki. „Może to taka sytuacja, w której nauczyciel jest poniżany z tego powodu, że wymaga więcej od ucznia, i nie ma wsparcia ze strony rodziców czy dyrekcji szkoły. Może niekiedy raczej usłyszymy od ucznia, że on za takie pieniądze, by nie robił, że jak skończy 17 lat, to pojedzie do Anglii lub Niemiec, a za dwa lata kupi już sobie audi czy bmw, choćby nawet ośmioletnie. Może tak jesteśmy niemocni, może tak nie doznajemy szacunku” – dodawał.

Kaznodzieja zachęcał katechetów, by zastanowili się, czy doszli w swoim posługiwaniu i pracy do takiej miary zaangażowania i znoszenia przeciwności losu jak św. Paweł, który czuje się odpadkiem i śmieciem, a mimo to idzie ewangelizować do kolejnego miasta. „Czy błogosławimy, gdy ktoś nam złorzeczy, cierpliwie znosimy, jeśli jesteśmy gorzej tratowani niż inni, w jakiś sposób prześladowani?” – pytał biskup-biblista.

Bp Pindel podkreślał, że słowa z Listu św. Pawła są zachętą i pociechą na początku roku katechetycznego, by w obliczu czekających przeciwności nie tracić ducha.

Reklama

„Jeżeli Pan Bóg wybrał Pawła i taką drogą go prowadził, to znaczy, że to jest normalna, nasza droga, nasze powołanie i misja” – mówił hierarcha. Wezwał na koniec, by prosić, o siłę w Bogu do głoszenia Ewangelii, pomimo możliwych przeszkód, przygnębienia i zmęczenia.

Autorami wykładów inauguracyjnych byli krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś, który mówił o dialogu z judaizmem, oraz prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Janusz Mastalski, który wyjaśniał jak realizować metodę dialogu w codziennej pracy pedagogicznej.

Dyrektor wydziału katechetycznego bielskiej kurii ks. dr Marek Studenski poinformował, że na początku 2015 roku diecezja będzie przewodniczyła ogólnopolskim obchodom Dnia Judaizmu. Przypomniał, że na terenie diecezji miejscem, wokół którego dialog chrześcijańsko-żydowski szczególnie się koncentruje jest Miejsce Pamięci – były niemiecki obóz zagłady Auschwitz Birkenau. „To miejsce dramatyczne, ale także miejsce szansy. Z tej szansy chcemy skorzystać” – dodawał

W szkołach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej pracuje około 800 katechetów i katechetek: świeckich, księży oraz sióstr zakonnych.

2014-09-07 07:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Pindel do katechetów: mówcie o miłości Bożej także tym, którzy Boga nie znają

2020-09-01 09:17

Mjscreen

Mamy przekazywać naukę wiary, katechezę wszystkim: zarówno tym, którzy są z Ducha, jak i tym, którzy nie żyją według Ducha – zwrócił się do katechetów diecezji bielsko-żywieckiej za pomocą środków społecznościowych biskup Roman Pindel.

Więcej ...

Poseł Wróblewski: Polskę czekają odszkodowania

2020-09-18 11:27

Artur Stelmasiak

Przeciwko ustawie tzw. "Piątka dla Zwierząt" głosowało wielu posłów Zjednoczonej Prawicy. Wśród nich cała Solidarna Polska, wielu posłów Porozumienia, ale także politycy Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS, który jest prawnikiem konstytucjonalistą, wydał w tej sprawie oświadczenie.

Więcej ...

Podczas pandemii uczmy się od prześladowanych

2020-09-18 19:26

Vatican News

Podczas pandemii kapłani i biskupi znaleźli się w podobnej sytuacji, co pasterze Kościoła podczas prześladowań, kiedy tracą możliwość bezpośredniego posługiwania swej owczarni i wszystko muszą zawierzyć Bogu. Wskazuje na to abp Giampaolo Crepaldi, wspominając kard. François-Xaviera Nguyêna Van Thuána, który zanim został powołany do Watykanu, 13 lat spędził w więzieniu i doświadczył okrutnych tortur ze strony komunistycznego reżimu w Wietnamie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Wiadomości

14 posłów PiS zawieszonych w prawach członków partii

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Wiara

Od ledwie dostateczny z religii do magistra teologii

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Przebaczać

Wiara

Przebaczać