Reklama

KS. WALDEMAR WESOŁOWSKI
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Krzeszów: XV pielgrzymka osób niepełnosprawnych

2014-09-07 13:23

ks.ww / Krzeszów / KAI

Osoby niepełnosprawne są pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa – podkreślił podczas XV pielgrzymki do sanktuarium w Krzeszowie bp Marek Mendyk, od lat duszpasterz osób niepełnosprawnych. - Takie spotkania to sposób na przełamanie tabu i wyjście z cienia. To poczucie siły wspólnoty ludzi, którzy są dziećmi jednego Ojca” – dodał biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

Już od 15 lat w pierwszą sobotę września osoby niepełnosprawne, ich bliscy i przyjaciele przybywają do krzeszowskiego sanktuarium Domu Łaski, by powierzyć Matce Bożej swoje sprawy. Tym razem do Krzeszowa przyjechało ponad 2,5 tysiąca osób.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Przyjeżdżają ludzie o różnym stopniu i rodzaju niepełnosprawności, dzieci, młodzież i dorośli. Nie brakuje także ich bliskich, przyjaciół i wolontariuszy. Legnicka Caritas, która jest głównym organizatorem tych spotkań, wraz z gospodarzami sanktuarium dbają o najmniejsze szczegóły, by wszystkim gościom niczego nie zabrakło.

Krzeszowskie święto rozpoczęła młodzież ze szkoły muzycznej z Legnicy, która przygotowała program słowno-muzyczny przypominający postaci wielkich papieży: św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. To spotkanie było dziękczynieniem za wyniesienie tych papieży na ołtarze.

Reklama

Następnie w bazylice mariackiej bp Marek Mendyk wygłosił katechezę do wszystkich zgromadzonych. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski poświęcił kilkanaście minut na przygotowanie do godnego przeżycia spotkania z Chrystusem. „Przychodzimy tutaj, aby uczyć się od Maryi przyjmowania woli Bożej, uczymy się gotowości mówienia Bogu ‘niech mi się stanie według słowa Twego’. Prośmy Boga, byśmy umieli mówić Bogu ‘tak’, aby spełniło się to, co Bóg zaplanował dla naszego życia” – mówił biskup legnicki.

Przy ołtarzu do koncelebry stanęli: biskup senior Stefa Cichy, dyrektor Caritas ks. Czesław Włodarczyk, księża pracujący w legnickiej Caritas, duszpasterze osób niepełnosprawnych oraz gospodarze miejsca, z kustoszem ks. Marianem Kopko na czele.

W homilii bp Kiernikowski mówił, że „w życiu ważne jest, by odkryć, że Jezus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem i prowadzi nas wszystkich do Ojca”. W dalszej części homilii biskup legnicki przypomniał, że Jezus przez swój krzyż pokazuje, że człowiek skażony grzechem, słabościami, niedoskonałościami może powrócić do Ojca. „Chciejmy przylgnąć do Jezusa, uczynić swoim to Słowo, Jezusa, który zwłaszcza w Eucharystii jest do naszej dyspozycji. On pomaga człowiekowi pokonać siebie samego, swoje słabości” – apelował bp Kiernikowski. Na zakończenie mówił też o prawdziwej wolności, która polega na byciu razem we wspólnocie z Jezusem. Jest to szczególnie ważne dla człowieka pełnego różnych ograniczeń.

Po Mszy św. na klasztornym placu odbyła się agapa. Były też gry, zabawy, wystąpiła orkiestra reprezentacyjna policji i grupa wokalna z Nielestna. Rozdano też wyróżnienia osobom, które szczególnie angażują się w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych. Tym razem tytuł „Przyjaciel osób niepełnosprawnych” otrzymało 5 nominowanych osób.

W tym roku na krzeszowskie święto przez 3 dni wędrowała grupa ponad 50 niepełnosprawnych pielgrzymów i opiekunów, którzy już po raz siódmy wyruszyli z Legnicy pod opieką ks. Tomasza Filipka.

Tagi:
niepełnosprawni Krzeszów

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Bł. Edmund  Bojanowski w Częstochowie

Bł. Edmund Bojanowski w Częstochowie

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Zawody sportowe i jubileuszowy tort

Patriotyzm z Polakami

Patriotyzm z Polakami

Pięknie jest być starszym

Pięknie jest być starszym

"Spotkanie z Niedzielą"

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Andrzej Duda wręczył Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Plakaty

Plakaty

"Spiżarnia Caritas" w Głogowie.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem