Reklama

wikipedia.pl

Łaciński patriarcha Jerozolimy wzywa do solidarności z Ziemią Świętą

2014-09-07 15:11

dziar / Miechów / KAI

„Młodzi Europejczycy, obudźcie się i nie zapominajcie o waszych młodych rówieśnikach na Bliskim Wschodzie, Zachód nie może w nieskończoność odwracać oczu w inną stronę” - powiedział dzisiaj w Miechowie zwanym „polską Jerozolimą” – abp Fouad Twal. Łaciński Patriarcha Jerozolimy przewodniczył tam głównej Mszy świętej podczas III Dni Jerozolimy.

W homilii patriarcha zwrócił uwagę na zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie i palącą potrzebę solidarności ze strony Europy.

Zauważył m.in., że „Europa jest zaślepiona i milcząca” wobec nieszczęść Bliskiego Wschodu, wobec zburzonych domów, profanowanych świątyń, wobec tysięcy chrześcijan, którzy zdecydowali się wyemigrować i „milionów Syryjczyków, którzy uciekli, tracąc wszystko, co posiadają”. – Ten dramat jest konsekwencją zaślepionej i niemoralnej polityki interesów – mówił abp Twal. Zwrócił także uwagę na konflikty w Europie, wyrażając solidarność z Ukrainą, podkreślał kilkakrotnie bohaterstwo chrześcijan Iraku.

„Kto chce naśladować Jezusa, musi się dobrze zastanowić, tej decyzji nie można traktować pobłażliwie” – podkreślał patriarcha, zwracając zarazem uwagę na dramatyczne wybory w konsekwencji bycia chrześcijaninem, szczególnie na Bliskim Wschodzie, w Syrii, Iraku, w miejscach świętych na terenie patriarchatu.

Reklama

Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za 26 sierpnia – dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, zaapelował do Polaków, aby „informowali o dramacie” oraz zaprosił do wspólnej modlitwy o pokój.

Mszę św. z patriarchą Jerozolimy celebrowali m.in. biskup kielecki Kazimierz Ryczan, ks. prałat Henryk Jagodziński z Nuncjatury Apostolskiej oraz kanonicy miechowscy i członkowie Zakonu. Odbyła się także tradycyjna modlitwa o pokój w kaplicy Grobu Bożego – najstarszej w Europie replice oryginalnej komory grobowej Chrystusa.

„Naszym pragnieniem było i jest, aby z Miechowa płynął mocny głos wołania o pokój w Ziemi Świętej. Obecność patriarchy nadaje szczególnej mocy temu przesłaniu” – powiedział KAI komandor Karol Bolesław Szlenkier, zwierzchnik zakonu bożogrobców Polsce.

Przez dwa dni w sobotę i niedzielę 6 i 7 września w Miechowie, przy bazylice i sanktuarium Grobu Bożego, trwają wspólne modlitwy, Msze św., konferencje przybliżające misję bożogrobców i dzieje Ziemi Świętej. Status Miechowa i łączność miasta z Ziemią Świętą przypomina także festyn miejski oraz wystawa w Muzeum Ziemi Miechowskiej.

Miechów był pierwszym domem bożogrobców w Europie. Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf powracając z Ziemi Świętej i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

W 1819 r. nastąpiła kasata zakonu bożogrobców, ale wieloletnie starania kolejnych proboszczów miechowskich o przywrócenie dawnej rangi zostały zwieńczone sukcesem: w 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Znajduje się w nim najstarsza replika Grobu Bożego na świecie.

Obecnie zakon jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi, działa w ponad 40 krajach. Bożogrobcy aktywnie wspierają katolików w Ziemi Świętej, utrzymują i prowadzą tam blisko 100 szkół. Bożogrobcy formalnie powrócili do Polski w latach 90. XX wieku. W 1995 r. mianowano kardynała Józefa Glempa Wielkim Przeorem i utworzono zwierzchnictwo bożogrobców w Polsce. Jego siedziba znajduje się w Miechowie, przy Bazylice Mniejszej Grobu Bożego. Zakon Bożogrobców liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 250 osób.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Podsumowanie  385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Podsumowanie 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Lech Dyblik na Pielgrzymce Bezdomnych

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

Trzeci dzień biskupich rekolekcji

101. rocznica urodzin

101. rocznica urodzin

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Prezentacja nr 47/ 2019

Prezentacja nr 47/ 2019

Wizyta studyjna u duchaczy

Wizyta studyjna u duchaczy

Międzynarodowy kongres

Międzynarodowy kongres "Katolicy a tożsamość wspólnoty narodowej"

INSIEME znaczy razem

INSIEME znaczy razem

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem