Reklama

Polska

Patriarcha Jerozolimy w Miechowie apelował o pokój w Ziemi

Magdalena Uchto

W Miechowie nazywanym „polską Jerozolimą” 6 i 7 września trwały III Dni Jerozolimy, z udziałem Patriarchy Łacińskiego Jerozolimy i Generała Zakonu Bożogrobców - abp. Fouada Twala i 150 kawalerów i dam Zakonu w Polsce oraz delegacji z Wielkiej Brytanii i Austrii.

Bożogrobcy - członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przez dwa dni spotykali się na modlitwie, konferencjach, prezentacjach, dyskusjach, a III Dni Jerozolimy uświetnił m.in. Festyn Średniowieczny w Miechowie.

W niedzielę 7 września patriarcha abp Fouad Twal przewodniczył uroczystej Eucharystii w bazylice Grobu Bożego w intencji pokoju w Ziemi Świętej. W homilii zaapelował o solidarność z Ziemią Świętą, doświadczoną prześladowaniem chrześcijan, zwrócił także uwagę na zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na pilną potrzebę solidarności ze strony Europy.

Reklama

Zauważył m.in., że „Europa jest zaślepiona i milcząca” wobec nieszczęść Bliskiego Wschodu, wobec zburzonych domów, profanowanych świątyń, wobec tysięcy chrześcijan, którzy zdecydowali się wyemigrować i „milionów Syryjczyków, którzy uciekli, tracąc wszystko, co posiadają”. - „Ten dramat jest konsekwencją polityki interesów, zaślepionej i niemoralnej” - mówił abp Twal. Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za 26 sierpnia - dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, zaapelował do Polaków o wspólną modlitwę o pokój.

Mszę św. z patriarchą Jerozolimy celebrowali m.in. bp kielecki Kazimierz Ryczan, ks. prałat Henryk Jagodziński z Nuncjatury Stolicy Apostolskiej, ks. prałat Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz kanonicy miechowscy i członkowie Zakonu. Odbyła się także tradycyjna modlitwa o pokój w kaplicy Grobu Bożego - najstarszej w Europie replice oryginalnej komory grobowej Chrystusa.

W Miechowie odbyła się również konferencja naukowa „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Poprowadzili ją: ks. prałat dr Jerzy Bielecki i prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH.

Reklama

Projekcja filmu "Ziemia Święta - kustosze źródeł zbawienia" oraz kwesty były m.in. wkładem Komisariatu Ziemi Świętej Ojców Franciszkanów z Krakowa.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów, od XII wieku.

Obecnie w Miechowie znajduje się polskie zwierzchnictwo Zakonu, który dzisiaj jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi. Zakon działa w ponad 40 krajach, liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 250 osób.

2014-09-08 07:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Grób, przy którym nikt nie płacze

WD

Procesja w Miechowie z udziałem dam i kawalerów Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu

Jakie skarby wnieśli Bożogrobcy, obecni od 650 lat na polskich ziemiach, do dziedzictwa Kościoła w Polsce, do Miechowa i diecezji? Na te pytania odpowiadali prelegenci konferencji, która odbyła się w Miechowie 9 listopada

Więcej ...

Nowy respirator dla WSK

2020-05-28 11:31

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Wojskowy Szpital Kliniczny przy ul. Weigla we Wrocławiu otrzymał nowy respirator transportowy. To kolejny ze 100 tego typu urządzeń zamówionych przez Caritas Polska dla szpitali w całym kraju.

Więcej ...

Mieć w sercu doskonałą Miłość

2020-05-28 21:26

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Dziesięciu neoprezbiterów, którzy 23 maja przyjęli święcenia kapłańskie z rąk abp Józefa Kupnego, odprawiło Mszę Św. prymicyjną w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Święty nie rodzi się po śmierci

Wiara

Święty nie rodzi się po śmierci

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw