Reklama

Magdalena Uchto

Patriarcha Jerozolimy w Miechowie apelował o pokój w Ziemi

2014-09-08 07:46

A.D.

W Miechowie nazywanym „polską Jerozolimą” 6 i 7 września trwały III Dni Jerozolimy, z udziałem Patriarchy Łacińskiego Jerozolimy i Generała Zakonu Bożogrobców - abp. Fouada Twala i 150 kawalerów i dam Zakonu w Polsce oraz delegacji z Wielkiej Brytanii i Austrii.

Bożogrobcy - członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, przez dwa dni spotykali się na modlitwie, konferencjach, prezentacjach, dyskusjach, a III Dni Jerozolimy uświetnił m.in. Festyn Średniowieczny w Miechowie.

W niedzielę 7 września patriarcha abp Fouad Twal przewodniczył uroczystej Eucharystii w bazylice Grobu Bożego w intencji pokoju w Ziemi Świętej. W homilii zaapelował o solidarność z Ziemią Świętą, doświadczoną prześladowaniem chrześcijan, zwrócił także uwagę na zobowiązania wynikające z faktu bycia chrześcijaninem oraz na pilną potrzebę solidarności ze strony Europy.

Reklama

Zauważył m.in., że „Europa jest zaślepiona i milcząca” wobec nieszczęść Bliskiego Wschodu, wobec zburzonych domów, profanowanych świątyń, wobec tysięcy chrześcijan, którzy zdecydowali się wyemigrować i „milionów Syryjczyków, którzy uciekli, tracąc wszystko, co posiadają”. - „Ten dramat jest konsekwencją polityki interesów, zaślepionej i niemoralnej” - mówił abp Twal. Podziękował Konferencji Episkopatu Polski za 26 sierpnia - dzień solidarności z chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, zaapelował do Polaków o wspólną modlitwę o pokój.

Mszę św. z patriarchą Jerozolimy celebrowali m.in. bp kielecki Kazimierz Ryczan, ks. prałat Henryk Jagodziński z Nuncjatury Stolicy Apostolskiej, ks. prałat Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz kanonicy miechowscy i członkowie Zakonu. Odbyła się także tradycyjna modlitwa o pokój w kaplicy Grobu Bożego - najstarszej w Europie replice oryginalnej komory grobowej Chrystusa.

W Miechowie odbyła się również konferencja naukowa „W 50. rocznicę pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej". Poprowadzili ją: ks. prałat dr Jerzy Bielecki i prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski CSSH.

Projekcja filmu "Ziemia Święta - kustosze źródeł zbawienia" oraz kwesty były m.in. wkładem Komisariatu Ziemi Świętej Ojców Franciszkanów z Krakowa.

Historia Zakonu Bożogrobców - Kanoników Regularnych, Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego sięga 1099 r. Pierwszym domem bożogrobców w Europie był Miechów, od XII wieku.

Obecnie w Miechowie znajduje się polskie zwierzchnictwo Zakonu, który dzisiaj jest stowarzyszeniem duchownych i świeckich, nie związanych ślubami zakonnymi. Zakon działa w ponad 40 krajach, liczy obecnie 28 tys. członków na świecie, w Polsce należy do niego ok. 250 osób.

Tagi:
bożogrobcy

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Msza św. w intencji Ojczyzny

Msza św. w intencji Ojczyzny

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem