Reklama

Pracował "za pokolenia i dla pokoleń"

Niedziela włocławska 3/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2002 r. zmarło dwóch nestorów spośród wybitnych historyków Kościoła w Polsce. W październiku odszedł do Pana ks. Bolesław Kumor, ponad miesiąc później, 23 listopada 2002 r. - ks. Stanisław Librowski, znany przede wszystkim jako archiwista i wydawca źródeł. Był kapłanem diecezji włocławskiej. Przez długie lata pracował też w Lublinie, ale w ostatnim czasie wrócił do Włocławka, gdzie nadal oddany pracy dokonał żywota.
Znałam Księdza Profesora od dawna. W marcu 1960 r. zostałam przez niego przyjęta do pracy w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku. Przez 42 lata miałam okazję obserwować z bliska jego życie i pracę we Włocławku i Lublinie. W moich wspomnieniach jawi się jako dobry człowiek, gorliwy kapłan, dociekliwy naukowiec.
Stanisław Librowski urodził się 26 kwietnia 1914 r. w Krzemieniewicach, w parafii Gorzkowice, w ziemi piotrkowskiej. Od dzieciństwa uczony był pracowitości i dokładności. Wzorce czerpał z postawy ojca i matki. Rodzice, obdarzeni dziesięciorgiem dzieci (troje zmarło w dzieciństwie), musieli się niemało natrudzić, by zdobyć pieniądze na kupno ziemi i postawienie budynków. Staszek był szóstym z kolei dzieckiem - nieśmiałym i bardzo zdolnym. Cechy ojca głęboko zakorzeniły się w świadomości syna. Do szkoły średniej uczęszczał najpierw w Piotrkowie Trybunalskim, a następnie w Liceum im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne) we Włocławku, gdzie w maju 1935 r. uzyskał maturę. Z każdym rokiem coraz odważniej pokonywał piętrzące się trudności czy to związane z dojazdem do szkoły, czy z nauką. Matka, religijna i gorliwa niewiasta, zapaliła w dziecku pobożność i miłość do Boga. Obydwie te cechy rodziców pozwoliły później synowi przetrwać trudne lata w życiu.
Był bardzo zaradny, przewidujący, nad wyraz oszczędny. W pracy nie szczędził sił, cenił swój czas i przeznaczał go przede wszystkim na pracę naukową. Długo nie posiadał telefonu, nie miał także w swoim mieszkaniu radia ani telewizora.
Z biegiem lat coraz bardziej szanował swój czas, widząc przed sobą ogrom prac do wykonania. W dzień nie odpoczywał, z urlopu nigdy nie korzystał. Oderwać go od pracy był w stanie tylko przymusowy pobyt w szpitalu, na oddziale kardiologicznym...
Ks. S. Librowskiemu zależało, by został zauważony; powtarzał żartobliwie: "Staś kiedyś wypłynie". Pochwały, nagrody, gratulacje i życzenia dodawały mu zapału do podejmowania nowych zadań.
Jako pracodawca, był wymagający, lecz przecież i wyrozumiały. Dbał o swoje pracownice, o ich wykształcenie. Poprosił ks. prof. Jana Oświecińskiego, aby udzielał im lekcji łaciny, ułatwił ukończenie studiów i zdobycie stopnia magistra, a następnie doktora, innej siostrze - otrzymanie świadectwa dojrzałości. Zdarzało się nieraz, iż sprawił komuś pewną przykrość, ale umiał zdobyć się na słowa przeprosin i zadośćuczynienie. Nieobcy był mu też gest hojności. Kiedyś zapytałam Księdza Profesora, czy zechce odprawić Msze gregoriańskie, bezinteresownie, w intencji bliskiej mi osoby. Nie odmówił, odprawił. Sam zaproponował opłatę za wydanie mojej książki drukiem - niestety, już nie zdążył jej ujrzeć.
Kiedy ktoś zawiódł jego zaufanie, stawał się ostrożny, także względem innych osób. Ale kochał swoich studentów, wstawiał się za nimi, pomagał, drukował ich prace, podsuwał książki czy tematy do opracowania. Cieszyły go sukcesy uczniów. Posiadał jeszcze jedną cechę: mianowicie dar bawienia towarzystwa. Był mile widziany na spotkaniach i przyjęciach.
Mówiąc najkrócej: ks. prof. S. Librowski był człowiekiem dobrego serca, wielkiego talentu i ogromnej pracowitości.

cdn.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2003-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bóg pragnie naszego zbawienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 12, 44-50.

Więcej ...

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Więcej ...

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08
Abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Kościół

Słowo abp. Adriana Galbasa SAC do diecezjan w związku z...

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć