Nadzieja, modlitwa, świadectwa ludzi i smutek z powodu ostatnich intensywnych ataków na Ukrainie - tym właśnie podzielił się nuncjusz apostolski podczas spotkania w Pałacu Apostolskim w Watykanie. „To było bardzo ważne spotkanie, przygotowane wielką modlitwą - moją, współpracowników nuncjatury w Kijowie, biskupów, a nawet urzędników państwowych Ukrainy” - powiedział abp Kulbokas. Dodał: „Skupiliśmy się na sytuacji Kościoła w czasie wojny. Chciałem poczuć serce papieża i podzielić się własnymi doświadczeniami duchowymi. To była bardzo pocieszająca rozmowa, wypełniona modlitwą, która jest naszą najpotężniejszą bronią”.
Cisza nie przekracza 10 minut
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nuncjusz poinformował Papieża o dramatycznej sytuacji w kraju, zwłaszcza po nocnym ataku Rosji 6 czerwca na Kijów, Tarnopol, Łuck i inne regiony. „Życie toczy się w ciągłym zagrożeniu. Brak snu, ograniczenia w przemieszczaniu się między miastami, zamykane sklepy, banki i szkoły - to codzienność” - opisywał. W regionach takich jak Chersoń „ataki trwają non-stop od czterech lat; cisza nie przekracza 10 minut”. W obwodzie sumskim dzieci uczą się głównie w podziemnych szkołach lub podczas wizyt grup pomocowych.
Tylko kapłan
Reklama
W odpowiedzi na pytanie o sytuację na froncie abp Kulbokas wskazał na kluczową rolę kapelanów wojskowych: „Umierający żołnierze proszą tylko o przebaczenie grzechów. Wtedy nie pomoże im chirurg - tylko kapłan”. Podkreślił, że Kościół ma ogromne znaczenie także w pomocy psychologicznej: „Ranni i poszkodowani lepiej przyjmują wsparcie od duchownych, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z cierpieniem”. Arcybiskup podkreślił, jak ważne są nadzieja i radość w czasie wojny. „Kapelani wojskowi wnoszą je na front: modlą się, poświęcają żołnierzy Niepokalanemu Sercu Maryi Dziewicy i rozdają różańce” - dodał.
Tragedia XXI wieku
Nuncjusz pytany był też o międzynarodowy kontekst. „Tragedia XXI wieku to bezsilność społeczności międzynarodowej w obronie prawa. Nasza jedyna nadzieja jest w Panu, który daje siłę do poświęceń” - powiedział. Jako przykład wymienił postawy żołnierzy: „Gdy brakuje funduszy na leczenie kolegów, potrącają sobie z żołdu. To świadectwo człowieczeństwa”.
Abp Kulbokas nawiązał też do kontaktów Papieża z przywódcami Ukrainy i Rosji oraz jego apeli o pokój. „Te gesty pokazują, że światowi liderzy dostrzegają rolę Kościoła i Ojca Świętego. Każdy katolik ma dziś obowiązek modlić się do Ducha Świętego: za Kościół, za Papieża, by moc Chrystusa przyniosła owoce” - zaznaczył arcybiskup.
Wybrane dla Ciebie
Nuncjusz we Francji pozbawiony immunitetu dyplomatycznego
pb (KAI/huffingtonpost.fr) / Paryż

Salt and Light / YouTube.com
Oskarżony o obmacywanie młodych mężczyzn nuncjusz apostolski we Francji abp Luigi Ventura został pozbawiony immunitetu dyplomatycznego przez Stolicę Apostolską.
„Za kogo uważają mnie tłumy?”
"Żyć Ewangelią" (wyd. Pomoc)

Vatican Media / ED Wien
Rozważania do Ewangelii Łk 9, 18-24.
Prawo kanoniczne w Krakowie. Trwa nabór!
2025-06-23 11:00
mat. prasowy

Adobe Stock
Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie prowadzi nabór na jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym na kierunku Prawo kanoniczne. Studenci zdobywają swoje kompetencje nie tylko na wykładach i ćwiczeniach, ale podczas praktyk w kancelarii prawnej, sądzie kościelnym (I i II instancji) oraz w kurii diecezjalnej. Studia trwają pięć lat, jednak absolwenci studiów teologicznych oraz nauk prawnych mogą je ukończyć w trzy lata, uczęszczając na zajęcia w „trybie skróconym”.
Reklama
Najpopularniejsze

Wiara
Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Kościół
Znamy datę beatyfikacji arcybiskupa-męczennika Eduarda...

Wiara
Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół
Zmiany personalne 2025

Kościół
W Boże Ciało doszło do profanacji Najświętszego...

Kościół
NA ŻYWO: Koncert Jednego Serca Jednego Ducha 2025

Wiadomości
Nie ma średniej bez religii – trwa walka o respektowanie...

Kościół
#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Wiara