Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: dziękczynienie za 35-lecie obecności Legionu Maryi w Polsce

Krzysztof Świertok

Za 35 lat obecności Legionu Maryi (LM) w Polsce dziękowało dziś na Jasnej Górze ponad 7 tys. przedstawicieli tej wspólnoty. Legioniści modlili się o rozwój pobożności maryjnej w naszej Ojczyźnie i nowy zapał ewangelizacyjny, prosili też o pokój w Polsce i na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana o godz. 11.00. Eucharystii przewodniczył abp senior Damian Zimoń, który jako pierwszy proboszcz w Polsce wprowadził legionistów do parafii Mariackiej w Katowicach. Homilię wygłosił bp Mariusz Leszczyński z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, obecny był też bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

W imieniu Jasnej Góry zgromadzonych powitał o. Jan Poteralski. Podprzeor klasztoru, nawiązując do charyzmatu legionistów, którym jest docieranie do wierzących i niewierzących, szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii powiedział: "Wasza posługa i przybliżanie ludzi do Boga i Kościoła, w dobie zmasowanego ataku na wszystko, co polskie i katolickie, ma wielkie znaczenia, pomaga ludziom dobrej wiary w ciągłym odkrywaniu piękna Boga, modlitwy i sakramentów świętych w codziennym życiu".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Życząc uczestnikom pielgrzymki umocnienia wiary i sił, odwagi, poczucia dumy i radości z faktu bycia legionistą Maryi w XXI wieku, o. Poteralski zachęcał czcicieli Matki Bożej: "Macie jeszcze wiele do zrobienia w Polsce i zlaicyzowanej Europie".

- Trzeba bronić zasad ewangelicznych w życiu indywidualnym i społecznym, pierwszeństwa prawa Boskiego nad ludzkim, głosu sumienia, w którym odzywa się głos Boga, świętości życia, małżeństwa i rodziny oraz godności każdego człowieka – zaapelował w homilii bp Mariusz Leszczyński.

Biskup pomocniczy zamojsko-lubaczowski mobilizował legionistów: - Dziś, kiedy zło z nową siłą uderza w fundamenty moralne narodu, trzeba, aby jego różnym przejawom wypowiedzieli walkę pobożni katolicy, posłuszni Maryi i Jezusowi, kochający Kościół i Ojczyznę. Dziś już nie wystarczy obrona obecności wartości chrześcijańskich w świecie. Potrzebna jest katolicka ofensywa. To właśnie miał na myśli papież Benedykt XVI, gdy przed dwoma laty mówił o `Kościele wojującym` - Ecclesia Militans – wyjaśnił kaznodzieja.

Reklama

W czasie Mszy św. został również odczytany Akt poświęcenia Legionu Maryi Niepokalanemu Sercu Maryi.

Na zakończenie Eucharystii został odczytany telegram skierowany do Ojca Świętego Franciszka. Legioniści Maryi zapewnili o swoim wsparciu modlitewnym we wszystkich sprawach papieża i Kościoła. Podobny telegram zostanie wysłany także do abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP.

Legion Maryi powstał w 1921 r. w Dublinie w Irlandii, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem stowarzyszenia był Irlandczyk Sługa Boży Frank Duff. Opiera się on na duchowości maryjnej. Jego celem jest dążenie do osobistej świętości i udział w misji ewangelizacyjnej Kościoła przez apostolskie zaangażowanie w służbie najbardziej potrzebującym i tym, którzy są dalecy od wiary. Legioniści służą pomocą duchową wszystkim, którzy są w potrzebie - odwiedzają samotnych i chorych w domach, szpitalach i zakładach opieki społecznej, pracują wśród ludzi uzależnionych.

Członkowie Legionu w Polsce włączyli się w dzieło krucjaty różańcowej o odnowę moralną polskiego narodu. W Polsce ruch ten obecny jest od 35 lat, skupia ok. 6 tys. członków aktywnych oraz 15 tys. członków wspierających modlitwą.

W marcu br. Stolica Apostolska uznała Legion Maryi za międzynarodowe stowarzyszenie wiernych z osobowością prawną zgodną z prawem kanonicznym.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-13 17:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy całkowicie Twoi

Więcej ...

Święty ostatniej godziny

pl.wikipedia.org

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza