Reklama

Niedziela Legnicka

„Bycie katechetą to misja”. Dzień skupienia dla katechetów

Monika Łukaszów

„Trzeba mądrze gospodarować talentami, nie według myślenia świata, ale według zamysłu Bożego i logiki Jezusa” – powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w Krzeszowie do katechetów podczas dorocznego dnia skupienia

Do krzeszowskiego Domu Łaski Maryi przybyło blisko 400 katechetów świeckich i zakonnych z terenu diecezji legnickiej na swój dzień skupienia. Każdego roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego osoby prowadzące katechezę zbierają się na wspólną modlitwę.

Również i tym razem spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Można też było skorzystać z sakramentu pokuty. Kolejnym punktem była konferencja pt. „Obrona życia dzisiaj”, którą wygłosił dr inż. Antoni Zięba z Krakowa, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Prelegent przytoczył wiele ciekawych statystyk, publikacji i wspomnień z historii. Podkreślił, że w naszych czasach nie wystarczy tylko bronić życia. Trzeba bronić życia kompetentnie. To wymaga pogłębionej świadomości i wiedzy. Po konferencji, w ramach letnich koncertów organowych z cyklu „Muzyka dawnych mistrzów”, uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu organowego Jakuba Stefka, studenta Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.

Reklama

Po raz pierwszy w takim gronie z katechetami spotkał się biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. W słowie skierowanym do katechetów wskazał m.in., na czym polega posługa katechetyczna. Zaznaczył, że Jezus Chrystus jest najlepszym wzorem do naśladowania.

W południe w bazylice krzeszowskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył Biskup legnicki. Wraz z nim przy ołtarzu modlili się: bp Marek Mendyk, ks. Jarosław Kowalczyk – dyrektor Wydział Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej oraz księża – katecheci, uczestniczący w spotkaniu.

W homilii biskup Kiernikowski mówił o mądrym gospodarowaniu talentami. Nie według myślenia świata, lecz wedle zamysłu Bożego i logiki Jezusa Chrystusa.

Reklama

Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele katechetów odczytali akt oddania katechetów i nauczycieli Matce Bożej Łaskawej. Tuż przed błogosławieństwem ks. Jarosław Kowalczyk odczytał listy gratulacyjne skierowane do ośmiu katechetów, przechodzących w tym roku na emeryturę. Osoby te przepracowały w katechezie ponad 20 lat. Następnie, powitano osiem osób, które od 1 września zaczynają pracę jako katecheci w diecezji legnickiej.

Po modlitwie wszyscy uczestniczyli spotkali się na agapie, która była okazją do rozmów i integracji środowiska katechetów.

Jak powiedział ks. Kowalczyk, „spotkanie katechetów, jest okazją by podziękować za ich gorliwą pracę, bo są ludźmi, którzy poświęcają się w dziele ewangelizacji. Są ludźmi, którzy są urzędowymi świadkami wiary, przekazują wiedzę religijną, uczą jak żyć i jak postępować. Ich trud i poświecenie jest nieocenione. Dzisiaj być katechetą to żaden luksus, to jest misja. Jeśli nie ma odniesienia nadprzyrodzonego, jeśli nie ma motywacji nadprzyrodzonej, to myślę, że trudno byłoby komuś wytrwać”. Dodał też, że rok szkolny 2014/2015 będzie wyjątkowy. Będziemy bowiem obchodzić 25-lecie obecności katechezy w środowisku szkolnym. To będzie dobra okazja do refleksji i pewnych podsumowań.

Dzień skupienia katechetów w bazylice krzeszowskiej zakończył się odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia.

2014-09-03 16:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Muzycznie i tanecznie

©mangpor2004 - stock.adobe.com

O aktywizacjach na katechezie mówi Julia Skowrońska

Więcej ...

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

Więcej ...

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Polska

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...