Reklama

Służyć prawdzie i dobru w cyfrowym świecie

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa Jana Pawła II „Totus Tuus” były hasłem 18. Pielgrzymki „Niedzieli” na Jasną Górę. Jednocześnie odbywała się 3. Pielgrzymka Dziennikarzy Polskich. Wspólne pielgrzymowanie rozpoczęto w Bazylice Jasnogórskiej Mszą św., której przewodniczył abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski.

Dziękując za służbę

W domu Matki Słowa powitał pielgrzymów o. Marian Waligóra – przeor klasztoru, który wyraził radość z faktu, że na Jasną Górę pielgrzymują dziennikarze, dla których wartości duchowe, chrześcijańskie i katolickie są fundamentem przekazu informacji, medialnej służby Polsce. Dziękując za rzetelną służbę, bez manipulacji i grania na emocjach odbiorców, Ojciec Przeor zaapelował, by papieskie zawołanie „Totus Tuus” odbiło się echem w sercach pracowników mediów, mocno brzmiało każdego dnia i stało się codzienną modlitwą, aktem strzelistym serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasiew Bożego Słowa

Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. byli m.in.: o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów, o. Zachariasz Jabłoński OSPPE, ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Andrzej Przybylski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, ks. prał. Jerzy Bielecki – rektor Niższego Seminarium Duchownego, zastępca redaktor naczelnej „Niedzieli”. Na liturgię przybył również o. Jerzy Tomziński – nestor paulińskiej wspólnoty, w przeszłości dwukrotny generał Zakonu Paulinów, związany z „Niedzielą” od początku.

Homilię, którą wygłosił abp Wacław Depo, można określić jako swoisty dekalog dla ludzi mediów. Ksiądz Arcybiskup przypomniał orędzie Ojca Świętego Franciszka na 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu, w którym znajdujemy wskazówki, jak wejść w autentyczną kulturę spotkania z drugim człowiekiem. Dlatego tak ważne jest, abyśmy weszli w tajemnice Słowa Bożego, które są światłem dla naszych ludzkich dróg – zaznaczył abp Depo. Nawiązując do Ewangelii według św. Łukasza, przywołał obraz siewcy, który rzuca ziarno swojego słowa w glebę ludzkich serc. – Plon zależy nie tyko od ziarna, ale także od rodzaju gleby, a zatem od każdego z nas. Słowo Jezusa nie przynosi owoców w sposób automatyczny, pozbawiając nas wolności. Choć jest słowem Boga, a więc słowem wszechmocnym, dostosowuje się do warunków gleby ludzkiego serca – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. – Stawiamy sobie pytanie: Jaką glebą my jesteśmy i czy pozwalamy zaowocować słowom i miłości miłosiernej Jezusa.

Reklama

Abp Depo przypomniał, że co dzień jesteśmy poddawani prądom antyewangelizacji, zbłąkania i zamętu. Zacytował słowa św. Jana Pawła II, który zwracał uwagę, że wytwory kultury coraz częściej stają w opozycji wobec tzw. zdrowego świata. Rozważając te prorocze słowa, abp Depo postawił problem: Czy przepustka dana złu i manipulacji nie staje się celem samym w sobie? Czy nie prowadzi ludzi do zasmakowania w złu i braku jakiejkolwiek osobistej odpowiedzialności?

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP przypomniał wnioski płynące z badań prowadzonych kiedyś przez ks. prof. Władysława Piwowarskiego z KUL, który stwierdził, że ponad 90 proc. Polaków określa się po stronie wiary, ale maleje liczba tych, którzy przyjmują jej konsekwencje, jakimi są sąd Boży nad światem, niebo, czyściec lub piekło. – To bardzo niebezpieczne przekonanie, które, niestety, nam towarzyszy, a które rodzi błędne postawy życia i oducza osobistej odpowiedzialności – przestrzegał abp Depo.

Informacja i komunikacja

Współczesne społeczeństwa są bombardowane informacjami serwowanymi przez nadawców, którymi niekoniecznie kieruje szacunek dla odbiorców i gotowość cierpliwego ich słuchania. – Zadaniem mediów katolickich jest służyć prawdzie Bożej o człowieku i świecie, służyć człowiekowi w jego najbardziej podstawowych pytaniach o sens życia. Wówczas bowiem społeczeństwo informacji, którego jesteśmy adresatami, będzie się przeobrażać w społeczeństwo i wspólnotę komunikacji i kultury spotkań. Bolesnym zjawiskiem jest to, że kłamstwo i brutalna agresja, nie tylko przed wyborami, stały się już zasadą polityki. A ona ma być szukaniem dobra wspólnego – podkreślił Ksiądz Arcybiskup.

Reklama

Analizując tegoroczne orędzie papieża Franciszka skierowane do ludzi mediów, abp Depo zwrócił uwagę na zachętę Ojca Świętego do spieszenia z pomocą osobom zranionym złym wpływem mediów, przede wszystkim poprzez dawanie wiarygodnego świadectwa o Kościele. A także przez dopisanie do listy uczynków miłosierdzia chrześcijańskiego otwierania bliźnim oczu na negatywny wpływ mediów i pomoc w powstawaniu z uzależnienia od nich, wspieranie młodego człowieka w zdobyciu nawyków selektywnego odbioru mediów. – Zadania te są trudne, dlatego zwracamy się z ufną modlitwą do Maryi: Matko Słowa Wcielonego, przez Twoje Niepokalane Serce zawierzamy siebie służbie Bogu poprzez prawdę – zakończył Ksiądz Arcybiskup.

Podczas Mszy św. wypowiedziany został przez Lidię Dudkiewicz – redaktor naczelną „Niedzieli” Akt Zawierzenia Dziennikarzy Matce Bożej Jasnogórskiej. Są w nim m.in. słowa: „Maryjo, Służebnico Prawdy, spraw, aby mass media służyły Prawdzie, są one przecież pierwszym areopagiem współczesności, na którym ustawicznie dochodzi do wymiany faktów, idei oraz wartości. Niech przypominają wszystkim, że żyjemy na Bożym świecie”.

Spotkanie liturgiczne animował o. Kamil Szustak, asystę przy ołtarzu pełnili alumni WSD i NSD w Częstochowie.

Z nauką i muzyką

Drugi etap pielgrzymki odbył się w redakcyjnej auli i miał bogaty program: wypowiedzi znawców mediów, wręczenie osobom zasłużonym dla „Niedzieli” Medali „Mater Verbi” oraz występy muzyczne. Była to również okazja, aby poznać nowego prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Marcina Maruszaka, który dzień wcześniej został wybrany. W wypowiedzi na początku spotkania podkreślił on znaczenie obecności Krzyża w przestrzeni publicznej. Z kolei red. Krzysztof Skowroński – prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – zauważył, że to środowisko na Jasną Górę przywiodła droga prawdy, z której nie można skręcić. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, że dziennikarz jest po to, by pomnażać dobro w świecie.

Reklama

Zebrani wysłuchali wykładu prof. dr hab. Aleksandry Pethe – kierownik Katedry Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, która przedstawiła temat „Dziennikarz i papież, czyli fenomen rozmów z Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem”. Drugi wykładowca – o. prof. dr hab. Leon Dyczewski OFMConv z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego omówił temat: „Media katolickie w kontekście polskiego rynku medialnego”.

Spotkanie miało wyjątkową oprawę artystyczną, którą zapewniła grupa „Servi Domini Cantores”. O niezwykłym zjawisku, jakim jest zespół śpiewających kapłanów, pisaliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli”. W redakcyjnej auli wystąpił on w składzie: o. Rafał Kobyliński, ks. Zdzisław Madej i ks. Paweł Sobierajski, a na fortepianie akompaniował im Grzegorz Biegas. Zespół zaprezentował szeroki repertuar – od pieśni sakralnych, przez arie operowe i operetkowe, po popularne przeboje.

Dziękując Bogu i ludziom

Podczas spotkania nie zabrakło serdecznych słów wdzięczności pod adresem ks. inf. Ireneusza Skubisia, który przyczynił się do reaktywowania tygodnika w 1981 r. i prowadził go przez 33 lata. Serdeczne podziękowania skierowała do Księdza Infułata red. Lidia Dudkiewicz, wręczając bukiet złożony z 33 czerwonych róż. Wyświetlono przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli” film pt. „Ksiądz Redaktor”, w którym wspomnieniami podzielili się wychowankowie Księdza Redaktora z duszpasterstwa akademickiego. Wystąpił również zespół DA Piwnica Band, złożony z muzyków – wychowanków DA. Honorowemu Redaktorowi Naczelnemu serdecznie zaśpiewały dzieci z Gomulina, które przybyły z Księdzem Proboszczem i Nauczycielami. Ks. Skubiś dziękował, wzruszony, przywołując słowa św. Jana Chryzostoma: „Chwała Bogu za wszystko” oraz św. Jana Pawła II: „Niech reszta zostanie milczeniem”.

Reklama

Na pielgrzymce „Niedzieli” byli obecni m.in. przedstawiciele firm współpracujących z redakcją: Jacek Łopata – dyrektor Działu Obsługi Klienta Drukarni RR Donnelley w Krakowie, wraz z Małżonką, oraz Marta Sito z Działu Obsługi Klienta; Helena Zych – była prezes drukarni Exbud w Kielcach, z Małżonkiem, i Tadeusz Miśko – dyrektor zarządzający Heinzel Sales Poland, z Małżonką. Spotkanie w auli prowadził Marian Florek.

Orkiestra z Księgi Guinnessa

Pielgrzymce dziennikarzy towarzyszyła Miejska Orkiestra Dęta OSP w Szydłowcu, powstała w 1910 r., której patronuje burmistrz miasta Andrzej Jarzyński. Orkiestra ubogaciła muzycznie Liturgię w Bazylice Jasnogórskiej, a potem przybyła do siedziby „Niedzieli”. Zespół, którego kierownikiem jest dziś Małgorzata Bernatek, a kapelmistrzem (od 40 lat) Henryk Kapturski, godnie reprezentował Szydłowiec. Orkiestra była wielokrotnie nagradzana na przeglądach i konkursach, a występując w największej orkiestrze strażackiej świata, trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.

Podziel się:

Oceń:

2014-09-23 15:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza