Reklama

Niedziela Legnicka

4. Tydzień Wychowania w diecezji legnickiej

Monika Łukaszów

W całej Polsce od 14 września trwa 4. Tydzień Wychowania, który przebiega pod hasłem: „Prawda fundamentem wychowania”. Tydzień Wychowania zawsze zbiega się ze świętem św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski i Rady Szkół Katolickich, w którą włącza się również diecezja legnicka.

W ramach Tygodnia Wychowania w szkołach i parafiach organizowane są specjalne spotkania, wykłady i katechezy dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, a także dla rodziców. Dotyczą one szeroko rozumianego tematu wychowania. O tym, że wychowanie młodego człowieka nie jest sprawą łatwą wiedzą zarówno rodzice, nauczyciele, jak i katecheci. Szuka się zatem wspólnych pomysłów, jak pomóc w wychowaniu.

W naszej diecezji uroczyste rozpoczęcie Tygodnia Wychowania odbyło się w Jeleniej Górze. Wydarzeniu przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a główną częścią obchodów była inauguracja roku szkolnego w Publicznym Katolickim Gimnazjum u św. Pankracego.

Centralne uroczystości poświęcone wychowaniu odbyły się w poniedziałek 15 września w Legnicy. W parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski o godz. 9 bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, celebrował Mszę św. dla ponad 400 gimnazjalistów z legnickich szkół. W homilii mówił, czym jest prawda i o prawdzie – jako fundamencie wychowania.

Po Eucharystii uczniowie uczestniczyli w koncercie i konferencji, której temat brzmiał: „Możesz więcej – żyj prawdą”. Z młodymi spotkał się o. Łukasz Buksa, franciszkanin z Krakowa, który poprzez śpiew, rap i rozmowę starał się uświadomić młodym, co w ich życiu jest najważniejsze. W słowach skierowanych do młodych mówił m.in. o prawdomówności, o tym, jak ważna jest radość życia oraz o dostrzeganiu innych osób, które Pan Bóg stawia na naszej drodze.

Reklama

Śpiewane podczas ewangelizacyjnego koncertu utwory autorstwa o. Łukasza mówiły o prawdziwym życiu prawdziwych ludzi. Ich przesłanie było takie, iż każdy z nas może odnaleźć siebie, mimo wielkich rozterek i wątpliwości, a także o wielkiej miłości Pana Boga do ludzi. Kolejną grupą uczestniczącą w spotkaniu z o. Łukaszem była młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Oni, podobnie jak ich młodsi koledzy, uczestniczyli w Eucharystii, a następnie w koncercie i konferencji o. Buksy. Ostatnią grupą, jaka spotkała się z prelegentem z Krakowa byli nauczyciele, wychowawcy i katecheci. W konferencji do nich skierowanej o. Buksa mówił o trzech podstawowych filarach w wychowaniu młodego człowieka: o misji i powołaniu do bycia katechetą czy nauczycielem; o spotkaniu z konkretnym świadkiem oraz o współczesnych formach przekazywania prawdy młodemu pokoleniu.

Spotkanie z gronem pedagogicznym legnickich szkół zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak mówi ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej, temat prawdy jest bardzo aktualny w dzisiejszym świecie. – Każdy z nas codziennie poszukuje prawdy: o Panu Bogu, otaczającym nas świecie i sobie samych. Co ważniejsze, każdy z nas chciałby żyć w prawdzie, bo przecież nikt nie lubi być okłamywany. Dlatego prawda jest fundamentem wychowania i to przypominanie życia w prawdzie młodemu człowiekowi karmionemu dzisiaj rozmaitymi przekazami medialnymi jest bardzo potrzebne – mówił.

To tylko niektóre z inicjatyw, jakie podjęto w tym czasie w diecezji legnickiej. Ostatnim akcentem 4. Tygodnia Wychowania będzie Epilog 22. Pielgrzymki z Legnicy do Legnickiego Pola, który zaplanowano na sobotę 20 września. Zakończy on tegoroczne obchody Tygodnia Wychowania w diecezji.

2014-09-24 15:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Komisja Wychowania Katolickiego KEP

episkopat.pl

Lekcje religii i etyki w szkole, katecheza parafialna oraz prace związane z opracowaniem nowego dyrektorium katechetycznego w Polsce i dokumentu określającego posługę katechisty były głównymi tematami obrad Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkanie odbyło się 20 września w Porszewicach. Przewodniczył mu bp Wojciech Osial.

Więcej ...

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu.

Więcej ...

Kalisz: odpust ku czci św. Mikołaja - patrona katedry

2022-12-04 14:56
Katedra w Kaliszu

wikipedia.org.pl

Katedra w Kaliszu

Współcześnie św. Mikołaj stał się symbolem prostego i łatwego dostatku dającego człowiekowi chwilowe poczucie samozadowolenia, które nierzadko zabija głos sumienia – mówił o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu paulinów, który przewodniczył sumie odpustowej w katedrze kaliskiej mającej za patrona św. Mikołaja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

Rok liturgiczny

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana...

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Wiadomości

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...