Reklama

Jasna Góra

Abp Kupny na Jasnej Górze: Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie

Bożena Sztajner/Niedziela

Kilka tysięcy wiernych i prawie 100 kapłanów uczestniczyło we Mszy św. inaugurującej czuwanie archidiecezji wrocławskiej na Jasnej Górze. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

W homilii metropolita wrocławski nawiązując do odczytanej Ewangelii o cudzie w Kanie Galilejskiej zwrócił uwagę, że materiałem, którym Jezus posłużył się, by uczynić znak była zwyczajna woda. – Bóg działa przez to, co jest małe: pięć chlebów, dwie ryby, czasem słowo, dotkniecie człowieka. I jakby chciał przy tym powiedzieć: "Przejdźcie od tego znaku, którym jest przemiana wody w wino, do tego co chcę wam dać, to znaczy samego siebie" – mówił abp Kupny. Dodał przy tym, że we współczesnym świecie Jezus działa także poprzez znaki, których człowiek może nie dostrzegać.

– Dziś także Bóg posługuje się tym, co małe: wodą, olejem, czasem słowem lub gestem. Ten chleb, który będzie leżał na tym ołtarzu wydaje się tak niewielki, a ma w sobie moc zmieniać świat. Ma siłę, by rozwiązywać wszystkie nasze problemy. W konfesjonale kilka wypowiedzianych słów formuły rozgrzeszenia i znak krzyża uczyniony ręką kapłana uwalnia od największych grzechów. Dlatego jeśli chcemy być świadkami znaków musimy stać się małymi – zaznaczył hierarcha, podkreślając, że to, co otrzymujemy od Boga nie jest zapłatą za http:// system.ekai.pl/kair/redakcja?#zasługi. – Bóg daje za darmo, kiedy pozwalamy Mu działać tak, jak On chce – tłumaczył arcybiskup.

W dalszej części homilii abp Kupny zauważył, że znak Jezusa uczyniony na weselu w Kanie wywołał konkretne konsekwencje, które św. Jan oddał słowami: "Uwierzyli w Niego Jego uczniowie". – W jednej chwili stali się wspólnotą, którą połączyła wiara. Na salę weselną wchodzili osobno. Wychodzili jako jedna rodzina – zaznaczył, dopowiadając: – Pierwsza wspólnota wierzących narodziła się z inspiracji Maryi, a cytując papieża Franciszka przypomniał, że podobnie jak w przypadku ludzkiej rodziny, Kościół - rodzina powstaje wokół Matki.

– Nie można być uczniem Jezusa nie będąc we wspólnocie – mówił abp Kupny. Wyjaśniał przy tym, że wiara w Jezusa Chrystusa dotarła do zgromadzonych w jasnogórskiej bazylice przez wspólnotę, jaką jest Kościół i ta wiara daje wszystkim nową, powszechną rodzinę Bożą. – Nie jesteśmy sami w tym świecie. Chciałbym byśmy wszyscy tego tutaj doświadczyli. Wszyscy stanowimy rodzinę diecezjalną, która dziś zbiera się przy Matce. Przyjechaliśmy tutaj osobno. Będziemy wychodzić stąd wspólnie jako rodzina, która tworzy Kościół Wrocławski – spuentował metropolita.

Reklama

Po Mszy św. wierni przez 12 godzin będą czuwać i modlić się w Kaplicy Cudownego Obrazu. O godz. 21.00 wspólnie z pielgrzymami zgromadzą się na Apelu Jasnogórskim, a o północy na Mszy świętej. Diecezjalną pielgrzymkę zakończy Eucharystia o godz. 6 rano, której w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył biskup pomocniczy Andrzej Siemieniewski. Hasło przyświecające pątnikom brzmi: „Maryjo uproś nam łaskę nawrócenia”. Ma być ono wprowadzeniem w nowy rok duszpasterski, któremu towarzyszyć będą słowa: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z biskupami odnawiają złożone wówczas ślubowanie.

2014-09-19 22:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa za Ojczyznę i wiwat świetlny na część powstańców

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

Polska

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej...

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Sport

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Kościół

Zmarł Ojciec Stanisław Jarosz OSPPE

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Litania do Chrystusa Króla

Modlitwa

Litania do Chrystusa Króla

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko