Reklama

Niedziela Legnicka

Franciszkanie wrócili do Złotoryi

2014-10-15 16:08

Niedziela legnicka 42/2014, str. 3

Monika Łukaszów

Po raz pierwszy od wielu lat w Złotoryi odbyło się nabożeństwo Transitus. Wszystko za sprawą ojców franciszkanów OFM, którzy 1 lipca br. rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi

Nabożeństwo Transitus, czyli upamiętniające ostatnie chwile ziemskiego życia św. Franciszka, obchodzi się we wszystkich wspólnotach franciszkańskich w wigilię liturgicznego wspomnienia świętego 3 października. W złotoryjskiej wspólnocie nabożeństwo rozpoczęła procesja z obrazem św. Franciszka, w której uczestniczyli franciszkanie, pracujący w tej parafii oraz bp Marek Mendyk, który w tym dniu modlił się razem z wiernymi.

Po przypomnieniu życia św. Franciszka, śpiewie psalmów oraz modlitwach, jakie towarzyszą nabożeństwu, został odczytany opis śmierci świętego i zaśpiewana „Pochwała stworzeń”. W tym czasie przed ołtarzem młodzież przedstawiła inscenizację śmierci Świętego z Asyżu. We franciszkańskich habitach ze św. Franciszkiem leżącym przed ołtarzem, czekającym na moment śmierci, zebrani w świątyni w skupieniu wsłuchiwali się w słowa opisu śmierci Biedaczyny z Asyżu. Po modlitwie Ksiądz Biskup wraz z franciszkanami udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa. W ten sposób wspólnota franciszkańska rozpoczęła obchody dnia św. Franciszka. Dla każdego uczestnika nabożeństwa franciszkanie przygotowali niespodziankę w formie małego prezentu.

Reklama

– Można powiedzieć, że wróciliśmy do siebie – mówi o. Bogdan Koczor, proboszcz parafii. Warto wiedzieć, że franciszkanie rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi niespełna 3 miesiące temu, po przeszło 200 latach przerwy. Jak mówi tradycja, kościół w 1212 r. ufundowała św. Jadwiga. Pierwsza wzmianka o franciszkanach w tym miejscu pochodzi z 1240 r. Bracia prowadzili tam klasztor otwarty dla mieszkańców miasta. Pomagali ubogim i założyli pierwszą w mieście szkołę. W 1810 r. opuścili kościół i klasztor, w którym urządzono lazaret. Po II wojnie światowej w parafii pracowało pięciu proboszczów. Dzisiaj parafia pw. św. Jadwigi ponownie jest pod opieką duszpasterską zakonników. Liczy blisko sześć tysięcy mieszkańców, a pracuje w niej czterech ojców franciszkanów.

– Dopiero zaczynamy pracę duszpasterską i z tej naszej duchowości franciszkańskiej mamy jeszcze bardzo dużo do zaoferowania – mówi ojciec proboszcz. – Patrząc na tradycję i historię naszego zgromadzenia, które przez lata wytworzyło swoją formę pobożności i modlitwy, mamy wiele do zaoferowania tutejszej wspólnocie. Chcemy się tym bogactwem podzielić. Nie mamy zamiaru dokonywać tutaj żadnej rewolucji. Chcemy przez oddziaływanie duszpasterskie i swój przykład dawać ludziom szansę na to, żeby dostrzegli też jakieś inne cele w życiu. Przez 3 miesiące naszego pobytu, wierni przychodzą do nas, witamy się ze sobą, poznajemy się nawzajem. Mieliśmy już kilka uroczystości – oprócz niedzieli – kiedy mogliśmy bliżej się spotkać i poznać. My teraz chcemy się zrewanżować i pójść do nich z rewizytą. Najbliższą taką okazją będzie wizyta kolędowa – dodaje o. Bogdan.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Miłośnik Maryi i Eucharystii

2020-01-14 10:46

Niedziela przemyska 3/2020, str. I

Św. Jan Sebastian Pelczar

Wezwania z Litanii do św. Biskupa Pelczara ujawniają Jego wielki kult i przywiązanie do Matki Bożej i Eucharystii.

Więcej ...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

2020-01-17 18:34

EpiskopatNews

bp. Stanisław Stefanek

W wieku 83 lat zmarł 17 stycznia w szpitalu w Lublinie bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011

Więcej ...

Bp Śmigiel: Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności

2020-01-18 20:42

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

Polacy cierpliwie wykuwali drogę do wolności – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w katedrze Świętych Janów. W Toruniu trwają obchody powrotu Torunia do wolnej Polski – W 1920 r. nikt z torunian nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

Polska

Zmarł ks. bp Stanisław Stefanek

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Niedziela Częstochowska

Ostatnie pożegnanie ks. Przemysława Wesołowskiego w...

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Kościół

Kard. Sarah odpiera zarzuty i wydał oświadczenie

Chrzestny czy sponsor?

Kościół

Chrzestny czy sponsor?

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...

Kościół

Watykan: Benedykt XVI i kard. Sarah bronią celibatu...