Reklama

Niedziela Legnicka

Franciszkanie wrócili do Złotoryi

Monika Łukaszów

Po raz pierwszy od wielu lat w Złotoryi odbyło się nabożeństwo Transitus. Wszystko za sprawą ojców franciszkanów OFM, którzy 1 lipca br. rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo Transitus, czyli upamiętniające ostatnie chwile ziemskiego życia św. Franciszka, obchodzi się we wszystkich wspólnotach franciszkańskich w wigilię liturgicznego wspomnienia świętego 3 października. W złotoryjskiej wspólnocie nabożeństwo rozpoczęła procesja z obrazem św. Franciszka, w której uczestniczyli franciszkanie, pracujący w tej parafii oraz bp Marek Mendyk, który w tym dniu modlił się razem z wiernymi.

Po przypomnieniu życia św. Franciszka, śpiewie psalmów oraz modlitwach, jakie towarzyszą nabożeństwu, został odczytany opis śmierci świętego i zaśpiewana „Pochwała stworzeń”. W tym czasie przed ołtarzem młodzież przedstawiła inscenizację śmierci Świętego z Asyżu. We franciszkańskich habitach ze św. Franciszkiem leżącym przed ołtarzem, czekającym na moment śmierci, zebrani w świątyni w skupieniu wsłuchiwali się w słowa opisu śmierci Biedaczyny z Asyżu. Po modlitwie Ksiądz Biskup wraz z franciszkanami udzielił zebranym uroczystego błogosławieństwa. W ten sposób wspólnota franciszkańska rozpoczęła obchody dnia św. Franciszka. Dla każdego uczestnika nabożeństwa franciszkanie przygotowali niespodziankę w formie małego prezentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Można powiedzieć, że wróciliśmy do siebie – mówi o. Bogdan Koczor, proboszcz parafii. Warto wiedzieć, że franciszkanie rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi niespełna 3 miesiące temu, po przeszło 200 latach przerwy. Jak mówi tradycja, kościół w 1212 r. ufundowała św. Jadwiga. Pierwsza wzmianka o franciszkanach w tym miejscu pochodzi z 1240 r. Bracia prowadzili tam klasztor otwarty dla mieszkańców miasta. Pomagali ubogim i założyli pierwszą w mieście szkołę. W 1810 r. opuścili kościół i klasztor, w którym urządzono lazaret. Po II wojnie światowej w parafii pracowało pięciu proboszczów. Dzisiaj parafia pw. św. Jadwigi ponownie jest pod opieką duszpasterską zakonników. Liczy blisko sześć tysięcy mieszkańców, a pracuje w niej czterech ojców franciszkanów.

– Dopiero zaczynamy pracę duszpasterską i z tej naszej duchowości franciszkańskiej mamy jeszcze bardzo dużo do zaoferowania – mówi ojciec proboszcz. – Patrząc na tradycję i historię naszego zgromadzenia, które przez lata wytworzyło swoją formę pobożności i modlitwy, mamy wiele do zaoferowania tutejszej wspólnocie. Chcemy się tym bogactwem podzielić. Nie mamy zamiaru dokonywać tutaj żadnej rewolucji. Chcemy przez oddziaływanie duszpasterskie i swój przykład dawać ludziom szansę na to, żeby dostrzegli też jakieś inne cele w życiu. Przez 3 miesiące naszego pobytu, wierni przychodzą do nas, witamy się ze sobą, poznajemy się nawzajem. Mieliśmy już kilka uroczystości – oprócz niedzieli – kiedy mogliśmy bliżej się spotkać i poznać. My teraz chcemy się zrewanżować i pójść do nich z rewizytą. Najbliższą taką okazją będzie wizyta kolędowa – dodaje o. Bogdan.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2014-10-15 16:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo fatimskie w Rędzinach

„Obecność świętych pastuszków Hiacynty i Franciszka w znaku relikwii jest dla nas wezwaniem do pokory” – mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, 13 lipca podczas nabożeństwa fatimskiego w parafii pw. św. Otylii w Rędzinach.

Więcej ...

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous