Reklama

PB

Bp R. Pindel do zakonników: ludzie potrzebują świadectwa życia wspólnoty

2014-09-25 18:06

rk (KAI) / Korbielów / KAI

O znaczeniu i wartości wspólnoty dla życia Kościoła mówił 25 września biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel podczas spotkania z zakonnikami swej diecezji w Korbielowie. Gospodarzem odbywających się od 10 lat spotkań kapłanów i braci zakonnych z ordynariuszem byli tym razem dominikanie z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Aniołów, położonej u stóp Pilska w Beskidzie Żywieckim.

W homilii podczas Eucharystii biskup zwrócił uwagę, że Kościół potrzebuje wspólnoty, która jest realizowana w różnych zgromadzeniach i zakonach. „Wspólnota jest bardzo wymownym i przekonującym znakiem Chrystusa, a także ogromnym narzędziem ewangelizacji” – powiedział kaznodzieja.

Przyznał, że wielokrotnie widział, jak samo życie wspólnotowe jest elementem przyciągającym ludzi nie tylko wierzących, ale i tych szukających nowej identyfikacji z Kościołem. Jednocześnie przypomniał, że wiele wspólnot, które w pewnym momencie pojawiły się w Europie Zachodniej, spełniało kryteria typowe dla sekt i uznano je za groźne.

Biskup przywołał za św. Pawłem koncepcję Kościoła jako jednego nadprzyrodzonego Ciała Chrystusa. „Kościół, ale także ci, którzy mają jakieś trudności z wiarą, bardzo potrzebują tego, aby było widoczne to Ciało Chrystusa w postaci konkretnych wspólnot. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich wspólnot zakonnych” – powiedział ordynariusz, zwracając się do kilkudziesięciu zakonników uczestniczących w liturgii. Zaznaczył jednocześnie, że podstawą wszelkiej działalności duszpasterskiej, akcji ewangelizacyjnych i innej aktywności na tym polu jest świadectwo życia wspólnoty.

Reklama

Mszę św. wspólnie ze swym biskupem koncelebrowali liczni kapłani zakonni, m.in. ks. Franciszek Mąkinia SAC, diecezjalny referent ds. instytutów życia konsekrowanego – pomysłodawca corocznych spotkań zakonników z biskupem. Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu.

W spotkaniu, zakończonym wspólną agapą, uczestniczyło ponad czterdziestu zakonników. Na terenie całej diecezji bielsko-żywieckiej w 31 placówkach i domach zakonnych pracuje około 150 kapłanów i braci zakonnych.

Tagi:
Bielsko‑Biała bp Roman Pindel

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Dziękczynienie

Adwent 2019 – Dziękczynienie

II Konferencja Maryjna

II Konferencja Maryjna

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Adwent 2019 – Przygotowanie darów

Spotkania z  Maryją...

Spotkania z Maryją...

Spotkanie z

Spotkanie z "Niedzielą"

komentarz i życzenia

komentarz i życzenia

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

XXII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej

Koncert w Warszawie

Koncert w Warszawie

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem