Reklama

Festa latynoamerykańska w Bazylice Watykańskiej

Papież Franciszek 12 grudnia br., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe, odprawi w Bazylice św. Piotra w Rzymie uroczystą Mszę św. Prof. Guzmán M. Carriquiry jest szczęśliwy, bo to „jego” Madonna. Podobnie jak papież Franciszek, prof. Carriquiry przybył do Watykanu „niemal z końca świata”, tzn. z Ameryki Łacińskiej. Ten Urugwajczyk jest dzisiaj najwyżej postawionym świeckim w Kurii Rzymskiej, gdzie rozpoczął pracę w 1971 r. Paweł VI w 1977 r. mianował go szefem biura w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, której został podsekretarzem. Natomiast Benedykt XVI mianował go sekretarzem Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej - po raz pierwszy tę funkcję pełni osoba świecka.

Spotykam go, ponieważ jest jednym z organizatorów obchodów święta Matki Bożej z Guadalupe w Watykanie. Prof. Carriquiry jak nikt inny potrafi wyjaśnić znaczenie kultu tej Madonny dla kontynentu amerykańskiego.

Reklama

Objawienia z Guadalupe miały miejsce kilkadziesiąt lat po odkryciu Ameryki, w okresie konkwisty, tzn. podboju kontynentu przez Hiszpanów. Na początku chrześcijaństwo było postrzegane jako religia okupantów, obca ludności tubylczej. Dlatego ukazanie się Matki Bożej Indianinowi Juanowi Diego, fakt, że Madonna zwracała się do niego w ojczystym języku nahuatl, że ma oblicze Metyski (mieszane rysy europejskie i indiańskie), a na Jej szatach jest wiele symboli Azteków, sprawiło, że ludy tubylcze mogły identyfikować się również z chrześcijaństwem. Tym bardziej że Matka Boża, która ukazuje się Juanowi Diego, jest brzemienna, tak jakby niosła nowo narodzonego Jezusa młodym ludom Ameryki. Kroniki z tamtych czasów mówią, że w ciągu 10 lat od objawień 10 mln Indian poprosiło o chrzest. Dlatego wiara ludów latynoamerykańskich jest głęboko maryjna, a Matka Boża jest symbolem ich tożsamości i jedności. Zdaniem profesora, Madonna z Guadalupe jest idealnym przykładem inkulturacji chrześcijaństwa.

Prof. Carriquiry informuje mnie również, że przed Mszą św. będzie „Różaniec z Guadalupe”, który raz w miesiącu jest odmawiany w sanktuarium wzniesionym na miejscu objawień. Różaniec ten składa się nie z pięciu, lecz z ośmiu dziesiątek. Każda z siedmiu dziesiątek symbolizuje jeden z sakramentów, a ósma - Kościół jako „sakrament zbawienia”. Następnie do Bazyliki zostaną wniesione flagi wszystkich państw Ameryki, włącznie z flagami USA i Kanady, bo Matka Boża z Guadalupe jest Królową obu Ameryk. Będzie też flaga Filipin - hiszpańscy marynarze, którzy statkami płynęli z Meksyku na Filipiny, zawieźli tam wizerunek Madonny z Guadalupe, która z czasem stała się patronką również i tego kraju.

W czasie Mszy św. będzie wykonywana muzyka i pieśni Mszy Kreolskiej („Misa Criolla”), mszy opartej na ludowych motywach tańców latynoamerykańskich, którą skomponował w 1964 r. słynny argentyński kompozytor Ariel Ramírez. Na uwagę zasługuje fakt, że orkiestrą będzie dyrygował Facundo Ramírez - syn twórcy „Misa Criolla”. Prof. Carriquiry uważa, że papieska Msza św. w Bazylice św. Piotra z okazji liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Guadalupe to wielkie wydarzenie religijne, katolickie i latynoamerykańskie.

2014-12-09 15:09

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie musi obawiać się o swą przyszłość

2021-09-16 16:36

KAI/Tomasz Królak

Swym wrażeniem, jakie wywiera na nim wspomnienie Światowego Dnia Młodzieży 2011 w Madrycie podzielił się papież-senior Benedykt XVI w liście do emerytowanego arcybiskupa Madrytu, kardynała Antonio Maríi Rouco Vareli. Zaznaczył, że gdy młodzi gromadzą się wokół Pana, Kościół nie ma powodów do obaw o swą przyszłość.

Więcej ...

Premier uruchamia swój autorski podcast

2021-09-17 14:47

Krystian Maj/KPRM

Od dziś w każdy piątek będziecie mogli posłuchać mojego autorskiego podcastu - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku i przekazał, że co tydzień będą tam "informacje polityczne z pierwszej ręki", a także omówienie najważniejszych tematów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku