Reklama

Uległość czy niepodległość - oto jest pytanie!

Profesor Andrzej Nowak jest bardzo mądrym i bardzo cenionym patriotą. Świadczą o tym liczne nagrody prawicowych środowisk oraz to, że rozważano bardzo szeroko jego kandydaturę na prezydenta RP. Za jego pełną godności, dumy i honoru postawą stoi ogromna wiedza nie tylko historyczna, bystry i przenikliwy umysł, ale także głęboka wiara w Pana Boga. Jego wizja naszych ojczystych dziejów jest przepojona zarówno tą wiarą, jak i chrześcijańskimi wartościami. A do tego profesor opowiada o przeszłości w sposób niezwykle zajmujący i wciągający, ma niezaprzeczalny talent pisarski i publicystyczny, co znakomicie potrafi łączyć z wiedzą. Jak nikt inny potrafi też wiązać dawne dzieje z dniem współczesnym. Nie tylko więc wielka wiedza, ale też pamięć i świadomość historyczna ukształtowana na najlepszych tradycjach niepodległościowych cechują tego wybitnego naukowca. Mogliśmy się o tym najpełniej przekonać, czytając pierwszy z sześciu tomów serii „Dzieje Polski”.

Aby skrócić oczekiwanie wielu Czytelników na następne tomy tej monumentalnej, jedynej w swoim rodzaju pisanej historii Polski, i choć trochę zaspokoić ich głód wiedzy propagowanej przez prof. Andrzeja Nowaka, Biały Kruk wydał (jak zwykle elegancko!) kolejną jego książkę „Uległość czy niepodległość”. Pozycja ta w kontekście ostatnich, zmanipulowanych wyborów samorządowych oraz mnożących się w zastraszającym tempie politycznych skandali - końca żenady i plucia w twarz Polakom zdaje się nie widać - jest paląco aktualna. Książka ta obudzi niejednego z letargu, w który wielu z nas nadal chciałoby zapaść dla świętego spokoju, zadowalając się ciepłą wodą w kranie, obfitością kiełbasy zwyczajnej i dwudziestoczterogodzinną dostępnością do alkoholu.

Reklama

Książka ta wstrząsa nami i potrząsa, podobnie jak wcześniej czyniła to bestsellerowa pozycja tego samego autora „Strachy i Lachy”. Przenikliwa, a chwilami wręcz porażająca wiedza prof. Andrzeja Nowaka ma dzięki tej pozycji wydawniczej szansę dotrzeć do szerszego ogółu, pod strzechy. Składają się bowiem na nią wybitne teksty wygłaszane w dosyć małych gremiach (nie licząc paru artykułów zamieszczonych w tygodnikach czy miesięczniku „Wpis”). Dobrze więc, że zostały zebrane w jedną zwartą pozycję, najwyższy to bowiem czas, by dotarły do narodu.

Książka „Uległość czy niepodległość”składa się z trzech części o wymownych tytułach: „Niebezpieczne sąsiedztwo”, „Przywilej polskości” i „III RP - gorycz, opór i nadzieja”. Prof. Andrzej Nowak ukazuje zagrożenia wynikające z geopolitycznego położenia Polski i historyczne uwarunkowania mocarstwowych żądań otaczających nas imperiów. Wyjaśnia, co znaczy polityka appeasementu, czyli zaspokajania żądań imperiów kosztem nas, która nieustannie w naszych dziejach powraca. Pyta retorycznie: „Rosyjski imperializm i zachodni appeasement - czy mamy wobec nich skapitulować?”, dając nam wcześniej mnóstwo wiedzy i argumentów, byśmy umieli na to odpowiedzieć „nie!”. W drugiej części znajdujemy głębokie rozważania nad polską tożsamością, pochwałę polskości i dumę z niej. Mamy też rzeczową polemikę z tymi, którzy w czambuł potępiają nasze zrywy narodowe. Ale profesor wyraźnie zaznacza: polskość jest przywilejem! Nie każdy zasłużył, by z niego korzystać. W części trzeciej wybitny historyk pochyla się nad współczesnością, nad III RP, i dokonuje analiz poprzez porównania z innymi momentami naszej historii. Bilans nie jest optymistyczny, ale... „Wojnę domową już prawie mamy” - pisze Andrzej Nowak we Wstępie zatytułowanym „Lech wzbudzony”. „Czekamy tylko na nowy Kłuszyn. Gorzko brzmią te słowa? Jak ponura ironia? Nie. Fortuna variabilis, Deus mirabilis, jak powie kilkadziesiąt lat później, w czasie potopu szwedzkiego, ksiądz kanonik Szymon Starowolski do odwiedzającego groby królewskie na Wawelu zdobywcy Krakowa i Polski, Karola Gustawa. Fortuna zmienną jest, a Bóg czynić cuda potrafi. Warto i dziś przyjść do katedry wawelskiej, zejść do królewskich grobów, pomodlić się do Boga nad trumną marszałka Piłsudskiego, a także spoczywającej obok Pary Prezydenckiej, Lecha i Marii Kaczyńskich. Pomodlić się i pomyśleć o słowach księdza Starowolskiego. Oni pracowali, żeby Polska była wielka, walczyli, żeby nie dać jej zepchnąć przez kolejnych gospodarzy Kremla do roli politycznej kukły, bezmózgiej i bezwolnej «maszkary». Przypominają, że tak trzeba, że nie wolno się poddawać. W żadnej sytuacji. Nawet w tej, w jakiej znajdujemy się teraz”.

A zatem dosyć biadolenia, trzeba zakasać rękawy i brać się do roboty. Przede wszystkim tej obywatelskiej i patriotycznej, bo nikt za nas tego zadania nie odrobi. „Dążenie do wolności - jak pisze prof. Nowak - stanowi nieodłączną cechę polskiej tożsamości”. Jego najnowsza książka - dla Polaków piękna niespodzianka przed świętami! - jest znakomitym orężem w walce o naszą suwerenność.

Andrzej Nowak, „Uległość czy niepodległość”, wydawnictwo Biały Kruk, 256 str., 17 x 24 cm, papier 150 g, oprawa twarda, 40 ilustracji.
Książka „Uległość czy niepodległość” będzie pięknym i wartościowym prezentem na Boże Narodzenie i ozdobą domowej biblioteki. Można ją szybko zamówić bezpośrednio w Białym Kruku w promocyjnej cenie: przy zamówieniu dwóch egzemplarzy po 47 zł/szt., a do tego patriotyczny, pamiątkowy album „Oburzeni” za jedyne 15 zł zamiast 73 zł, wydawnictwo pokryje również koszty przesyłki kurierem. Przy zamówieniu jednego egzemplarza książki „Uległość czy niepodległość” cena wynosi 49 zł plus koszty przesyłki 12 zł. Szybka dostawa kurierem.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260 32 90, (12) 260 32 40, (12) 254 56 02, (12) 254 56 26, (12) 254 56 19. Można też wysłać faks: (12) 254 56 00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl

2014-12-09 15:09

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Więcej ...

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Więcej ...

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31
Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Benedykt XVI

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku