Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Poświęcenie kościoła NSPJ w Gryficach

Poświęcenie kościoła (łac. consecratio – przekazanie na własność Bogu) to uroczysta ceremonia zastrzeżona biskupowi. Dzięki niej budynek zostaje przeznaczony do sprawowania kultu Bożego. Poświęceniu kościoła i ołtarza towarzyszą specjalne obrzędy podczas Mszy św. Konsekracja ukazuje, że jest to miejsce wybrane przez Pana Boga, w którym niebo spotyka się z ziemią

W ceremonii występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Ksiądz Arcybiskup po wejściu do świątyni nie całuje ołtarza, a liturgię rozpoczyna od miejsca przewodniczenia, święci wodę, którą skrapia ołtarz, zgromadzony lud i ściany jako przypomnienie sakramentu chrztu, który czyni nas świątynią Ducha Świętego. Następnie święci ambonę, która jest miejscem proklamowania Słowa Bożego, przestrzenią Liturgii Słowa. „Godność Słowa Bożego wymaga, by w kościele było ono głoszone z miejsca, na którym w czasie Liturgii Słowa spontanicznie skupia się uwaga wiernych” (OWMR 272). Po homilii słowami Litanii Wszystkich Świętych Pańskich prosimy, aby pomagali nam celebrować święte obrzędy. Przez tę modlitwę wyrażamy naszą wiarę w świętych obcowanie i ukazujemy więź pomiędzy Kościołem ziemskim a Kościołem w niebie. Następnie Biskup namaszcza ołtarz i ściany kościoła w miejscu tzw. zacheuszek olejem krzyżma świętego. Przypomina to nam tradycję namaszczania proroków i królów w Starym Testamencie, a także samego Pana Jezusa, który dostąpił namaszczenia, aby odkupić ludzkość. W trakcie tej ceremonii dokonuje się również niewidzialne namaszczenie Duchem Świętym.

Kadzidło, które zostaje spalone na ołtarzu, wskazuje na to, że ofiara Chrystusa, która w sakramentach jest wciąż uobecniana, wznosi się do Boga jako słodka woń. Wznoszący się dym kadzielny jest także znakiem modlitw wiernych, które docierają do tronu Boga. Okadzenie wnętrza kościoła to potwierdzenie faktu, że właśnie ten kościół stał się domem modlitwy. Przede wszystkim okadza się Lud Boży, gdyż jest on świątynią żywą, w której każdy wierny jest duchowym ołtarzem.

Rzymskokatolicka parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach powstała 28 grudnia 1914 r. i obejmowała wówczas swoim duszpasterstwem również katolików w Płotach i Nowogardzie. Decyzje o budowie własnej świątyni podjęto w 1929 r. Już 30 lipca 1930 r. wmurowano kamień węgielny, a dwa lata później, 16 listopada 1932 r., poświęcono nowo wybudowany kościół parafialny.

Reklama

Po II wojnie światowej świątynia funkcjonowała jako kościół pomocniczy, gdyż duszpasterstwo istniejącej od 1914 r. parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa koncentrowało się przy drugim gryfickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gdy decyzją bp. Jerzego Stroby z dnia 10 sierpnia 1977 r. powstała w Gryficach nowa parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panna, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa odzyskał swój pierwotny status świątyni parafialnej.

W 2011 r. wspólnota parafialna podjęła wysiłek gruntownego remontu swojego kościoła parafialnego, wykonując m.in. renowację zabytkowych drzwi i witraży, zaś w prezbiterium powstał stały kamienny ołtarz.

W wigilię pierwszej niedzieli Adwentu, 29 listopada 2014 r., abp Andrzej Dzięga dokonał uroczystego poświęcenia ołtarza oraz rekonsekracji odnowionego wnętrza kościoła parafialnego, tym samym trwale potwierdzając tytuł Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mamy nadzieję, że uroczystość poświęcenia ołtarza i rekonsekracji kościoła w 100. rocznicę erygowania parafii NSPJ jeszcze bardziej umocni i zjednoczy wspólnotę parafialną.

2014-12-23 12:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie bł. Bartola Longa w Rzeszowie

Bp Jan Wątroba poświęcił kopię
obrazu Królowej Różańca Świętego
oraz figurę św. Józefa

Ks. Szymon Augustyn

Bp Jan Wątroba poświęcił kopię obrazu Królowej Różańca Świętego oraz figurę św. Józefa

19 października br. w nowo powstającym kościele akademickim pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie bp Jan Wątroba poświęcił kaplicę Matki Bożej Pompejańskiej oraz św. Józefa Rzemieślnika.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy, wprowadzającą na stałe do przepisów pracę zdalną

2023-01-30 14:02

kulinetto/pixabay.com

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Kościół

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Wiara

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Wiara

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Wiara

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...