Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkanie opłatkowe władz z bp. Tadeuszem Pikusem w Drohiczynie

Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem

Ks. Artur Płachno

Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem

Zgodnie z dwudziestoletnią tradycją 3 stycznia w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie odbyło się doroczne spotkanie opłatkowe przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz służb różnych szczebli z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem. Obecny był także inspirator tych spotkań biskup senior Antoni Dydycz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybyło na nie blisko 250 przedstawicieli parlamentu i rządu oraz władz wojewódzkich, marszałkowie, radni, starostowie, przewodniczący rad, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie, kuratorzy oświaty, dyrektorzy powiatowych szpitali, nadleśniczy i leśniczy, komendanci wojewódzcy oraz powiatowi służb mundurowych, dyrektorzy ośrodków kultury i muzeów, przedsiębiorcy oraz dziennikarze.

Dobry przywódca to dobry gospodarz

Składając życzenia, bp Tadeusz Pikus pogratulował dużej liczbie przybyłych objęcia stanowisk po wygranych wyborach. Podkreślił jednak, że sukces lidera zależy od rozwoju i zaangażowania innych. „Dobry przywódca bowiem przy pomocy zwyczajnych współpracowników osiąga rzeczy nadzwyczajne” – powiedział. Ukazał też kilka cech dobrego gospodarza, który dba o swój dom, niezależnie, czy jest to rodzina, gmina, przedsiębiorstwo, czy państwo. Ma on służyć prawdzie, nie tolerować fałszerstw, manipulacji i samowoli władzy. „Życie społeczne i gospodarka dla dobrego gospodarza to nie kasyno gry, lecz troska i zabieganie o pokój i dobrobyt” – podkreślił Ksiądz Biskup. Życzył pokoju Chrystusa, który oznacza zaangażowanie w budowę lepszego świata i życzliwe zbliżenie się do Boga i ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O etyce w życiu publicznym

Zebrani wysłuchali wystąpienia zatytułowanego: „Etyka w życiu publicznym” ks. prof. dr. hab. Piotra Mazurkiewicza z UKSW w Warszawie. Prelegent ukazał wartości i dążenia, wpisane w naturę każdego człowieka, które dopiero chrześcijaństwo wniosło w naszą kulturę, opierając się na fundamencie godności osoby, wypływającej z podobieństwa do Boga. Ukazał, że chrześcijaństwu zawdzięcza się m.in. podkreślenie godności kobiety, monogamiczne małżeństwa, powszechne ekonomiczne myślenie, znoszące niewolnictwo, a także samą demokrację. Powiedział też, że to chrześcijaństwo naprawdę wniosło desakralizację świata, odrywając go od niezliczonych codziennych bóstw naturalnych i ukazując że wszystko, co jest stworzone, to dzieło jednego Boga.

Reklama

Informacjami na temat przygotowań w diecezji drohiczyńskiej do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. podzielił się z zebranymi ks. Andrzej Lubowicki, apelując o włączenie się w ich organizowanie oraz dobre zaprezentowanie regionu młodzieży przybyłej z zagranicy.

Czas życzeń

Życzenia w imieniu władz Pasterzowi diecezji drohiczyńskiej złożył marszałek województwa podlaskiego Mieczysław Baszko. Swoje życzenia zarówno Biskupowi Drohiczyńskiemu, jak i przybyłym złożył bp Antoni Dydycz, ukazując w nich radość z przyjęcia Chrystusa, który może zerwać wszelkie więzy zniewolenia człowieka. Zebrani złożyli sobie życzenia oraz podzielili się opłatkiem przy śpiewie kolęd w wykonaniu Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek. Spotkanie to – tak jak każdego roku – odbyło się pomiędzy uroczystością Narodzenia Pańskiego według kalendarzy gregoriańskiego i juliańskiego, zgodnie z którym obchodzą ją wierni prawosławni, licznie w nim uczestniczący.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-16 10:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chleb i Diamenty

LS

Więcej ...

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33
Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Więcej ...

Książka, która zmienia perspektywę

2024-04-19 09:12

mat. organizatorów

To doskonały podręcznik dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, a zarazem książka, która może zmienić naszą perspektywę oceny wydarzeń, które dzieją się dookoła nas – mówił ks. Rafał Kowalski podczas konferencji poświęconej książce Joaquina Navarro-Vallsa „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984-2006, zorganizowanej przez Stowarzyszenie na rzecz edukacji i rodziny NURT we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza