Reklama

Niedziela Częstochowska

Starość zasługuje na szacunek

tonyhall / Foter.com / CC BY-ND

Jak chyba nigdy przedtem jesteśmy dziś świadkami wyjątkowego kultu młodości, siły i tężyzny fizycznej. Gdy oglądamy programy telewizyjne, przeglądamy gazety, zauważamy, że młodość i związane z nią piękno fizyczne mają bezwzględny priorytet. Jeśli jesteś młody – masz wszelkie prawa do rozwoju fizycznego i intelektualnego, do lepszych gratyfikacji finansowych, do opieki medycznej itp. A jeżeli masz jeszcze odpowiednie przełożenie materialne – jesteś wygrany. Jeżeli jednak jesteś już stary, słabszy, twoje piękno fizyczne i sprawność już przeminęły – jesteś skazany na zupełnie inne traktowanie: będziesz pomijany, a w najlepszym razie będziesz powodem irytacji i cynizmu, zostaniesz wyśmiany – po prostu twój czas się skończył, po cóż jeszcze chodzisz po tym świecie, choć wydaje się, że mógłbyś jeszcze wiele zrobić, tyle pokazać.

Dlatego z wielką radością – zwłaszcza starsi ludzie – przyjmują wszelkie inicjatywy i słowa papieża Franciszka, które dotyczą ludzi starszych. Tak było m.in. w niedzielę 28 września 2014 r., kiedy Ojciec Święty odprawił nabożeństwo eucharystyczne, a potem spotkał się na Placu św. Piotra z kilkudziesięcioma tysiącami seniorów z wielu krajów. Na spotkanie przybył też papież emeryt Benedykt XVI. Ojciec Święty przypomina o tym, o czym świat jakby nie chce pamiętać. Nawiązuje tu do działań św. Jana Pawła II – pamiętamy jego list do ludzi w podeszłym wieku. Niezwykłe są też inne wypowiedzi papieża Franciszka o bezcennej wartości osób starszych. Papież przekonuje, że ludzie starsi są potrzebni współczesnemu światu. Przechowują oni bowiem w swoich sercach i umysłach ogromną mądrość, umieją ukierunkować myślenie na sprawy najważniejsze. Piękne było porównanie przez Ojca Świętego ludzi starych do ciągle owocujących drzew. I zdanie, które było potem tak często cytowane przez rozgłośnie telewizyjne: „Naród, który nie szanuje ludzi starych, nie ma przyszłości”. Te myśli powinny zapaść głęboko w serca tych, którzy rządzą światem, którzy dziś są piękni i młodzi, ale jutro także będą ludźmi starymi. Papież apeluje o „sojusz pokoleń” i przestrzega, że bez obecności ludzi starszych narody zubożeją, a wolność w nich dominująca przekształci się w autorytaryzm.

Reklama

Trzeba mocno upominać się o prawa ludzi starszych, zwłaszcza że istnieje dziś duży ich procent w każdym społeczeństwie. Ludzie starzy stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy i mądrości pokoleń, są nośnikami tradycji, kultury i nieocenionymi nauczycielami.

Starsi są także wyjątkowymi nauczycielami naszej historii, najlepszymi, bo doświadczali jej na sobie. Zauważmy, że dzisiaj historia jako przedmiot podlega pewnym ograniczeniom – ogranicza się liczbę jej lekcji w szkole, marginalizuje jej rolę. Tymczasem zawiera się w niej mądrość, tam są wzory właściwego życia i postępowania, tam zobaczymy, czym jest prawdziwy patriotyzm, jak cenna jest kultura chrześcijańska – jakże to ważne w czasach wielokulturowości Europy i postępującej islamizacji.

2015-01-16 12:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Radomska Caritas zachęca do pomagania seniorom w okresie pandemii

2020-03-20 08:25

Rido/stock.adobe.com

Caritas Diecezji Radomskiej ruszyła z pomocą osobom wymagającym w dobie walki z koronawirusem szczególnego wsparcia, czyli seniorom. Organizacja charytatywna zachęca też, by przekazywać informacje o takich osobach do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Więcej ...

Pandemia koronawirusa oczami tarnowskich misjonarzy

2020-03-29 18:34

Anna Matlak

Sant'Egidio, Modlitwa za chorych na koronawirusa w Chinach

Tarnowscy misjonarze modlą się o ustanie pandemii koronawirusa. W przesyłanych listach do Kościoła tarnowskiego piszą o Mszach św. bez ludzi i o coraz trudniejszej sytuacji. Księża mają też obawy, że rozwój pandemii będzie miał katastrofalne skutki w krajach misyjnych.

Więcej ...

Ponad 100 tys. wolontariuszy z polskich diecezji pomaga potrzebującym

2020-03-30 08:34

kieferpix/fotolia.com

Bezdotykowe paczki żywnościowe, ciepłe posiłki dla seniorów i osób w kwarantannie, zbiórki żywności, wyposażenia szpitali, wirtualne warsztaty i pomoc w odrabianiu lekcji dla dzieci oraz wsparcie duchowe i psychologiczne – to tylko niektóre inicjatywy charytatywne prowadzone przez Kościół w czasie epidemii koronawirusa. Zaangażowanych jest ponad 100 tys. wolontariuszy ze wszystkich 44 polskich diecezji – poinformował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem