Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zintegrowani młodzi twarzą w twarz z Jezusem

Wolontariusze ŚDM na styczniowym wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym w Istebnej

Katarzyna Zuba

Wolontariusze ŚDM na styczniowym wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym w Istebnej

Odliczają dni, godziny, minuty, a nawet sekundy. Na to spotkanie czeka wielu młodych ludzi. Ale to nie jest bierne czekanie, lecz aktywne: modlitwą i czynem. W dniach 25-31 lipca 2016 r. w Krakowie odbędą się XXXI Światowe Dni Młodzieży. Tymczasem młodzi ludzie z naszej diecezji już przygotowują się do tego wydarzenia: modlą się, czuwają, spotykają ze sobą, rozmawiają… Organizowane są comiesięczne czuwania w dekanatach, a nawet spotkania czy wyjazdy integracyjne. Niebagatelną rolę odgrywa przy tym zaangażowanie wolontariuszy ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do ŚDM, także w wymiarze wolontariatu, przebiegają etapowo. Gdy już się udało kapłanom utworzyć pewne grupy osób chcących zaangażować się przy ŚDM, zorganizowano pierwszy dzień integracyjny wolontariuszy ŚDM w naszej diecezji. Odbył się on w sobotę 25 października ub.r. w budynku Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej. Wolontariusze mieli okazję się wtedy bliżej poznać. Nieco wcześniej młodzi ludzie spotkali się z Biskupem w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem. A w ostatnim czasie – w dniach 23-25 stycznia br. wzięli udział w wyjeździe rekolekcyjno-integracyjnym do Istebnej...

Wolontariusze nadal poszukiwani

Młodzi ludzie, angażujący się w wolontariat ŚDM, będą odpowiedzialni chociażby za pilotowanie pielgrzymów w 2016 r. i opiekę nad nimi na parafiach. Będą wydawać posiłki, udzielać informacji w różnych językach, pilnować porządku, obsługiwać liturgię i wykonywać szereg innych zadań. A choć na wolontariat ŚDM składa się już pewna liczba osób, to mimo to stale są poszukiwani nowi ludzie. – Ciągle staramy się szukać nowych sposobów na pozyskanie nowych wolontariuszy. Problem polega nam tym, że upływający czas powoduje bardzo często zmianę w ich życiu, np. zmianę szkoły, dodatkowe obowiązki, a co za tym idzie także zmiany, jeśli chodzi o wymiar zaangażowania w wolontariat ŚDM – mówi „Niedzieli na Podbeskidziu” przewodniczący Sekcji Personalnej ŚDM ks. Łukasz Listwan z parafii św. Urbana w Brzeszczach. Zauważa, że wolontariuszy jest wielu, ale nie każdy może się w pełni angażować w wyznaczoną posługę: – Mamy np. wielu potencjalnych wolontariuszy, którzy są do dyspozycji w konkretne dni, jak studenci, czy inni ludzie aktywni zawodowo. Wielu też oferuje swoją pomoc tylko w wakacje. Trudno jednoznacznie określić liczbę tych, którymi dysponujemy. Generalnie liczba ciągle rośnie, bowiem raczej nie doświadczamy rezygnacji ze współpracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sekcja Personalna ŚDM stara się jak najlepiej promować ideę wolontariatu przede wszystkim poprzez kontakt z młodymi: – Bardzo chętnie odpowiadamy na zaproszenia do poszczególnych parafii, czy wspólnot młodzieżowych, gdzie mamy okazję do bezpośredniego kontaktu z kandydatami na wolontariuszy. Na takie spotkanie staramy się zabrać zawsze jednego z już aktywnych wolontariuszy, bo wiadomo, że świadectwo młodego człowieka najlepiej trafia do młodych – zauważa ks. Łukasz, kontynuując myśl: – Oprócz tego jedzie ktoś z kierownictwa Sekcji Wolontariatu po to, aby opowiedzieć o działaniach Centrum ŚDM oraz pokazać filmiki z przebiegu poprzednich spotkań w Rio czy Madrycie. Ostatnie takie spotkanie z młodzieżą umożliwił nam ks. Marcin Naglik opiekujący się kandydatami do sakramentu bierzmowania w parafii NMP w Żywcu. Ponadto, podczas tegorocznej wizyty duszpasterskiej do rodzin naszej diecezji trafiła specjalnie przygotowana ulotka informacyjna, która – jak ufamy – również ma szansę przynieść konkretny odzew.

Reklama

Integracja w Istebnej

Styczniowy wyjazd do Istebnej przebiegał pod hasłem: „Twarzą w twarz z Jezusem”. Młodzi spotkali się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. – Zaprosiliśmy wszystkich wolontariuszy z całej diecezji, otwierając się także na osoby potencjalnie zainteresowane włączeniem się w nasze działania. Odzew był jak dla nas mniej więcej na miarę przewidywań – spotkaliśmy się w grupie 45 osób – zauważa ks. Listwan.

Jak się okazuje, pomysł na wybór miejsca wyjazdu podsunęli sami wolontariusze: – Pomysł narodził się w głowach kilku naszych wolontariuszy będących absolwentami gimnazjum w Istebnej. Powiedzieli nam o możliwości zorganizowania kuligu oraz pomyśle rozbudowania tego czasu w coś większego. Stworzyliśmy plan. Spotkaliśmy się z dyrektorem miejscowego gimnazjum i rozesłaliśmy zaproszenia do wolontariuszy. W tym miejscu trzeba zaznaczyć niezwykłą życzliwość pana dyrektora Bogdana Ligockiego: pomógł nam wszystko zorganizować, wynajął nam szkołę, będąc cały czas do dyspozycji i służąc wszelką pomocą – podkreśla kapłan. Rekolekcyjny weekend był dla młodzieży czasem modlitwy, ale i dobrej zabawy. Chętni mogli grać na hali sportowej, wybrali się na kulig, mieli wspólne ognisko. Wysłuchali także świadectwo znanego rapera Arkadio, który opowiedział o swojej drodze wiodącej od życiowego dna, do poznania Boga. Świadectwo przeplatał utworami muzycznymi.

Reklama

– Wyjazd do Istebnej miał służyć dalszej integracji naszych wolontariuszy, w połączeniu ze wspólną formacją duchową poprzez konferencje i grupy dzielenia, w ramach której skupialiśmy się na 3 podstawowych prawdach kerygmatu: darmowej miłości Boga, grzechu i wyzwoleniu w Jezusie Chrystusie – wspomina ks. Łukasz i dodaje: – Zwieńczeniem tych rozważań i centralnym punktem formacyjnym był uroczysta Msza św. połączona z indywidualnym przyjęciem Pana Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Ponadto każdy uczestnik otrzymał specjalną naklejkę z logiem ŚDM i adresem strony internetowej.

„Warto być wśród nas”

Mimo iż o Światowych Dniach Młodzieży stosunkowo dużo się mówi we wspólnocie Kościoła, jednak jak zauważa ks. Listwan, nie wszyscy młodzi ludzie w diecezji słyszeli o działaniach wolontariatu, i nie do wszystkich parafii i szkół docierają informacje o tych działaniach. – W związku z tym zaplanowaliśmy, że po wyjeździe powstanie coś w rodzaju amatorskiego wideoreportażu, stworzonego przez młodych i dla młodych. Chcemy w ten sposób pokazać młodym ludziom, że warto być wśród nas – dopowiada.

Wolontariusze wraz ze swoimi duszpasterzami powoli przygotowują się w poszczególnych parafiach do peregrynacji krzyża ŚDM oraz ikony Salus Populi Romani. W naszej diecezji peregrynacja odbędzie się od 28 lutego do 14 marca. – Diecezjalnie przygotowaniami zajmują się duszpasterze dekanalni i księża proboszczowie poszczególnych parafii, gdzie będą pojawiać się krzyż i ikona Matki Bożej. W mojej parafii św. Urbana w Brzeszczach pod peregrynację dostosowaliśmy termin naszych rekolekcji dla dzieci i młodzieży. Od 3. niedzieli Wielkiego Postu, aż do środy 11 marca, kiedy to krzyż i ikona ŚDM znajdą się w naszym dekanacie – w parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach, będziemy przygotowywać się do tego wydarzenia poprzez rekolekcje wielkopostne, które zakończymy czuwaniem przy znakach ŚDM – informuje ks. Łukasz Listwan.

Peregrynacja rozpocznie się w Skoczowie 28 lutego, a zakończy się 14 marca w Czechowicach-Dziedzicach. Kapłan zachęca młodych ludzi do włączenia się w pomoc przy organizacji ŚDM. W tej sprawie można pisać na adres e-mail: wolontariatsdm@gmail.com. Więcej informacji na temat ŚDM na: mlodzi.diecezja.bielsko.pl oraz na fanpage’u ŚDM naszej diecezji: www.facebook.com/wyd.bielsko.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-05 10:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie młodych

S. Maria Adriana Kotowicz, niepokalanka

Więcej ...

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...