Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlak Misji Fatimskiej rozpoczęty!

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Jadwiga Koperska

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Od kilku miesięcy dość wnikliwie podejmujemy na naszych łamach problematykę dotyczącą godnego uczczenia w naszej archidiecezji jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa już przecież od 7 lat ogólnoświatowa Nowenna Fatimska, która przygotowuje cały Kościół powszechny do celebracji tego ważnego wydarzenia, ale także do modlitewnego i duchowego uświadomienia sobie treści fatimskiego orędzia i – co najważniejsze – do wcielenia go w rytm życia każdego człowieka wierzącego. Tym celom poświęcona będzie Misja Fatimska, która już podczas tegorocznego Wielkiego Postu w niektórych parafiach zostanie przeprowadzona. Wszystkie ważne kwestie dotyczące błogosławionego przeżycia i przyniesienia duchowych owoców misji stanowiły podstawę spotkania Grupy Misyjnej kapłanów, którzy posługiwać będą w naszej archidiecezji. Spotkanie to po raz kolejny odbyło się u stóp Pani Fatimskiej w Jej sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie.

Czas Misji Fatimskiej przewidziany jest na ostatni okres poprzedzający stulecie objawień i trwać będzie od tegorocznego Wielkiego Postu aż do ukoronowania Wielkiej Nowenny Fatimskiej w 2017 r. Obejmie swym zasięgiem wszystkie 272 parafie funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji, a ich ramowy zarys przewiduje misyjną posługę we wspólnotach parafialnych od soboty do soboty, by w ten sposób uwrażliwić wszystkich na znaczenie orędzia przekazanego dzieciom fatimskim podczas wszystkich objawień, a szczególnie na wartość modlitwy różańcowej, głębokiego i dojrzałego przeżywania Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca jako czasu wynagradzania za pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi oraz na sens pokuty, nawrócenia, a w tym znaczeniu na wskazanie, jakie zostawiła Maryja łączące się z prośbą o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Robocze spotkanie misjonarzy, których jest w sumie 75, poświęcone było ustaleniu szczegółów misji, ich programu modlitewnego w postaci chociażby wcześniej odbywanej nowenny w parafiach, przebiegu samych misji, nabożeństw i obrzędów, które będą im towarzyszyły, a nade wszystko tematyce nauk wygłaszanych podczas nauk misyjnych. Warto może w tym kontekście, przygotowując naszych wiernych do zaangażowania się w misje, krótko zaznajomić z tematyką nauk, które będą głoszone we wszystkich parafiach tak, abyśmy mogli sami najpierw przemodlić całą sferę trwania tych ważnych dni w naszych wspólnotach, ale także by umożliwić być może wcześniejsze zapoznanie się z poruszanymi tematami. W największym więc skrócie w czasie misji pochylimy się m.in. nad takimi tematami, jak: odpowiedź na pytanie, dlaczego tak ważne są objawienia fatimskie dla całego świata, następnie przybliżymy sobie treść poszczególnych objawień z lat 1917, 1925 oraz 1929, później przyjrzymy się takim aspektom objawień, jak całościowy wymiar życia rodzin, świadomości istnienia nieba i piekła, znaczenia modlitwy różańcowej, wartości cierpienia jako zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu NMP, by na koniec zrozumieć, jak istotne jest zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu NMP i wreszcie w ostatnim dniu uświadomimy sobie fundamentalne znaczenie Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Duchowym wymiarem spotkania misjonarzy fatimskich, które przypadło 14 lutego, w liturgiczne wspomnienie Apostołów Słowian, św. Cyryla i Metodego, była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi oraz bp. prof. Henryka Wejmana, sprawowana w sanktuarium z udziałem wielu pielgrzymów. Istotnym elementem liturgii tuż po słowie Bożym wygłoszonym przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego, traktującym o istocie nieustannej ewangelizacji, było wręczenie kolejnej grupie kapłanów misjonarzy krzyży misyjnych. Misje Fatimskie rozpoczęły się więc już w naszej archidiecezji, dlatego otoczmy całe to dzieło oraz prowadzących je kapłanów naszą pokorną modlitwą.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-02-26 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czad czeka na misjonarzy

Archiwum

W Czadzie potrzeba kapłanów, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy – apeluje biskup tarnowski Andrzej Jeż, który niedawno był w tym kraju.

Więcej ...

Święty Józef - oblubieniec Maryi

Niedziela podlaska 11/2002

Juan Simón Gutiérrez, ŚWIĘTA RODZINA

Więcej ...

Lektorat i kandydatura do święceń

2024-03-19 09:12

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Drodzy klerycy, nie dajcie się zwieść wizji doskonałości, jaką propaguje ten świat – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Wiara

Dlaczego w czasie Wielkiego Postu zasłaniane są krzyże w...

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Wiara

Droga Krzyżowa siedmiu darów Ducha Świętego - dar rady

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Niedziela Wrocławska

Ceremonia pogrzebowa abp. Mariana Gołębiewskiego

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: to jest nowy człowiek, który potrafi z...

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Wiara

Wielki Post: Rozmawiaj z Bogiem od rana do wieczora według...

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Kościół

Finlandia: 17 tysięcy katolików, 8 parafii, 28 księży

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego