Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlak Misji Fatimskiej rozpoczęty!

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Jadwiga Koperska

Msza św. w sanktuarium fatimskim na os. Słonecznym w Szczecinie

Od kilku miesięcy dość wnikliwie podejmujemy na naszych łamach problematykę dotyczącą godnego uczczenia w naszej archidiecezji jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie

Trwa już przecież od 7 lat ogólnoświatowa Nowenna Fatimska, która przygotowuje cały Kościół powszechny do celebracji tego ważnego wydarzenia, ale także do modlitewnego i duchowego uświadomienia sobie treści fatimskiego orędzia i – co najważniejsze – do wcielenia go w rytm życia każdego człowieka wierzącego. Tym celom poświęcona będzie Misja Fatimska, która już podczas tegorocznego Wielkiego Postu w niektórych parafiach zostanie przeprowadzona. Wszystkie ważne kwestie dotyczące błogosławionego przeżycia i przyniesienia duchowych owoców misji stanowiły podstawę spotkania Grupy Misyjnej kapłanów, którzy posługiwać będą w naszej archidiecezji. Spotkanie to po raz kolejny odbyło się u stóp Pani Fatimskiej w Jej sanktuarium na os. Słonecznym w Szczecinie.

Reklama

Czas Misji Fatimskiej przewidziany jest na ostatni okres poprzedzający stulecie objawień i trwać będzie od tegorocznego Wielkiego Postu aż do ukoronowania Wielkiej Nowenny Fatimskiej w 2017 r. Obejmie swym zasięgiem wszystkie 272 parafie funkcjonujące na terenie naszej archidiecezji, a ich ramowy zarys przewiduje misyjną posługę we wspólnotach parafialnych od soboty do soboty, by w ten sposób uwrażliwić wszystkich na znaczenie orędzia przekazanego dzieciom fatimskim podczas wszystkich objawień, a szczególnie na wartość modlitwy różańcowej, głębokiego i dojrzałego przeżywania Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca jako czasu wynagradzania za pięć różnych zniewag i bluźnierstw raniących Niepokalane Serce Maryi oraz na sens pokuty, nawrócenia, a w tym znaczeniu na wskazanie, jakie zostawiła Maryja łączące się z prośbą o poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.

Robocze spotkanie misjonarzy, których jest w sumie 75, poświęcone było ustaleniu szczegółów misji, ich programu modlitewnego w postaci chociażby wcześniej odbywanej nowenny w parafiach, przebiegu samych misji, nabożeństw i obrzędów, które będą im towarzyszyły, a nade wszystko tematyce nauk wygłaszanych podczas nauk misyjnych. Warto może w tym kontekście, przygotowując naszych wiernych do zaangażowania się w misje, krótko zaznajomić z tematyką nauk, które będą głoszone we wszystkich parafiach tak, abyśmy mogli sami najpierw przemodlić całą sferę trwania tych ważnych dni w naszych wspólnotach, ale także by umożliwić być może wcześniejsze zapoznanie się z poruszanymi tematami. W największym więc skrócie w czasie misji pochylimy się m.in. nad takimi tematami, jak: odpowiedź na pytanie, dlaczego tak ważne są objawienia fatimskie dla całego świata, następnie przybliżymy sobie treść poszczególnych objawień z lat 1917, 1925 oraz 1929, później przyjrzymy się takim aspektom objawień, jak całościowy wymiar życia rodzin, świadomości istnienia nieba i piekła, znaczenia modlitwy różańcowej, wartości cierpienia jako zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu NMP, by na koniec zrozumieć, jak istotne jest zawierzenie świata Niepokalanemu Sercu NMP i wreszcie w ostatnim dniu uświadomimy sobie fundamentalne znaczenie Nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca.

Duchowym wymiarem spotkania misjonarzy fatimskich, które przypadło 14 lutego, w liturgiczne wspomnienie Apostołów Słowian, św. Cyryla i Metodego, była koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi oraz bp. prof. Henryka Wejmana, sprawowana w sanktuarium z udziałem wielu pielgrzymów. Istotnym elementem liturgii tuż po słowie Bożym wygłoszonym przez Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego, traktującym o istocie nieustannej ewangelizacji, było wręczenie kolejnej grupie kapłanów misjonarzy krzyży misyjnych. Misje Fatimskie rozpoczęły się więc już w naszej archidiecezji, dlatego otoczmy całe to dzieło oraz prowadzących je kapłanów naszą pokorną modlitwą.

2015-02-26 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Radosne misyjne granie”

Archiwum organizatorów

Więcej ...

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Więcej ...

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów i nauczycieli

2021-04-12 13:36
Roman Kowalczyk

Agnieszka Bugała

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty skierował list do dyrektorów i nauczycieli.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Kościół

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z...

Życia mała garść...

Wiara

Życia mała garść...

Nowy orędownik w parafii

Niedziela Częstochowska

Nowy orędownik w parafii

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Niedziela w Warszawie

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum...

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Polska

Ks. Piotr Natanek jest suspendowany, skupiona wokół niego...

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Wiadomości

Nie żyje Krzysztof Krawczyk

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

Wiara

Czy w piątek po Wielkanocy jest post?

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

O. Leon Knabit poczuł się gorzej. Jest w szpitalu

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...

Kościół

YouTube zablokował transmisję Wieczystej Adoracji...