Reklama

Niedziela Wrocławska

Całym sercem w Bogu, całym sercem z człowiekiem

Archiwum Sióstr Elżbietanek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wasz charyzmat opiera się na uważnym słuchaniu Pana oraz zdolności odkrywania w bliźnich Jego oblicza” – pisał do Sióstr Elżbietanek Ojciec Święty Jan Paweł II. W archidiecezji wrocławskiej Elżbietanki realizują swój charyzmat, wciąż poszukując nowych dróg troski o najbardziej potrzebujących.

Chodzi o miłość. Po prostu

Charyzmat zgromadzenia Siostry Elżbietanki odczytały w I poł. XIX w. i choć był on odpowiedzią na potrzeby „chwili”, trwa ona przez cały czas. – Sam Jezus mówił: „Ubogich zawsze mieć będziecie” – opowiada s. Maria. Zadaniem Sióstr jest pomoc chorym i cierpiącym wszędzie tam, gdzie ich odnajdują. Nie jest to więc bierne czekanie na potrzebujących, ale szukanie ich i wykorzystywanie każdej okazji do tego, by dawać im miłość, której źródłem jest sam Chrystus. – Cały czas uczymy się odkrywać w drugim człowieku oblicze Chrystusa – dodaje s. Maria. Udział w charyzmacie Elżbietanek mają także świeccy zgromadzeni we Wspólnocie Apostolskiej św. Elżbiety – szukają osób potrzebujących wśród swoich bliskich i sąsiadów i im niosą pomoc. S. Maria charyzmat i działalność Elżbietanek podsumowuje słowami Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widzieć w innych Jezusa

W archidiecezji wrocławskiej pracuje ponad 200 sióstr, które pełnią bardzo różnorodne posługi. Elżbietanki z Domu Prowincjalnego, znajdującego się przy ul. św. Józefa 1/3 prowadzą m.in. jadłodajnię dla ubogich oraz bezdomnych, z której codziennie korzysta 80-120 osób. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, gdzie przebywa ok. 70 chorych. – Choroby odbierają tym ludziom godność, są związane zarówno z niepełnosprawnością ciała, jak i umysłu. Całym sercem staramy się im pomagać – mówi s. Maria. Wsparciem dla chorych jest też pomoc w domach – zarówno siostry, jak i osoby świeckie odwiedzają ich, pomagają w codziennych czynnościach, a gdy jest taka potrzeba, zapewniają również opiekę ambulatoryjną. Na wrocławskich Krzykach siostry prowadzą duże przedszkole. – Formacja najmłodszych nie polega tylko na zajmowaniu im czasu. Uczymy ich chronić się przed złem i wychowujemy do dobra. S. Maria zaangażowana jest również w pracę z młodzieżą, poprzez organizowanie różnych spotkań i rekolekcji chce głosić im Dobrą Nowinę. – Dzielimy się miłością, której doświadczamy. To właśnie miłość jest celem życia konsekrowanego – konkluduje Elżbietanka.

Oświadczyny Pana Boga

S. Maria w zgromadzeniu jest od 20 lat. – Studiowałam informatykę i zarządzanie na Politechnice Wrocławskiej. To był trudny czas w moim życiu, szukałam swojego miejsca, ogarniała mnie duchowa ciemność – opowiada. Z pomocą więc przyszedł dobry kolega, który zaproponował s. Marii wyjazd na rekolekcje. – Powiedziałam mu, że może jak się lepiej poczuję, że teraz to nie jest odpowiedni moment – dodaje. Pewnego dnia otrzymała jednak list od zakonnicy, z którą kolega skontaktował się bez jej wiedzy. – Początkowo się opierałam, ale potem pomyślałam: „a co ci szkodzi pojechać?”. Pojechałam i... wpadłam jak śliwka w kompot! – śmieje się s. Maria. – Największym przeżyciem była dla mnie wieczorna modlitwa, podczas której na pieńkach z drzew rozłożone były kartki z cytatami z Pisma Świętego. Kapłan, który te rekolekcje prowadził, powiedział, że to jest słowo dla nas od Pana Boga. Do dziś mam wylosowaną kartkę z fragmentem Psalmu, który bardzo mocno do mnie przemówił: „Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie, nieustannie Cię wychwalają”. Poczułam jakby to były oświadczyny Pana Boga. W ciągu kilku miesięcy podjęłam decyzję o wstąpieniu do zakonu. I nigdy bym jej nie zmieniła.

Dom Prowincjalny Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
ul. św. Józefa 1/3
50-329 Wrocław; tel. 071/321-28-35;
elzbietanki@archidiecezja.wroc.pl

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-03-05 13:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

91 lat w Chmielniku

T. D.

Więcej ...

Pogrzeb bez Mszy św. w czasie Triduum Paschalnego

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Nie wolno celebrować żadnej Mszy świętej żałobnej w Wielki Czwartek - przypomina liturgista ks. Tomasz Herc. Każdego roku pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące sprawowania obrzędów pogrzebowych w czasie Triduum Paschalnego i oktawie Wielkanocy.

Więcej ...

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00
Całun Turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...