Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Uroczystość urodzinowa św. Teresy z Ávili w Karmelu

Bożena Buła

Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe

Od 15 października 2014 r. trwa Rok Jubileuszowy z okazji 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła

Teresa de Cepeda y Ahumada przyszła na świat 28 marca 1515 r. w Hiszpanii, więc dzień jej urodzin jest najważniejszym dniem obchodów Roku Jubileuszowego. 28 marca 2015 r. jest dniem szczególnym dla Kościoła powszechnego, a zwłaszcza Kościoła w Hiszpanii i 17 miast, w których Święta założyła klasztory oraz dla Zakonu Karmelitańskiego. W obchody jubileuszowe wpisuje się również nasz szczeciński Karmel Miłości Miłosiernej. W sobotę 28 marca 2015 r. o godz. 18 była sprawowana Eucharystia z formularza o św. Teresie od Jezusa. Przewodniczył jej bp prof. Henryk Wejman, a w koncelebrze było siedmiu kapłanów.

W homilii bp Wejman przypomniał, że siostry karmelitanki bose przybyły do Szczecina w 1983 r. z inicjatywy abp. Kazimierza Majdańskiego. Życie modlitwy i pokuty, które siostry prowadzą, przenika i ubogaca cały Kościół nad Odrą i Bałtykiem duchem terezjańskim. Ksiądz Biskup sięgnął do bogactwa życia zakonnego, duchowego i mistycznego św. Teresy, zebranego w jej dziełach, m.in. w „Życiu”, „Twierdzy wewnętrznej” czy „Księdze fundacji”. Przybliżył zebranym, jak rozumiała bycie chrześcijaninem, zakonnicą, życie radami ewangelicznymi; jak ważne jest życie modlitwy i wyrzeczenia, aby łaska drążyła w człowieku coraz więcej miejsca dla Boga, otwarcie na przyjęcie Jego darów, żywą relację z Nim aż do oblubieńczego zjednoczenia oraz służby tym, którzy są w najbliższym otoczeniu.

W kaplicy była wystawiona Ikona św. Teresy od Jezusa – Matki Prowadzących Życie Duchowe ze scenami życia, która została napisana w jubileuszowym Roku w Pracowni Karmelu Miłości Miłosiernej im. Braci Trapistów z Tibhirine w Szczecinie. Przed błogosławieństwem końcowym bp Wejman dokonał poświęcenia ikony.

Reklama

W centralnej części ikony znajduje się św. Teresa, orantka, wstawienniczka za prowadzącymi życie duchowe, mistrzyni i przewodniczka na drodze modlitwy, opiekunka i matka. Na ikonie znajduje się również siedemnaście scen z życia Świętej.

Po Eucharystii zebrani mogli kontemplować tę wspaniałą ikonę i oddać cześć Świętej. Uroczystość zgromadziła osoby zakonne i świeckie związane z Karmelem. Wśród nich byli również członkowie grup modlitwy kontemplacyjnej, które powstają pod patronatem Przyjaciół Miłości Miłosiernej – w Szczecinie, archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i w całej Polsce. W ten sposób duch karmelitański wychodzi poza mury klasztorne i klauzurę – jest praktykowany przez osoby żyjące w świecie. Jak mówili św. Teresa od Jezusa i św. Jan od Krzyża, do kontemplacji jesteśmy wszyscy powołani. Jednak wielu ludziom brakuje determinacji na drodze modlitwy.

Rok Jubileuszowy 500-lecia narodzin św. Teresy od Jezusa trwa nadal i zakończy się 15 października 2015 r., w jej liturgiczne wspomnienie.

Reklama

Korzystając z możliwości, siostry już teraz zaprosiły na „Dni z Teresą”, które odbędą się 5-7 czerwca i 12-15 października 2015 r. W czerwcu będzie okazja do obejrzenia wystawy poświęconej Świętej.

Wielu może się zastanawiać, co kobieta i zakonnica żyjąca w XVI wieku „może nam dać?”. Jest szczególnie dana człowiekowi XXI wieku. W świecie, w którym panuje coraz większe tempo życia i aktywizm, człowiek gubi swoją tożsamość i często szuka siebie w gabinetach psychologów i psychoterapeutów. Teresa proponuje drogę uzdrawiającą i integrującą człowieka, która jest dostępna dla każdego.

W „Twierdzy wewnętrznej” przynagla czytelnika, aby wszedł na drogę modlitwy wewnętrznej, która jest codziennym czasem spędzonym z Bogiem na rozważaniach, które z czasem przemienią się w kontemplację. Spisała swoje przeżycia w pismach i każdy może po nie sięgnąć. Jej dzieła – „Życie”, „Droga doskonałości”, „Twierdza wewnętrzna”, „Wołanie duszy do Boga” i inne – należą do klasyki literatury mistycznej i są tłumaczone na prawie wszystkie języki świata. Ponadto zachowało się również ponad 400 listów św. Teresy i poezje.

Nie obawiała się kochać Boga i nie obawiała się dawać wyraz temu kochaniu. Była pochwycona przez Boga i nie opierała się temu. Dała się Mu prowadzić aż do całkowitego zjednoczenia. Kochała Boga i człowieka, w którym widziała obraz Boga i Boże podobieństwo. Pozwólmy, aby ta wielka Święta weszła w nasze życie i dajmy jej szansę zaprzyjaźnić się z nami! Poprowadzi nas do Boga i człowieka najkrótszą drogą – drogą miłości! (27 września 1970 r. papież Paweł VI ogłosił św. Teresę od Jezusa doktorem Kościoła – razem ze św. Katarzyną Sieneńską. Papież Paweł V beatyfikował Teresę w 1614 r., a Grzegorz XV kanonizował ją w 1622 r.).

2015-04-09 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Przebyła długą drogę, opromienioną darem łaski prawdziwą „drogę doskonałości”, na której przez modlitwę otwarła się na służbę miłości przeniknęła w głąb „twierdzy duszy” i doświadczyła tej miłości, która im bardziej kogoś łączy z Bogiem, tym bardziej pobudza go do przejęcia się duchem Kościoła i do poświęcenia się Kościołowi - tak opisywał św Teresę od Jezusa, której wspomninie obchodzimy 15 października papież Jan Paweł II

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Międzyrzecz, Gorzów i Zieloną Górę

2020-05-29 21:01

Karolina Krasowska

Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wizytę na Ziemi Lubuskiej.

Więcej ...

Premier Morawiecki i prezydent Duda z wizytą na Mierzei Wiślanej

2020-05-30 13:41

PAP

Skowronki, 30.05.2020. Prezydent Andrzej Duda (P) i premier Mateusz Morawiecki (L) podczas wizyty na terenie budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej w miejscowości Skowronki.

- Nie byłoby naszych sukcesów dostrzeganych dzisiaj przez Europę w walce z koronawirusem, gdyby nie ścisła współpraca rządu z prezydentem Andrzejem Dudą - powiedział dziś Mateusz Morawiecki. Premier i prezydent odwiedzili Mierzeję Wiślaną, gdzie trwa budowa nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Morzem Bałtyckim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół musi być przeźroczysty

Niedziela Wrocławska

Kościół musi być przeźroczysty

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Polska

Kraków: nieznany film z bł. Zbigniewem Strzałkowskim,...

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Wiadomości

Jest decyzja MEN ws. obozów i kolonii letnich

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Kościół

Kard. Sarah: teraz bardziej potrzeba kapłanów niż...

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...