Reklama

Niedziela Podlaska

Dotknęli istoty – zaufali Bogu przez Maryję

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak wielu przed nimi, również z naszej diecezji w czwartek 9 kwietnia na Jasną Górę przybyli tegoroczni maturzyści, by u tronu Królowej Polski prosić o potrzebne łaski na czas matury i o rozeznanie drogi życiowej

W spotkaniu po raz pierwszy jako ordynariusz drohiczyński uczestniczył bp Tadeusz Pikus. Zwracając się do młodzieży przed pierwszym punktem jasnogórskiego spotkania, życzył jej wspanialej przygody – przygody życia, spotkania z Maryją, która milczy za obrazem, a zarazem mówi do każdego, kto tylko zechce wsłuchać się w Jej słowa.

Warto poczekać

W Sali o. Augustyna Kordeckiego młodzi wraz ze swymi katechetami, nauczycielami i duszpasterzami uczestniczyli w programie ewangelizacyjnym „Błogosławieni czystego serca…”, przygotowanym przez ks. Michała Misiaka z archidiecezji łódzkiej, rozpoznawalnego twórcę dyskotek ewangelizacyjnych w Bełchatowie i Łodzi, które prowadził wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło-Życie. I właśnie swoimi refleksjami i efektami tej zaskakującej działalności dzielił się z młodymi ks. Michał, „bo Bóg, by nas przytulić, wysłuchać, często przychodzi w drugim człowieku”. Później w programie było świadectwo Leny i Maćka, którzy na spotkanie przybyli z synkiem Franiem. Młode małżeństwo mówiło o poszukiwaniu miłości, czystości, wierności i że warto poczekać na tę jedyną, na tego jedynego. A nade wszystko, że warto zaufać i dać się w swoim życiu poprowadzić Bogu.

Sam na sam z Matką Boga

Kolejno w programie było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, w które czynnie zaangażowali się młodzi – rozważania prowadzili maturzyści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Ciechanowcu, którym przewodzili księża Grzegorz Ziembowski i Łukasz Borzęcki. Apel Jasnogórski o godz. 21 rozpoczął chyba najważniejszy punkt spotkania – czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu (odpowiedzialni za nie byli maturzyści z Zespołu Szkół w Siemiatyczach przygotowani przez ks. Mariusza Woltańskiego). Był to czas sam na sam z Matką Boga, czas wsłuchiwania się w Jej głos, powierzania, radości, ale i smutków, i bolączek, które nieobce są każdemu bez wyjątku, niepewności, co będzie dalej, jak potoczą się nasze dalsze losy.

Reklama

Ważny drogowskaz

A potem już tylko Akt Zawierzenia Maturzystów, podziękowanie Księdzu Biskupowi (odpowiedzialni ks. Michał Kisiel z uczniami z Zespołu Szkół w Drohiczynie) i Eucharystia z homilią pod jego przewodnictwem o godz. 24, wieńcząca pielgrzymkę maturzystów, i jakże ważny drogowskaz: „Kochana młodzieży, macie nieskończoną liczbę dróg do wyboru. Przed wami będzie ten moment wybierania, i wybierzecie swoją drogę życia tu, na ziemi, ale pamiętajcie, by ona, droga waszego życia, wpisała się w drogę, która ma imię Jezus: Ten, który będzie fundamentem domu naszego życia” – podkreślił Pasterz diecezji.

Organizatorami spotkania były Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wydział Młodzieży, stąd na Jasnej Górze nie mogło zabraknąć ks. Andrzeja Lubowickiego, ks. Łukasza Suszki oraz dyrektora Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego ks. Krzysztofa Mielnickiego.

Bp Tadeusz Pikus dla „Niedzieli Podlaskiej”:

– Takich pielgrzymek nie mieliśmy, wyjeżdżały niektóre szkoły, ale to na zasadzie takich indywidualnych wyjazdów, natomiast nie było to organizowane tak masowo. Ja w Częstochowie znalazłem się dopiero po maturze. Przez wiele lat, kiedy przyjeżdżałem tu z młodzieżą, maturzystami archidiecezji warszawskiej, to dowiadywałem się, że wielu z nich bywało w sanktuariach świata, a na Jasną Górę przyjechali po raz pierwszy. Także to jest taka okazja, która pozwala wielu młodym być właśnie w tym miejscu, stolicy duchowej narodu polskiego.

Reklama

Dzisiejsze spotkanie oceniam bardzo dobrze, ponieważ została stworzona atmosfera, ale jednocześnie rozwinięta też myśl duchowa, a więc nie tyle mówienie o sprawach zewnętrznych, takich, które są ważne na pewno, ale nie dotykają istoty naszego życia, mianowicie odpowiedzi i jednocześnie wskazania, co tak naprawdę jest najważniejsze. Tutaj padły słowa bardzo ważne: żeby w pewnym momencie podjąć decyzję odnośnie własnego życia, dokonać wyboru, ale też żeby trochę odejść od siebie, od swojego myślenia, swojego planowania, a zdać się na Boga, zaufać Mu. Myślę, że dla wielu, takie mam przeczucia, może być to bardzo cenna wskazówka, by tutaj, za wstawiennictwem Maryi, która – jak powiedziałem – żywa jest i milczy, ale czasami i mówi, podjąć decyzję i rzeczywiście zaufać Bogu, zaufać też Maryi, przez to potem człowiek inaczej patrzy na życie, ufa, może czasami i zawodzi się, ale godzi się i przyjmuje to, co niesie życie.

2015-04-23 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści na Jasnej Górze

Archiwum autora

Maturzyści na modlitwę zebrali się w Jasnogórskiej bazylice

Tradycyjnie już maturzyści z całej diecezji w dwóch turach zawierzali się Bogu przez Maryję w Jasnogórskim Sanktuarium.

Więcej ...

Wierzysz w to?

2020-03-25 12:49

Niedziela Ogólnopolska 13/2020, str. IV

Wskrzeszenie Łazarza – fresk autorstwa Giotto di Bondone

Wskrzeszenie Łazarza

Więcej ...

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

2020-03-30 10:03

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem