Reklama

Edytorial

Edytorial

Głosy w sprawie Ojczyzny

Niedziela Ogólnopolska 19/2015, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie trwania w Polsce prezydenckiej kampanii wyborczej pojawiły się dwa wyjątkowo cenne białe kruki krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk. Z pewnością należą one do najważniejszych książek ostatniej dekady. Pierwsza to „Wygaszanie Polski 1989-2015”, a druga – „Polsko, uwierz w swoją wielkość. Głos biskupów w sprawie Ojczyzny 2010-15”. Na ich kartach zawarta jest analiza dzisiejszego stanu naszego państwa, której dokonują najpierw naukowcy, publicyści, ministrowie, menedżerowie, posłowie, a jednocześnie patrioci bolejący nad niszczeniem wielowiekowej polskiej tradycji i dorobku kulturalnego opartego na chrześcijańskich wartościach. Obecną sytuację trafnie określają słowa: „Niewola bez kajdan. Rozbiory bez zmiany granic”. Redaktor obu wspomnianych tomów – Leszek Sosnowski pisze: „Ludziom trudno pojąć, że można sprzedać, przetracić cały kraj (...) – od gazet, mąki i cukru poczynając, po... Kasprowy Wierch!”. Wygaszanie Polski zabrnęło już do punktu krytycznego, bo próbuje się nas pozbawić polskości i chrześcijańskiej duszy. W blasku fleszy i pod okiem kamer przeprowadzono nawet uliczne przepychanki z Krzyżem.

Posłuchaj: Edytorial 19/2015

Ks. prof. Czesław S. Bartnik, niestrudzony w odważnym diagnozowaniu i nazywaniu wprost spraw, o których trzeba głośno mówić, pisze w „Naszym Dzienniku”, że nonsensów jest teraz w Polsce więcej niż sensów. „Potwór nihilizmu i mętniactwa wścieka się, gdy spotyka prawdę, godność, moc, coś jasnego i pięknego, coś trwałego i wzniosłego”. Niektórzy wygadują już brednie, wskazując jako winowajców braku zgody: religię, Dekalog, patriotyzm, tradycję... Jak możemy zareagować wobec takich nonsensów? – „Podjąć wielką akcję ratowniczą”. Trzeba uważnie słuchać patriotów, a nie telewizyjnych i gazetowych specjalistów od marketingu politycznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biały Kruk, po serii cennych wypowiedzi ludzi z kręgów polityki, biznesu i nauki, oddał głos w sprawie Ojczyzny polskim biskupom. Wydawca książki „Polsko, uwierz w swoją wielkość” zwraca uwagę, że wbrew pozorom biskupi nie zamilkli, tylko nie można ich usłyszeć w medialnym jazgocie, gdy naród jest ogłupiany przez media głównego nurtu antykościelną i antypolską propagandą. Biskupi „potrafią zatroszczyć się nie tylko o ludzi zagubionych moralnie, ale i o upadającą hutę, o tracących pracę, emigrujących za chlebem”. Niepokoją ich bezduszne rządy i łamanie sumień. Walczą o Polskę i w strefie ducha, i w zakresie bytu materialnego. W dodatku dają dowód, jak są doskonale oczytani i zorientowani w bieżących problemach. Na ich tekstach można się uczyć pięknej, poprawnej polszczyzny. Przede wszystkim jednak trzeba ich głos usłyszeć i zacząć działać.

W tym kontekście słowa papieża Franciszka z 30 kwietnia br., zachęcające katolików do zajmowania się polityką, można odebrać tak, jakby były skierowane specjalnie do nas. Ojciec Święty mówi nawet, że uprawiając politykę, można zostać świętym. Uczciwy udział w życiu politycznym papież Franciszek nazywa „rodzajem męczeństwa codziennego” w dążeniu do wspólnego dobra. Pozostaje nam więc zrozumieć, że bez naszego zdecydowanego „mieszania się” do polityki nie zatrzymamy procesu wygaszania Polski. A teraz, gdy Ojczyzna znalazła się w potrzebie i woła o ratunek, jako naród stajemy przed ważnym sprawdzianem – mamy spełnić obywatelski obowiązek mądrego udziału w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-05 14:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Europo, czy mnie jeszcze miłujesz?

Niedziela Ogólnopolska 22/2017, str. 3

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30
Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Więcej ...

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza