Reklama

Rodzina chrześcijańska - dobra nowina na trzecie tysiąclecie

Dyplomy ukończenia Studium wręczali abp Stanisław Nowak i ks. dr Jan Wilk

Dyplomy ukończenia Studium wręczali abp Stanisław Nowak i ks. dr Jan Wilk

Na kilka dni przed rozpoczęciem IV Światowego Spotkania Rodzin w Manili na Filipinach, 19 stycznia, w Archidiecezjalnym Studium Życia Rodzinnego przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów kolejnej, 23. już grupie absolwentów. Zanim to jednak nastąpiło, studenci roku I i II uczestniczyli w zajęciach plenarnych, które rozpoczęły się wspólną modlitwą i przygotowaniem do popołudniowej Liturgii Eucharystycznej, po czym miały miejsce seminaria naukowe. Seminarium z duszpasterstwa rodzin poprowadził ks. dr Jan Wilk - dyrektor Studium, przypominając i pogłębiając zagadnienia z poprzednich zajęć, a seminarium z poradnictwa rodzinnego panie Halina Skuza i Anna Mazurczak. Część studyjną spotkania wypełniły w całości wykłady prof. dr. n. med. Włodzimierza Fijałkowskiego.

Studenci I i II roku Studium Życia Rodzinnego nie po raz pierwszy mieli okazję słuchać wykładów prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. W uroczystym dniu, kiedy kolejna, 23. grupa studentów otrzymać miała dyplom ukończenia Studium, Pan Profesor poruszył trzy ważne zagadnienia: naturalne planowanie rodziny a antykoncepcja - różnice środków i postaw, ekologiczne podstawy prokreacji i trudności w stosowaniu metod naturalnego planowania poczęć. W trakcie wykładów mocno podkreślił konieczność integracji ludzkiej duchowości z cielesnością oraz ciążenia płci ku sobie z płodnością odniesień. Wykładowca zwrócił również uwagę na nazewnictwo funkcjonujące w dyskusjach toczących się wokół ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia. Terminologia ta spłyca często wagę problemu, gdy np. używa się słów "nienarodzony", "płód" zamiast "dziecko poczęte"; "aborcja" zamiast "zabicie dziecka".
Po wykładach studenci przeszli do kaplicy seminaryjnej pw. Ducha Świętego, gdzie uczestniczyli w uroczystej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego. Wśród koncelebransów był również dyrektor Studium - ks. dr Jan Wilk i rektor Instytutu Teologicznego - ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk. Obecni też byli: rektor Wyższego Seminarium Duchownego - ks. dr Włodzimierz Kowalik, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego - Jerzy Zdański, wykładowcy Seminarium, Instytutu Teologicznego i Studium oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą tegoroczni absolwenci, i najbliższa rodzina. Asystowali klerycy z WSD, śpiewał Zespół Studentów Studium.
W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do czytania liturgicznego z Pierwszej Księgi Samuela, przypominając, że każdy człowiek jest powołany przez Boga do wypełnienia określonego zadania. Szczególnie pięknym, ale i trudnym powołaniem jest powołanie do małżeństwa. Małżonkowie bowiem swym życiem głoszą naukę o miłości i macierzyństwie. Nie jest to nauka łatwa, dlatego napotykają wiele trudności i problemów. Na swojej drodze nie pozostają jednak bez pomocy. Zwracając się do studentów, Ksiądz Arcybiskup zaapelował: "słyszcie ten głos, głos Baranka Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, idźcie za tym głosem, służcie tej wielkiej sprawie, sprawie małżeństwa i rodziny". W procesji z darami tegoroczni absolwenci nieśli swoje prace dyplomowe.
Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup wręczył dyplomy ukończenia Studium grupie 42 absolwentów. Była to najliczniejsza grupa w historii Studium. Studenci otrzymali też na pamiątkę książkę Jestem od poczęcia autorstwa prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, wydaną przez redakcję Niedzieli.
Ksiądz Dyrektor złożył podziękowanie wszystkim obecnym gościom za udział w tej uroczystości. Szczególnie ciepło i serdecznie podziękował wykładowcom Studium, wśród których wymienił obecnego prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, ks. prof. Stanisława Włodarczyka, ks. dr. Teofila Siudego, ks. dr. Arkadiusza Olczyka. Podziękowania popłynęły również do pań instruktorek: Haliny Skuzy, Anny Mazurczak, Elżbiety Doroszuk, do sekretarki Studium - p. Joanny Hojczyk i p. Anny Zatoń przygotowującej wraz z córką ciepłe posiłki podczas spotkań. Studenci swoją wdzięczność wyrazili przez obdarowanie bukietami kwiatów i symbolicznymi świecami z życzeniami, by światło płynące od Pana zawsze rozpraszało mroki i wskazywało drogę.
Po Eucharystii wszyscy obecni przeszli do auli Instytutu, gdzie nastąpiło wręczenie świadectw ukończenia kursu pedagogicznego Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i rodzinna agapa. W serdecznej atmosferze, przy zastawionym stole długo brzmiał śpiew kolęd, gwar rozmów i wystąpienia gości.

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na Wawelu w 81. rocznicę napaści ZSRR na Polskę

2020-09-18 09:19

diecezja.pl

– Trwajmy w nadziei, której fundamentem jest nasza wiara, bo także do nas odnoszą się słowa z dzisiejszej Ewangelii, które Pan Jezus skierował do owej kobiety: „Twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju!” – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 81. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Eucharystia została odprawiona w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Zielona Góra: Spotkanie Mężczyzn św. Józefa

2020-09-18 21:15
Mężczyźni św. Józefa z parafii Miłosierdzia Bożego ze swoim opiekunem duchowym ks. Waldemarem Kostrzewskim

Karolina Krasowska

Mężczyźni św. Józefa z parafii Miłosierdzia Bożego ze swoim opiekunem duchowym ks. Waldemarem Kostrzewskim

W parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze trwa spotkanie wspólnoty Mężczyzn św. Józefa. Panowie są już zwarci i gotowi do jutrzejszej Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

On przemawia

Wiara

On przemawia

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kościół

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...