Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Stawać się ludźmi błogosławieństw

Na trasie perygrynacji symboli ŚDM w naszej diecezji była m.in. parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu

Ks. Sławomir Skowroński

Na trasie perygrynacji symboli ŚDM w naszej diecezji była m.in. parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 2 do 16 maja Krzyż i Ikona Matki Bożej – symbole Światowych Dni Młodzieży przemierzały naszą zamojsko-lubaczowską ziemię. Na drodze tej pielgrzymki znalazła się również parafia Matki Bożej Królowej Polski w Zamościu, do której znaki przybyły w niedzielę 3 maja o godz. 12. Krzyż i Ikona Matki Bożej zostały powitane przez przedstawicieli młodzieży naszej parafii oraz proboszcza ks. Tadeusza Czuka.

Następnie została odprawiona uroczysta Msza św., po której zgromadzeni wierni mieli okazję uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu przygotowanym przez młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży „Armia Pana”, działającym przy parafii. W czasie wspólnej modlitwy każdy miał chwilę czasu, by podejść do Krzyża i Ikony Matki Bożej, dotknąć, ucałować i powierzyć osobiście pragnienia swojego serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

4 maja również był dniem wyjątkowym, który zapewne pozostanie długo w pamięci każdego z nas. A to z racji tego, że symbole ŚDM – Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani przybyły po raz kolejny na teren naszej parafii, tym razem do Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu.

Krzyż, który dotarł do wspólnoty naszej szkoły, jest to Krzyż Roku Świętego. 22 kwietnia 1984 r. na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia Ojciec Święty Jan Paweł II podarował go młodym. Krzyż ten stał się „żywą ikoną Kościoła pielgrzymującego po drogach świata”. Jest on wiernym świadkiem Światowych Dni Młodzieży, które odbywają się w diecezjach całego świata w Niedzielę Palmową, a ponadto co kilka lat w różnych miejscach na świecie, w obecności papieża i z udziałem młodzieży przybywającej ze wszystkich państw. Najbliższe spotkanie odbędzie się w Krakowie w 2016 r.

Na Krzyżu znajdują się wyryte w czterech językach słowa Jana Pawła II: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość, i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

Reklama

Krzyż Światowych Dni Młodzieży wędruje po całym świecie, docierając do milionów młodych ludzi. A w ten pamiętny dzień dotarł również do nas.

Od Niedzieli Palmowej 2003 r. razem z Krzyżem wędruje Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Opiekunka Rzymskiego Ludu jest najbardziej ukochaną i czczoną ikoną maryjną w Rzymie. Obraz znajduje się w Capella Paolina w Bazylice Większej w Rzymie, uważanej za trzecią z kolei spośród rzymskich bazylik patriarchalnych.

Cudowny obraz nosi tę nazwę, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że Matka Boża wielokrotnie uratowała Rzym. W czasach klęsk, zaraz czy wojen noszono ten obraz ulicami Rzymu. Tradycja podaje, że podczas straszliwej epidemii dżumy w Rzymie w roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten obraz w uroczystej procesji błagalnej, prosząc Pana Boga o ocalenie miasta. W pewnym momencie ujrzał na niebie anioła, który chował właśnie karzący miecz będący znakiem Bożego gniewu. Zaraza ustąpiła. Wówczas rozwinął się szczególny kult Matki Bożej, czczonej w tym wizerunku.

Społeczność Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zamościu bardzo głęboko przeżyła ważną chwilę perygrynacji. Już od godz. 9. trwało oczekiwanie na przybycie symboli ŚDM. O godz. 9.15 samochód kaplica podjechał pod główne wejście szkoły, po czym delegacja młodzieży uroczyście wniosła Krzyż i Ikonę Matki Bożej na aulę szkolną, gdzie słowa powitania skierowała p. Jolanta Goryczka, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Zamościu. Zawierzenia swojego życia w obecności Krzyża naszego Zbawiciela i Ikony naszej Matki Maryi dokonywali również uczniowie naszej szkoły.

Głównym punktem spotkania z symbolami ŚDM była adoracja Krzyża połączona z pięknymi rozważaniami przeplatanymi pieśniami uwielbienia. Rozważania prowadzili gimnazjaliści naszej szkoły, swoim śpiewem uświetniła tę uroczystość schola działająca przy parafii Matki Bożej Królowej Polski, do której również należą nasi uczniowie. Na zakończenie każdy miał okazję osobistej adoracji przez dotknięcie Krzyża i powierzenie Zbawicielowi i Maryi swoich osobistych spraw.

Reklama

Dlaczego Jan Paweł II ofiarował młodym Krzyż, który dziś pielgrzymuje po każdym zakątku świata? Wedle praw współczesnego marketingu powinien zaoferować gadżet związany z nieustanną zabawą i rozrywką. Ale zaryzykował. Dał Krzyż, bo nie ma czytelniejszego znaku odwiecznej miłości Boga do człowieka. Nie ma wyraźniejszego symbolu ukazującego, jak cenny jest człowiek w oczach Bożych…

– Przygotowując się do święta wiary i braterstwa, pragniemy przyjąć symbole, które przed laty pozostawiłeś młodym całego świata: Krzyż i Ikonę Matki Bożej – mówił Radosław Górski w słowach powitania symboli przez przedstawicieli młodzieży. – W geście przyjęcia tych znaków otwieramy nasze serca na zaproszenie Jezusa do pójścia drogą miłości, jedyną drogą, która prowadzi do szczęścia tu, na ziemi, i wieczności. Chcemy odkryć na nowo i pogłębić prawdę, że Chrystus jest z nami i nie zapomina o nas. Chcemy pokonać lęki i zawierzyć Mu do końca. Chcemy podjąć wyzwanie wiary i stawać się ludźmi błogosławieństw, dla których „być” znaczy więcej niż „mieć”.

Niech życie każdego i każdej z nas wypełni się sensem i przyniesie obfite owoce.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-05-14 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niebiański gość w Wólce Niedźwiedzkiej

Niedziela rzeszowska 30/2013, str. 6

Archiwum parafii

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous