Reklama

Świat

Abp Mokrzycki dla KAI: rodzina na Ukrainie jest zdrowa

Ks. Adrian Płachno

Rodzina na Ukrainie jest zdrowa, oparta na wartościach chrześcijańskich, choć zmaga się z negatywnymi skutkami okresu komunizmu, zwłaszcza z alkoholizmem i aborcją - powiedział KAI metropolita lwowski obrządku łacińskiego abp Mieczysław Mokrzycki. Nowym wyzwaniem jest emigracja zarobkowa rodziców, która powoduje rozbicie małżeństw i wzrost liczby dzieci-sierot, którymi musi zajmować się starsze rodzeństwo lub dziadkowie.

Jednak podstawą ukraińskiej rodziny są wartości chrześcijańskie i dlatego, mimo trudności, starają się one zachowywać jedność, żyć dalej w związku małżeńskim, choć bywa że w separacji.

- W naszej posłudze duszpasterskiej chcemy brać przykład z Polski, w której przez wiele lat dzieci przystępujące po pierwszej komunii przyrzekały, że do 18. roku życia nie będą piły alkoholu, paliły papierosów. Chcemy w ten sposób wychowywać do wstrzemięźliwości - zadeklarował abp Mokrzycki.
Przypomniał, że pomimo komunizmu „w rodzinach panowała atmosfera wiary: była modlitwa, były praktyki religijne, ludzie pokonywali wielkie odległości, by uczestniczyć we Mszach świętych”. - Dzisiaj to owocuje - stwierdził metropolita lwowski.
Wskazał, że kryzysową sytuacją rodziny na Ukrainie jest dziś rozłąka, związana z tym, iż „wielu mężczyzn, a przede wszystkim kobiet wyjeżdża za chlebem do Europy, do Rosji lub do Białorusi”. Rozłąka ta zazwyczaj nie jest krótkotrwała, bywa wieloletnia i staje się przyczyną wielu rozwodów. Żony często już nie wracają do mężów-alkoholików. Kościół dostrzega tu problem dzieci-sierot, pozostawionych pod opieką starszego rodzeństwa albo dziadków. - Chcielibyśmy otoczyć je szczególną troską - zaznacza arcybiskup.
Zapowiada, że na trwającym zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. duszpasterstwa rodzin chciałby przedstawić model rodziny chrześcijańskiej, opartej na Dekalogu, a także zwrócić uwagę na to, że trzeba tę rodzinę ewangelizować, czyli przedstawiać jej „piękne wartości rodziny chrześcijańskiej: wielodzietnej, składającej się z mamy i taty, tworzących ognisko wzajemnego szacunku, solidarności i pomocy”.
Pytany o kwestię udzielania komunii św. katolikom, którzy po rozwodzie zawarli nowy związek cywilny, abp Mokrzycki zaznaczył, że większość Ukraińców jest wyznania prawosławnego. - Prawosławie dopuszcza możliwość rozwodu. Jednak wśród naszych wiernych - mimo że żyją wśród prawosławnych, którzy często korzystają z tego przywileju - nie ma głosów, żeby takie rozwiązanie wprowadzić do naszego Kościoła. Raczej doceniają oni dyscyplinę Kościoła w dziedzinie nierozerwalności małżeństwa - wskazał przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy.

2014-10-10 11:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: abp M. Mokrzycki podziękował Caritas w Polsce za pomoc dla dzieci

Archiwum ks. Andrzeja Puzona

W tym roku oazy i Wakacje z Bogiem są bezpłatne dlatego, że otrzymaliśmy dość znaczną pomoc od Caritas Polska dla całej metropolii, dla każdej diecezji na Ukrainie – powiedział KAI metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący episkopatu rzymskokatolickiego tego kraju. Wyraził wdzięczność tej organizacji za udzielone przez nią wsparcie.

Więcej ...

15 lat temu abp Wacław Depo został biskupem - dołącz do modlitwy za jego dalszą posługę!

2021-08-05 10:36

Karol Porwich/Niedziela

5 sierpnia 2006 r. papież Benedykt XVI mianował Ks. prał. Wacława Depo biskupem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Dziś, w 15 rocznicę tego radosnego wydarzenia, ogarnijmy modlitwą Księdza Arcybiskupa.

Więcej ...

Pielgrzymi w drodze już trzeci dzień [relacja 41.PPW]

2021-08-05 22:04

Michalina Stopka

Dzisiejsze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą, śpiewem radością i... deszczem. Pielgrzymi dotarli przechodzi dziś z Oleśnicy do Namysłowa. Zobaczcie jak przebiegał dzisiejszy pątniczy szlak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Anita Włodarczyk: Wierzę w Boga, kocham Go, jestem Mu...

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Kościół

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Ostatnia droga Franciszka

Niedziela Świdnicka

Ostatnia droga Franciszka

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...

Historia

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu...