Reklama

Niedziela Podlaska

Rocznice i kapłańska modlitwa w intencji świętości

Eucharystii w
katedrze pw. Trójcy
Świętej przewodniczył biskup
drohiczyński Tadeusz Pikus

Ks. Artur Płachno

Eucharystii w katedrze pw. Trójcy Świętej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus

W poniedziałek 25 maja, w uroczystość Maryi Matki Kościoła, Patronki diecezji drohiczyńskiej, w 1. rocznicę ingresu biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, w 60. rocznicę profesji zakonnej biskupa seniora Antoniego Dydycza oraz 21. rocznicę śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka, w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów

Celem Dnia Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowanego przez bp. Antoniego Dydycza, a kontynuowanego przez bp. Tadeusza Pikusa, jest wspólna kapłańska modlitwa oraz świętowanie jubileuszy kapłańskich.

Oprócz jubileuszy księży biskupów w Roku Życia Konsekrowanego modlono się w intencji zakonników i zakonnic oraz dziękowano za 25 lat posługi kapłańskiej ks. Tadeusza Czyżaka – proboszcza z Niemyj Nowych, ks. Krzysztofa Napiórkowskiego – proboszcza z Wyrozęb oraz salezjanów: ks. Dariusza Matuszyńskiego, ks. Jana Niemca i ks. Stanisława Stachala.

Reklama

Na to doroczne spotkanie przybyli księża z diecezji drohiczyńskiej, a rozpoczęła je wspólna modlitwa Liturgii Godzin w auli WSD. Zabierając głos, bp Tadeusz Pikus zaprosił na tegoroczny Dzień Podlasia 10 czerwca, w 16. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie. Ks. Zenon Czumaj zachęcił do zapoznania się z wystawą. Z racji Roku Życia Konsekrowanego zorganizował ją wraz z alumnami WSD w Drohiczynie, pokazując istniejące obecnie i w historii zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie na terenie diecezji drohiczyńskiej. Wystawę tę będzie można także wypożyczyć do parafii. Ks. Dariusz Matuszyński SDB – wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego wygłosił natomiast konferencję na temat historii życia zakonnego i jego nieocenionego wpływu na rozwój Kościoła, cywilizacji i kultury światowej na przestrzeni wieków.

Eucharystii w katedrze pw. Trójcy Świętej przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił zaś ojciec duchowny diecezji ks. Tomasz Pełszyk. Ukazał w niej Maryję jako wzór świętości człowieka, a szczególnie kapłana. Maryja jest pierwsza w wierze, wierności, miłości i zjednoczeniu człowieka z Bogiem. Pokazuje Ona swoim życiem normalną rzeczywistość świętości, o której się nie mówi, ale nią żyje. Podkreślił również, że kapłaństwo jest darem dla innych, a nie jedynie dla powołanych, którzy – obdarowani miłością – mają rozlewać ją na innych.

Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Jubilaci odmówili akt zawierzenia. Modlono się też za zmarłych biskupów i księży, nawiedzając krypty katedralne, gdzie znajdują się groby biskupów i rządców diecezji, w tym także grób pierwszego biskupa drohiczyńskiego Władysława Jędruszuka.

Reklama

Wikariusz generalny diecezji ks. Tadeusz Syczewski wraz przedstawicielem księży i alumnów złożył życzenia księżom biskupom i jubilatom z zapewnieniem o modlitwie za wstawiennictwem bliskich im świętych. Obecni na uroczystościach jubilaci odebrali specjalne papieskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka. Nieobecnym w Drohiczynie dwom księżom salezjanom zostały one przekazane przez reprezentującego ich ks. Dariusza Matuszyńskiego.

Kapłańskie spotkanie zakończyła agapa w refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego.

2015-06-11 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: od dziś kaplica relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki ponownie otwarta

Archiwum

Z okazji 10. rocznicy beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu zostanie dziś zainstalowana gablota z przedmiotami, które miał ze sobą ks. Jerzy w dniu swojej męczeńskiej śmierci. Wydarzenie odbędzie się o godz. 11.00 w kaplicy relikwii, która tego dnia zostanie ponownie otwarta dla wiernych.

Więcej ...

Ks. Studnicki: Państwowa Komisja ds. Pedofilii wprowadziła w błąd opinię publiczną

2021-07-29 11:59
Ks. Piotr Studnicki

Twitter

Ks. Piotr Studnicki

Mam nadzieję, że Państwowa Komisja ds. Pedofilii zapoczątkuje prace nad stworzeniem narodowej strategii działania chroniącego dzieci - stwierdza w komentarzu dla KAI ks. Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Więcej ...

Festyn w Łańcuchowie

2021-07-29 12:57

Grzegorz Jacek Pelica

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

Wiadomości

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Wielka Brytania

W. Brytania: W Glasgow spłonął kościół mający...

Dzieją się cuda

Kościół

Dzieją się cuda

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust