Reklama

Głos z Torunia

Ewangelia małżeństwa i rodziny

Podczas obrad kongresu

Katarzyna Cegielska

Podczas obrad kongresu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Największą uwagę słuchaczy przykuły dwa wystąpienia – kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Doktryny Wiary („Nadzieja rodziny dla Kościoła, nadzieja Kościoła dla rodziny”), i abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski („Chrystusowe wezwanie «od początku” – wzorem duszpasterstwa Kościoła”). Obie wypowiedzi zostały silnie osadzone w kontekście obrad synodu poświęconego małżeństwu i rodzinie i w obu mówcy nie pozostawili żadnych wątpliwości co do tego, czy należy spodziewać się zmian w nauczaniu Kościoła w tym zakresie. – Kościół nie jest dysponentem prawdy o rodzinie, lecz jej sługą – podkreślił kard. Müller. – Nie wolno zrywać ciągłości myśli teologicznej; nie da się na przykład odejść od nauki poprzedniego synodu poświęconego rodzinie, którego owocem była wydana w 1981 r. adhortacja „Familiaris consortio”. Wierni mają prawo do tego, aby Kościół nie zniekształcał prawdy o małżeństwie i rodzinie. Gdyby Kościół dostosował swoje nauczanie w tym względzie do oczekiwań tzw. postępowych katolików, stałby się jak zwietrzała sól – powiedział kard. Müller. Dodał też, że Kościół potrzebuje rodzin wierzących i ewangelizujących same siebie, otoczenie i całe społeczeństwa. Rodzinie – o wiele łatwiej niż Kościołowi instytucjonalnemu – jest dotrzeć do tych, który pozostają daleko od Chrystusa.

Abp Stanisław Gądecki odniósł się do argumentu, że skoro większość wiernych żyje z dala od ideału małżeństwa sakramentalnego, to trzeba się z tym pogodzić i dostosować do zastanej sytuacji zarówno teologiczną teorię, jak i duszpasterską praktykę. W przenikliwym wywodzie, opartym na wypowiedzi Chrystusa (por. Mt 19,1-9), scharakteryzował Boży zamysł dotyczący nierozerwalności małżeństwa. „Od początku tak nie było” – Chrystus podkreśla, że pierwotne prawo, w oparciu o które powstała instytucja małżeństwa, w ogóle nie zakładało możliwości rozwodu. Jeśli związek może przestać istnieć z powodu zerwania jedności, to znaczy, że to nie jest małżeństwo. – Chrystusowe słowa: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” są rozstrzygające – podkreślił z mocą abp Gądecki. W swoim wystąpieniu szeroko wspomniał też o wychowaniu dzieci jako podstawowym zadaniu małżonków, a w dalszej kolejności – o apostolstwie, zaangażowaniu w formowanie wiary u innych małżeństw czy narzeczonych przygotowujących się do ślubu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas kongresu prelegenci wielokrotnie podjęli kwestię małżeństwa i życia rodzinnego jako drogi do świętości. O. prof. Kazimierz Lubowicki OMI w porywający sposób ukazał sakramentalny wymiar małżeństwa, nazywając je „Bożą rzeczywistością: pomysłem i dziełem Boga”, pozwalającym mężowi i żonie doświadczyć tego, na czym polega wzajemna miłość i oddanie Osób Trójcy Świętej. – Jeśli tak spojrzymy na małżeństwo, to jak ocenić pomysły, aby problem rozpadu związków sakramentalnych rozwiązać przy pomocy zmiany przepisów prawa kanonicznego? – zapytał. – Trzeba je uznać za przejaw odrywania prawa od woli Bożej, czyli próbę wprowadzenia bezbożnego prawa pod płaszczykiem teologicznej argumentacji. Trzeba zachwycić się Bożym pomysłem na małżeństwo, a nie przede wszystkim dostrzegać trudności – zaapelował prelegent. Małżeństwo może być trwałe tylko pod warunkiem nieustannego wspólnego dążenia do doskonałości, a nie wtedy, gdy będziemy je postrzegać wyłącznie w kategoriach „tak trzeba”, „tego nie wolno”.

Nawiązując do słów kard. Müllera, należy uznać toruński kongres za ważny wkład w tematykę tegorocznego synodu, który podejmie temat: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Jak pamiętamy, będzie on kontynuacją zeszłorocznego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Synodu, którego temat przewodni stanowiły wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-06-18 09:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„October Baby” - dla każdego!

Plakat promujący film

Archiwum dystrybutora filmu

Plakat promujący film

9 marca w auli konferencyjnej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu ruszyła 4. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR), prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Więcej ...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

monticellllo/pl.fotolia.com

Więcej ...

Zobaczyć Chrystusa w bliźnim

2024-03-28 19:26

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wielki Czwartek przy wielkanocnym stole w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu spotkali się ludzie starsi, samotni i bezdomni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...