Reklama

Niedziela Podlaska

Obecne pokolenie potrzebuje bohaterów

Ks. Artur Płachno

14 czerwca odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem i poświęceniem pomnika żołnierzy polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczących w latach 1940-45 na zachodnich frontach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik powstał dzięki zaangażowaniu Społecznego Komitetu Budowy, któremu przewodniczył Włodzimierz Brzozowski. Stanął w parku przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemiatyczach według projektu Urszuli Jankowskiej. W centralnym jego miejscu znajduje się krzyż wyrastający ze skały. Na kolumnach zaś orły oraz tablice, na których zostały wyryte nazwiska żołnierzy, służących w: Samodzielnej Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Norwegii, Wojsku Polskim we Francji w 1940 r., Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich w Tobruku, II Korpusie Polskim we Włoszech, l. Dywizji Pancernej we Francji, Belgii, Holandii i Niemczech, w Marynarce Wojennej i Siłach Powietrznych, którzy swoją odwagą, ofiarnością i bohaterstwem walnie przyczynili się do pokonania hitlerowskich Niemiec.

Odsłonięcia monumentu dokonali: potomkowie żołnierzy II Korpusu: Alicja Krzyżanowska, Jerzy Borkowski i Walentyna Wierzba. Głos zabrała także Władysława Sadowa, córka jednego z żołnierzy, dziękując za wszelkie wsparcie tej inicjatywy. W swoich przemówieniach starosta siemiatycki Jan Zalewski, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz oraz Grażyna Uszyńska ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika przypomnieli tragiczne i bohaterskie losy Polaków, w tym mieszkańców regionu. Zostali oni wywiezieni na Syberię, po 1939 r., gdy na dwa lata wschodnia Polska była okupowana przez Związek Radziecki. Po morderczej pracy w obozach część z nich wróciła z tamtej ziemi z Armią Polską przez Bliski Wschód, aby walczyć z Niemcami na licznych frontach zachodnich II wojny światowej. Wielu z nich poległo. Ci zaś, którzy przeżyli, nie byli doceniani w Europie Zachodniej i prześladowani w Polsce, rządzonej przez władze komunistyczne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poświęcenia pomnika dokonał bp Tadeusz Pikus, który przewodniczył także modlitwie za pomordowanych. Modlitwie za nich przewodniczył również prawosławny dziekan siemiatycki ks. mitrat Andrzej Jakimiuk.

Reklama

W uroczystości wzięli udział duchowni katoliccy i prawosławni, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych z powiatu siemiatyckiego, poczty sztandarowe, orkiestra dęta, kompania Wojska Polskiego, przedstawiciele szkół i instytucji oraz mieszkańcy miasta.

Eucharystię w intencji poległych i zmarłych żołnierzy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny celebrował bp Tadeusz Pikus. W homilii powiedział, że Polska zna gorzki smak niewoli i upodlenia. Bohaterami jej wyzwalania byli Polacy różnych wyznań, którzy nie zabierali życia innym, ale oddawali swoje życie za wolność. Podkreślił też, że dzisiejsze czasy i obecne pokolenie potrzebują bohaterów. Nie będzie ich jednak, gdy zapomnimy naszą historię. Ona bowiem mówi o wielkiej klęsce człowieczeństwa w totalitarnych systemach, ukazując też, że zło ostatecznie zostaje wyparte miłością miłosierną w Chrystusie.

Uroczystości zakończyło widowisko patriotyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. KEN w Siemiatyczach.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-09 11:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piękny wzorzec bohatera

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka

radiofara.pl

Odsłonięcie pomnika gen. Stanisława Maczka

W Ustrzykach Dolnych w rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto i poświęcono pomnik gen. Stanisława Maczka.

Więcej ...

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

Więcej ...

28. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej w Przemyślu

2024-04-19 09:54
Laureaci konkursu

Łukasz Sztolf

Laureaci konkursu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu 18 kwietnia br. odbył się etap diecezjalny 28. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza