Reklama

Tydzień Ekumeniczny w Płocku

Miłość i miłosierdzie łączą i otwierają nasze serca

Niedziela płocka 6/2003

Jak zwykle bogate w wydarzenia były płockie obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, których organizatorami były: Kuria Diecezjalna Płocka, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Parafia Prawosławna Przemienienia Pańskiego, Parafia Ewangelicka, Klub Inteligencji Katolickiej, Koło Naukowe i Koło Misyjne Wyższego Seminarium Duchownego. W bieżącym numerze zamieszczamy relacje z poszczególnych spotkań, które składały się na program Tygodnia oraz pełny tekst homilii bp. Romana Marcinkowskiego, którą wygłosił na jego zakończenie w świątyni Miłosierdzia i Miłości - katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

W niedzielę 19 stycznia o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela uroczystej Eucharystii na rozpoczęcie Tygodnia Ekumenicznego przewodniczył bp Roman Marcinkowski. "Tą uroczystą Eucharystią inaugurujemy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w naszym płockim Kościele - mówił Ksiądz Biskup we wprowadzeniu do liturgii. - Kimże są chrześcijanie? To ludzie, którzy otrzymali dar wiary; ludzie, którzy wiedzą, że ten dar jest skarbem i ludzie, którzy potrafią dzielić się nim przez świadectwo składane w codzienności: rodzinnej, zawodowej, szkolnej, akademickiej. Ten skarb jednak, jak naucza św. Paweł w 2 Liście do Koryntian «przechowujemy w glinianych naczyniach» - i tak właśnie brzmi główna myśl tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego. Nasze podziały i różnice, czyli rysy i pęknięcia, które powstały w ciągu wieków na obliczu chrześcijaństwa, są najlepszym dowodem tego, że troska o jedność, którą przeżywał Apostoł Narodów, była uzasadniona".
Podczas Mszy św. homilię wygłosił bp Maria Roman Nowak z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W Eucharystii uczestniczyli również przedstawiciele innych Kościołów, m.in. kapłani Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, a także ks. Eliasz Tarasiewicz - proboszcz parafii prawosławnej, oraz Hanna Witt-Pasztowa, reprezentująca parafię ewangelicką.
Bp Maria Roman Nowak w swojej homilii powiedział m.in.: "Cieszy się nasze serce, gdy widzimy i stwierdzamy, że o jedność modli się coraz więcej wyznawców Chrystusa. Czasy, w których przyszło nam żyć, są bardzo trudne; trudne dla naszych braci i sióstr, którzy cierpią z powodu braku pracy, z powodu braku funduszy, aby dać utrzymanie swoim rodzinom; szerzy się też bezrobocie i przybywa bezdomnych i głodnych w naszej ojczyźnie. (...) Dziś wołamy ze św. Pawłem, Apostołem Narodów: "Zewsząd jesteśmy uciśnieni, lecz nie poddajemy się zwątpieniu". Nie poddajemy się zwątpieniu, bo silniej niż kiedykolwiek wierzymy w miłość i miłosierdzie wszechmocnego Boga. Bóg daje nam w naszych słabościach i trudach dnia codziennego ostatni ratunek w miłosierdziu Bożym. Bóg jest Miłosierdziem - to zasadnicza prawda, którą głosi Kościół chrześcijański, a zwłaszcza nasze siostrzane Kościoły: Kościół Rzymskokatolicki i Kościół Starokatolicki Mariawitów".
Zwracając uwagę na zbieżność orędzia Bożego miłosierdzia głoszonego przez św. Faustynę Kowalską i Matkę Marię Franciszkę Kozłowską, założycielkę Mariawitów, bp M. R. Nowak powiedział: "to z Płocka dwa jeszcze podzielone Kościoły głoszą na cały świat o potrzebie miłosierdzia; głoszą Miłosiernego Chrystusa". Kaznodzieja nawiązał również do ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny, mówiąc: "W czasie tej pielgrzymki, 17 sierpnia, Jan Paweł II dokonał aktu konsekracji świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. To jest również kontynuacja głoszenia światu potrzeby miłosierdzia. Miłość i miłosierdzie są czynnikami, które łączą i otwierają nasze serca na zrozumienie potrzeby jedności Kościoła Chrystusowego. Rozpoczynając tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, mam wrażenie, że zbliża się upragniony czas na jedność".
Po Mszy św. tradycyjnie już uczestnicy udali się do refektarza WSD na agapę, przygotowaną przez Wyższe Seminarium Duchowne i Klub Inteligencji Katolickiej.

Wybrane dla Ciebie

Lewicowi aktywiści skarżą się w Brukseli na #StopLGBT

2020-09-17 21:04
Karta podpisów pod projektem ustawy

Karta podpisów pod projektem ustawy

Lewicowi aktywiści skarżą się Komisji Europejskiej na demokratyczne zbiórki podpisów pod obywatelską ustawą #StopLGBT. Fundacja Życie i Rodzina zapowiada zawiadomienie prokuratury.

Więcej ...

Koncert „Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II” dedykowany św. Janowi Pawłowi II

2020-09-18 22:29

Paulina Małota

Koncert „Stabat Mater in memoriam Ioannis Pauli II”, dedykowany św. Janowi Pawłowi II, odbędzie się w niedzielę 27 września w kościele oo. Bernardynów w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Polityka

Terlecki: koalicja praktycznie nie istnieje

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

Kościół

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

On przemawia

Wiara

On przemawia

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kościół

Młodości, ty do Kościoła przychodź!

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Polska

Kard. Nycz: tłumów już nie będzie, cieszmy się z...

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Jasna Góra

Jasna Góra żegna Emmę Morosini - najstarszą pieszą...

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Niedziela Łódzka

Nikt nikogo nie zmusza do kapłaństwa

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Watykan

Kard. Sarah: „Z radością powróćmy do Eucharystii”

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...

Niedziela Wrocławska

Kuria wrocławska wydała komunikat w związku z...