Reklama

Olesia Bilkei/ Fotolia.com

„Kim jest człowiek, że się o niego troszczysz...” (por. Hbr 2, 6)

2015-07-16 10:38

Ks. Ireneusz Skubiś
Edycja częstochowska 29/2015, str. 1, 8

Niezapomniany profesor etyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – śp. ks. Tadeusz Styczeń często mówił, że miarą człowieczeństwa jest stosunek do najmniejszego, którym jest człowiek znajdujący się pod sercem matki – istota w początkowym okresie rozwoju, ale już prawdziwy człowiek. Ksiądz Profesor, jeden z wiernych uczniów św. Jana Pawła II, mocno przypominał o prawie do tego życia, które się już poczęło, a któremu na imię CZŁOWIEK. Posiada on własną tożsamość i niepowtarzalny kod genetyczny, ma także nieśmiertelną duszę i jako istota ludzka ma swój cel, którym jest wieczność. Do decydowania o życiu ma prawo jedynie Stwórca człowieka, czyli Pan Bóg.

Ludzkość pamięta o ofiarach wojen światowych, które miały miejsce w XX wieku, o zgładzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych i radzieckich gułagach, także o tych, którzy zostali zamordowani w krwawych wojnach bratobójczych, przetaczających się przez nasz glob. Narody Zjednoczone podejmowały w tej dziedzinie ważne rezolucje, do których chętnie zaglądamy i na które się powołujemy.

I dzisiaj świat doznaje jednak wstrząsów, zwłaszcza gdy chodzi o etykę, moralność, o prawo naturalne. Jesteśmy świadkami ogromnego uderzenia w sprawy najbardziej podstawowe, także te dotyczące życia ludzkiego, czyli V przykazanie Dekalogu: „Nie zabijaj”. Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie w Polsce, zwłaszcza po II wojnie światowej, że trzeba będzie bronić Dekalogu i przypominać o tym najważniejszym przykazaniu Bożym. Otóż nowe prądy usilnie pracują nad tym, żeby zmienić myślenie ludzi na temat podstawowego prawa człowieka – prawa do życia. Pojawiło się niezwykle silne lobby aborcyjne, a równolegle idzie druga opcja – legalizacja zabijania ludzi starych, chorych, niedołężnych, czyli eutanazja.

Reklama

Kościół zawsze był, jest i będzie obrońcą życia. Tak niedawno nauczał o tym św. Jan Paweł II, któremu zawdzięczamy pogłębienie tego tematu. Wielu jest bowiem ludzi myślących po chrześcijańsku, ale niedających sobie rady z problemami natury filozoficznej. Także Ojciec Święty Franciszek wciąż apeluje, byśmy pochylali się nad ludzką biedą, zwłaszcza nad bezbronnymi, do których należą dzieci poczęte, żyjące w łonie matki, skazane całkowicie na dobrą wolę swoich rodziców i otoczenia.

Bardzo zachęcam do zajrzenia do dokumentu Episkopatu Polski z 5 marca 2013 r. „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek”. Trochę może o nim zapomnieliśmy, jednak daje on doskonałą orientację w temacie i argumenty zarówno w dyskusji o świętości i jedyności ludzkiego życia, jak i w walce o nie. Każdemu zaś młodemu człowiekowi – gimnazjaliście, licealiście i studentowi – proponuję znakomicie wydany „Przewodnik: Bioetyka dla młodych”, którego autorami są Międzynarodowy Instytut Bioetyki UPJPII, fundacje Jérôme’a Lejeune’a oraz Jeden z Nas, który zawiera kompendium wiedzy na temat życia człowieka.

Tagi:
człowiek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

Ceremoniarze ze specjalnym poruczeniem

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

II Święto Muzyki im. Krzysztofa Pośpiecha

Plany wobec Częstochowy

Plany wobec Częstochowy

"Rodzina sanktuarium życia"

Karta Praw Rodziny

Karta Praw Rodziny

Niedziela nr 38/ 2019

Niedziela nr 38/ 2019

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

Procesja z relikwiami św. Doroty i św. Stanisława

100-lecie parafii w Pankach

100-lecie parafii w Pankach

Jubileuszowe dziękczynienie

Jubileuszowe dziękczynienie

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem