Reklama

Niedziela Podlaska

Koronacja obrazu Matki Bożej w Domanowie

Ks. Artur Płachno

W niedzielę 28 czerwca na ołtarzu polowym ustawionym przed świątynią w Domanowie, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, bp Tadeusz Pikus dokonał aktu jego koronacji

W dekrecie koronacyjnym odczytanym podczas uroczystości napisał on m.in., że obraz Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa został ukoronowany na prawie diecezjalnym. Jednocześnie trzecią niedzielę miesiąca lipca ustanowił dniem świątecznym ku czci Pani Domanowskiej z zachowaniem stosownych przepisów kościelnych i liturgicznych.

Z dziejów obrazu

Bp Pikus przypomniał też, że słynący łaskami obraz Matki Zbawiciela Naszego Jezusa, zwanej dawniej Matką Bożą Szkaplerzną, jest dziełem włoskiego malarza Giovanniego Verentiego z Padwy. W 1648 r. został on ofiarowany kościołowi przez Seweryna Domanowskiego, po śmierci jego żony Anny Kuleszy. W 1763 r. wizerunek Matki Bożej umieszczono w ołtarzu głównym. Pod koniec XVIII wieku nieznany artysta domalował świętym Postaciom korony oraz berło w ręku Maryi. Podczas gruntownej konserwacji obrazu w 1971 r. powrócono do jego pierwotnego wyglądu. Od samego początku wizerunek Pani Domanowskiej był otaczany wielkim kultem, o czym świadczą m.in. liczne i różnorodne wota oraz powstanie Bractwa Szkaplerza Świętego. Nowe korony ze srebra, na które położono złoto, zostały wykonane w Kobyłce k. Warszawy przez Tomasza Łukasiuka.

Ksiądz Biskup w osobnym dekrecie ustanowił również domanowską świątynię, ze względu na jej rolę w rozwijaniu kultu maryjnego na Podlasiu, sanktuarium diecezjalnym Najświętszej Maryi Panny Matki Zbawiciela Naszego Jezusa. Proboszcz parafii w Domanowie, którym jest obecnie ks. Walenty Wojtkowski, będzie także kustoszem tego sanktuarium.

Reklama

Maryja drogą do Boga

Uroczystości w Domanowie poprzedziły misje święte, prowadzone przez ks. Dariusza Kujawę, modlitewne czuwanie wspólnot maryjnych prowadzone przez ks. Romana Kowerdzieja oraz wprowadzenie historyczne ks. Rafała Romańczuka. W ramach przygotowań do koronacji w kilku numerach podlaskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ukazywały się fragmenty publikacji ks. Andrzeja Ulaczyka, przybliżającej to sanktuarium.

W homilii bp Tadeusz Pikus przypomniał rolę Maryi w dziele pojednania Boga i człowieka, których drogi i myśli rozeszły się po grzechu pierworodnym. Dopiero po wypowiedzeniu „Fiat” myśli Boga stały się myślami Maryi, a drogi Maryi drogami Boga. W Maryi spełniła się rajska zapowiedź pojednania myśli Boga i człowieka, dokonana w Jezusie Chrystusie.

Ksiądz Biskup mówił też o różnorodności ukazywania oblicza Maryi, co związane jest z tradycją, kulturą i objawieniami Jej w świecie, za którym kryje się zawsze ta sama Matka, która była w czasie ziemskiego życia Chrystusa, a dzisiaj ułatwia drogę do Niego. Nawiązując zaś do Maryi ukazanej na obrazie w Domanowie, podkreślił, że jest on naznaczony wielką miłością ofiarodawcy do swej zmarłej żony oraz wiarą w pomoc Maryi, czego znak widać w napisie umieszczonym pod nim. Przypomniał trudne czasy dla ludności polskiej na terenach Podlasia oraz zaufanie Matce Bożej, do której ci ludzie przybywali. O otrzymywanych łaskach za Jej pośrednictwem świadczą pozostawiane wota. Przytoczył on także dokument potwierdzający przekazanie do depozytu w czasie powstania kościuszkowskiego precjozów z domanowskiego kościoła, w tym także ozdób z obrazu Maryi, które nigdy tam nie powróciły, wpisując się w historię drogi Polaków do wolności.

Ukoronowanie starań – czas podziękowań

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego podziękował za rozpoczęcie starań o ukoronowanie obrazu z Domanowa zarówno poprzedniemu proboszczowi ks. Benedyktowi Karpińskiemu, swojemu poprzednikowi bp. Antoniemu Dydyczowi oraz obecnemu proboszczowi ks. Walentemu Wojtkowskiemu za dokończenie tego dzieła. Ks. Wojtkowski w swoich podziękowaniu podkreślił wielką współpracę w przygotowaniu uroczystości z ordynariuszami – obecnym i poprzednim, władzami gminy Brańsk, artystami, miejscową szkołą i wieloma instytucjami z sąsiednich miejscowości. Odmówił również uroczyście modlitwę do Matki Bożej Domanowskiej. Wójt gminy Brańsk Andrzej Jankowski podkreślił zaś, że wydarzenie to ma również wielkie znaczenie w historii tamtejszego regionu, a w darze przekazał on Księdzu Biskupowi specjalnie namalowaną kopię obrazu Matki Bożej z Domanowa z koronami.

W uroczystości uczestniczyli kapłani z diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej, misjonarze, bracia i siostry zakonne, pielgrzymki piesze i niepełnosprawnych, grupy modlitewne, motocykliści oraz kilka tysięcy osób przybyłych z różnych stron. Śpiewy wykonywały chór Drohiczyńskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej oraz zespół ludowy „Mianka”, który wykonał specjalnie skomponowaną na tę uroczystość pieśń.

* * *

Domanowo znajduje się koło Brańska, niedaleko innego znanego sanktuarium maryjnego w Hodyszewie. Była to pierwsza koronacja na prawie diecezjalnym, której dokonał bp Tadeusz Pikus jako ordynariusz drohiczyński. Obecnie w diecezji drohiczyńskiej znajdują się dwa obrazy Matki Bożej, ukoronowane papieskim koronami, poświęconymi przez św. Jana Pawła II – w Ostrożanach i Miedznie oraz dwa obrazy ukoronowane na prawie diecezjalnym przez bp. Antoniego Dydycza – w Ciechanowcu i Łazówku.

2015-07-16 10:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powrót śląskiego Rembrandta z Krzeszowa

2020-02-11 11:53

Niedziela legnicka 7/2020, str. VI

Marek Perzyński

Obraz Obnażenie z szat Michaela Willmanna wisiał pierwotnie w kaplicy Święte Schody Kalwarii Krzeszowskiej

Specjalny wysłannik sanktuarium w Krzeszowie pojechał na wystawę „Willmann. Opus magnum” we Wrocławiu, aby sfotografować obraz Obnażenie z szat Michaela Willmanna, zwanego śląskim Rembrandtem.

Więcej ...

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

2020-02-23 21:52

źródło: BPJG

Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Więcej ...

Międzynarodowe warsztaty liderów Spotkań Małżeńskich w Laskach

2020-02-24 21:44

©Sondem/fotolia.com

W dniach 21-23 lutego odbyły się w domu rekolekcyjnym Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Laskach międzynarodowe warsztaty poświęcone liderowaniu wspólnotom Spotkań Małżeńskich. Uczestniczyło w nich 60 osób – małżeństw i kapłanów – przedstawicieli zarządów Spotkań Małżeńskich w Polsce, na Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. Obecny był także przedstawiciel prawosławnego Stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Franciszek

Franciszek na Wielki Post: pojednajmy się z Bogiem

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Jasna Góra

Adoracja Najświętszego Sakramentu przed Wielkim Postem

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Niedziela Wrocławska

Znamy hasło jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki na Jasną...

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Wiadomości

Znikające dzieci. Nastoletnia depresja

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Kościół

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Kościół

Abp Lenga otrzymał zakaz publicznego sprawowania liturgii...

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Kościół

Abby Johnson: przeraża mnie, że mamy całą masę...

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Kościół

Chirurg plastyczny zbadał Całun Turyński

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża

Kościół

Watykan: Polak nuncjuszem w ojczyźnie papieża