Reklama

Zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym

Niedziela płocka 6/2003

"Do misji zbawiania świata Chrystus potrzebuje nie tylko kapłanów czy zakonnic; potrzebuje również ludzi świeckich. On potrzebuje do zbawiania świata każdego z nas, a zbawiać świat - to znaczy czynić go lepszym" - te słowa zachęty skierował do osób zrzeszonych we Wspólnocie Samorządowej bp Stanisław Wielgus podczas spotkania opłatkowego, które odbyło się 17 stycznia br. w dawnej siedzibie Punktu Konsultacyjnego UKSW.
Biskup płocki przypomniał w tym kontekście o nowym dokumencie Kongregacji Doktryny Wiary, dotyczącym udziału katolików świeckich w życiu społecznym i politycznym. Nota doktrynalna - jak podkreślił Ksiądz Biskup - zachęca do zaangażowania świeckich w sprawy tego świata.
Podczas spotkania padły też ważne słowa o demokracji i pluralizmie. "Kościół akceptuje demokrację - stwierdził bp Stanisław Wielgus - uważa, że jest to najlepszy ustrój, w jakim człowiek może żyć. Akceptuje także pluralizm: m.in. kulturowy, rasowy, polityczny, ale nie etyczny. Pluralizm etyczny jest relatywizmem etycznym, który przejawia się w tym, że człowiek nie rozróżnia dobra moralnego od zła. Pluralizm etyczny sprawia, że stosuje się słynną zasadę działania, wywodzącą się od Machiavellego: "Cel uświęca środki". Katolicki działacz czy polityk, który myśli po katolicku, nie może nigdy zgodzić się na pluralizm etyczny. Nie może wspierać tego, co jest sprzeczne z prawem Bożym lub prawem naturalnym, nie może głosować w żadnych okolicznościach za prawami, które są sprzeczne z Ewangelią i z prawem naturalnym".
O tym, że idea tak rozumianej demokracji bliska jest osobom skupionym we Wspólnocie Samorządowej, mówił na początku tego spotkania przewodniczący Zdzisław Osięgłowski: "Wspólnota samorządowa jest pewną ideą, propozycją wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności, a zasady, które sobie wyznaczyła, wywodzą się z chrześcijańskiego systemu wartości, jaki powinien leżeć u podstaw naszego państwa i jego struktur lokalnych. Jest to formuła wciąż otwarta i rozumiejąca potrzebę szerszego działania na rzecz dobra wspólnego. Rzecz nie w samej nazwie tej inicjatywy, ale w ludziach, ich woli i programie, który chcą wspólnie realizować". Wszystkim zgromadzonym Przewodniczący życzył tej właśnie woli, odwagi i mądrości w działalności politycznej i społecznej.
Spotkanie opłatkowe samorządowców zgromadziło polityków i działaczy centroprawicy ziemi płockiej oraz członków stowarzyszeń kościelnych. Przewodniczący wspólnoty, otwierając świąteczne spotkanie, powitał Biskupa płockiego, posłów, reprezentantów Samorządu płockiego pierwszej kadencji, a także przedstawicieli samorządów terytorialnych ziemi płockiej i sąsiednich powiatów. Zdzisław Osięgłowski pozdrowił również reprezentantów stowarzyszeń katolickich m. in.: Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a także członków i działaczy tworzących Wspólnotę Samorządową w Płocku: Ligi Miejskiej, Ruchu Społecznego, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Stowarzyszenia "Przymierze dla Dobra Wspólnego" i kandydatów na radnych Wspólnoty Samorządowej.
Wprawdzie koniec okresu Narodzenia Pańskiego wyznacza w kalendarzu liturgicznym niedziela Chrztu Pańskiego, to przecież kolędy rozbrzmiewają jeszcze do 2 lutego. Również i podczas tego spotkania słuchano pięknych polskich kolęd w wykonaniu chóru, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Króla Maciusia w Płocku.

Wybrane dla Ciebie

Posty nakazane zachowywać

Niedziela warszawska 46/2003

Iwona Sztajner

Więcej ...

O. Dominik Jurczak OP: Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata

2020-04-10 15:29

ekai.pl

Groby Pańskie, święconka czy procesja rezurekcyjna to polskie tradycje, których na próżno szukać w innych częściach świata - mówi w rozmowie z KAI o. dr Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Teolog wskazuje, co nam może dać doświadczenie braku liturgicznych zwyczajów i radzi, jak bez nich dobrze przeżyć Święta.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Kościół

Małopolskie: Brak podejrzenia przestępstwa ws. śmierci...

Co z postem w Wielką Sobotę?

Co z postem w Wielką Sobotę?

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Kościół

Transmisja Mszy św. z Jasnej Góry

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Niedziela Małopolska

Nie żyje ks. prof. Wojciech Życiński SDB

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Polska

Ostre: interwencja policji w sprawie zbyt dużej liczby...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Kościół

Ponad 100 tys. osób codziennie modli się różańcem...

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...

Zdrowie

Lublin: terapia innowacyjna u pacjentów z COVID-19...