Reklama

Ruch pielgrzymkowy w sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu A.D. 2002

Pielgrzymują z bliska i z daleka. Indywidualnie lub z rodziną, samochodem, koleją, autokarem, a nierzadko i pieszo. Dębowiec jest atrakcyjny o każdej porze roku, a ogrzany i pięknie udekorowany kościół otula ciszą i łaską wszystkich przybywających. Zorganizowane i zgłoszone grupy są zapisywane w rejestrze. W minionym roku było ich razem 690. W porównaniu z rokiem 2001 jest to ok. 40 grup mniej, ale to wcale nie świadczy o zmniejszającym się kulcie Pięknej Pani z La Salette. Postępujące zubożenie społeczeństwa przekłada się praktycznie na mniejszą ilość pielgrzymów. Wielu organizatorów musiało odwołać rezerwacje miejsc i posiłków w Domu Rekolekcyjnym. Ponadto w drugiej połowie sierpnia cała Polska ruszyła na krakowskie Błonia, na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
31 grup to pielgrzymki, których uczestnicy reprezentowali różne diecezje. Z diecezji rzeszowskiej odnotowaliśmy 235 grup. Wzrosła także ilość grup z diecezji bielsko-żywieckiej (18), warszawskich (13), poznańskiej (10), gliwickiej (6), wrocławskiej (6), koszalińsko-kołobrzeskiej (6) i opolskiej (5). Znacznie mniej grup przybyło z diecezji tarnowskiej (90). Było też mniej z diecezji katowickiej (37 grup), lubelskiej (13) kieleckiej (9), sandomierskiej (8), zamojsko-lubaczowskiej (7), gdańskiej (6) i sosnowieckiej (4). Pojawiły się nowe obszary w tej pątniczej geografii: 3 pielgrzymki z diecezji ełckiej, 2 z włocławskiej, 1 z siedleckiej i 1 z elbląskiej. Bez większych zmian była statystyka z diecezji przemyskiej (72), krakowskiej (58) łódzkiej i częstochowskiej - po 7 pielgrzymek. Z okolic Radomia były 4 grupy, z Warmii 3. Diecezja legnicka, pelplińska, kaliska, łomżyńska, toruńska i gnieźnieńska miały po 2 pielgrzymki, a zielonogórsko-gorzowska, białostocka i łowicka po jednej. W sumie pielgrzymowano z 35 polskich diecezji. Przybywali do Matki Bożej Płaczącej starsi, młodzież i dzieci. Przybywali kapłani, a także księża biskupi, by przewodniczyć uroczystościom Roku Jubileuszowego 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Polsce. Wiele osób wybrało pielgrzymowanie pogłębione - w formie kilkudniowych rekolekcji. To pozwoliło zobaczyć swoje życie w Bożym świetle i doświadczyć mocy łaski Bożej. Pielgrzymi są zadowoleni z dobrych warunków w tutejszym Domu Rekolekcyjnym.
Pielgrzymek zagranicznych było 13, a więc tyle samo, co przed dwoma laty, miały one jednak bardziej charakter saletyński. Nie sposób zapomnieć o bardzo ciekawym przeżyciu, kiedy przez 3 tygodnie przebywało w Dębowcu kilkudziesięciu młodych saletynów z różnych krajów. Ten "wieczernik świata" pomógł naszym gościom poznać Polskę, a dla gospodarzy był okazją otwarcia się i zbliżenia do innych kultur. To rodziło duchową bliskość i radość, że saletyńskie Orędzie jest zgodnie z wolą Matki Najświętszej głoszone po całej ziemi, w różnych językach. Uczestnicy czuwań i nabożeństw mogli doświadczyć egzotyki śpiewów po malgasku, filipińsku czy w języku z Angoli. Nowością było także pielgrzymowanie Sióstr Saletynek z różnych krajów.
Dziękujemy Matce Bożej za każdego pielgrzyma - za 34 675 zapisanych osób. A przecież było o wiele więcej pątników indywidualnych nie ujętych w żadnym ziemskim rejestrze. Dziękujemy za liczne spowiedzi, za 94 tys. rozdanych Komunii św. w roku 2002. Niech strumień łaski, który płynie z dębowieckiego sanktuarium już od 93 lat, użyźni nasze dusze, a matczyne łzy wyjednują skruchę i pojednanie, którego potrzebuje świat i człowiek XXI w.

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Jakubowe camino na polskich drogach

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 10

Adobe Stock

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Więcej ...

Abp Fisher: eutanazja to katastrofalne rozwiązanie

2021-07-25 14:31

Vatican News

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa byłaby katastrofalnym posunięciem – ostrzegł abp Anthony Fisher, komentując przygotowania australijskiego parlamentu Nowej Południowej Walii do debaty na ten temat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania