Reklama

Ruch pielgrzymkowy w sanktuarium Matki Bożej z La Salette w Dębowcu A.D. 2002

Pielgrzymują z bliska i z daleka. Indywidualnie lub z rodziną, samochodem, koleją, autokarem, a nierzadko i pieszo. Dębowiec jest atrakcyjny o każdej porze roku, a ogrzany i pięknie udekorowany kościół otula ciszą i łaską wszystkich przybywających. Zorganizowane i zgłoszone grupy są zapisywane w rejestrze. W minionym roku było ich razem 690. W porównaniu z rokiem 2001 jest to ok. 40 grup mniej, ale to wcale nie świadczy o zmniejszającym się kulcie Pięknej Pani z La Salette. Postępujące zubożenie społeczeństwa przekłada się praktycznie na mniejszą ilość pielgrzymów. Wielu organizatorów musiało odwołać rezerwacje miejsc i posiłków w Domu Rekolekcyjnym. Ponadto w drugiej połowie sierpnia cała Polska ruszyła na krakowskie Błonia, na spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.
31 grup to pielgrzymki, których uczestnicy reprezentowali różne diecezje. Z diecezji rzeszowskiej odnotowaliśmy 235 grup. Wzrosła także ilość grup z diecezji bielsko-żywieckiej (18), warszawskich (13), poznańskiej (10), gliwickiej (6), wrocławskiej (6), koszalińsko-kołobrzeskiej (6) i opolskiej (5). Znacznie mniej grup przybyło z diecezji tarnowskiej (90). Było też mniej z diecezji katowickiej (37 grup), lubelskiej (13) kieleckiej (9), sandomierskiej (8), zamojsko-lubaczowskiej (7), gdańskiej (6) i sosnowieckiej (4). Pojawiły się nowe obszary w tej pątniczej geografii: 3 pielgrzymki z diecezji ełckiej, 2 z włocławskiej, 1 z siedleckiej i 1 z elbląskiej. Bez większych zmian była statystyka z diecezji przemyskiej (72), krakowskiej (58) łódzkiej i częstochowskiej - po 7 pielgrzymek. Z okolic Radomia były 4 grupy, z Warmii 3. Diecezja legnicka, pelplińska, kaliska, łomżyńska, toruńska i gnieźnieńska miały po 2 pielgrzymki, a zielonogórsko-gorzowska, białostocka i łowicka po jednej. W sumie pielgrzymowano z 35 polskich diecezji. Przybywali do Matki Bożej Płaczącej starsi, młodzież i dzieci. Przybywali kapłani, a także księża biskupi, by przewodniczyć uroczystościom Roku Jubileuszowego 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Polsce. Wiele osób wybrało pielgrzymowanie pogłębione - w formie kilkudniowych rekolekcji. To pozwoliło zobaczyć swoje życie w Bożym świetle i doświadczyć mocy łaski Bożej. Pielgrzymi są zadowoleni z dobrych warunków w tutejszym Domu Rekolekcyjnym.
Pielgrzymek zagranicznych było 13, a więc tyle samo, co przed dwoma laty, miały one jednak bardziej charakter saletyński. Nie sposób zapomnieć o bardzo ciekawym przeżyciu, kiedy przez 3 tygodnie przebywało w Dębowcu kilkudziesięciu młodych saletynów z różnych krajów. Ten "wieczernik świata" pomógł naszym gościom poznać Polskę, a dla gospodarzy był okazją otwarcia się i zbliżenia do innych kultur. To rodziło duchową bliskość i radość, że saletyńskie Orędzie jest zgodnie z wolą Matki Najświętszej głoszone po całej ziemi, w różnych językach. Uczestnicy czuwań i nabożeństw mogli doświadczyć egzotyki śpiewów po malgasku, filipińsku czy w języku z Angoli. Nowością było także pielgrzymowanie Sióstr Saletynek z różnych krajów.
Dziękujemy Matce Bożej za każdego pielgrzyma - za 34 675 zapisanych osób. A przecież było o wiele więcej pątników indywidualnych nie ujętych w żadnym ziemskim rejestrze. Dziękujemy za liczne spowiedzi, za 94 tys. rozdanych Komunii św. w roku 2002. Niech strumień łaski, który płynie z dębowieckiego sanktuarium już od 93 lat, użyźni nasze dusze, a matczyne łzy wyjednują skruchę i pojednanie, którego potrzebuje świat i człowiek XXI w.

Wybrane dla Ciebie

Pandemia koronawirusa oczami tarnowskich misjonarzy

2020-03-29 18:34

Anna Matlak

Sant'Egidio, Modlitwa za chorych na koronawirusa w Chinach

Tarnowscy misjonarze modlą się o ustanie pandemii koronawirusa. W przesyłanych listach do Kościoła tarnowskiego piszą o Mszach św. bez ludzi i o coraz trudniejszej sytuacji. Księża mają też obawy, że rozwój pandemii będzie miał katastrofalne skutki w krajach misyjnych.

Więcej ...

Jezus kocha nas miłością miłosierną

2020-03-30 09:10

Małgorzata Pabis

Jezus jest tym, który nas kocha. Jezus kocha nas bezwarunkowo. Jezus kocha nas miłością miłosierną – powiedział w poniedziałkowej homilii w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. kanonik Ireneusz Okarmus, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaskach Nowych.

Więcej ...

Reklama

#ODKUPIENI

Projekt Niedzieli na Wielki Post

#ODKUPIENI

Najpopularniejsze

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

Duchowość

Alan Ames: nie bójcie się wirusa! Bóg się wami opiekuje

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Wiara

W jaki sposób możemy uzyskać odpuszczenie grzechów poza...

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Rzym: nie żyje dziennikarz Marek Lehnert

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Polska

Dąbrowa Górnicza: Profanacja w Sanktuarium Matki Bożej...

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Kościół

Kapłan zmarł po tym jak oddał respirator młodszemu...

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Kościół

Przewodniczący Episkopatu prosi by 25 marca biły dzwony...

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Kościół

Transmisja pogrzebu ks. Piotra Pawlukiewicza na portalu...

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem

Puławy: zmarł ksiądz zakażony koronawirusem