Reklama

Niedziela Łódzka

Pora na Kluby Ojcowskie

2015-08-13 10:04

Niedziela łódzka 33/2015, str. 7

Łukasz Głowacki

Uczestnicy Oazy Rodzin

O ogólnopolskim Forum Tato.Net, które 5 września odbędzie się w Łodzi, Łukaszowi Głowackiemu opowiada Dariusz Cupiał

ŁUKASZ GŁOWACKI: – Dlaczego tegoroczne VII Międzynarodowe Forum Tato.Net odbędzie się w Łodzi?

DARIUSZ CUPIAŁ: – Powodów jest kilka. Pierwszy, prozaiczny, to kwestie logistyczne. Województwo łódzkie jest geograficznym centrum Polski. Gmina Piątek jest centralnie położona, ale Łódź jest najlepsza z uwagi na dojazd i wspaniałe struktury kongresowe Uniwersytetu Medycznego. Dla uczestników z Rzeszowa i Szczecina, Białegostoku i Wałbrzycha Łódź położona jest świetnie. Kolejna kwestia to lokalni partnerzy, na których można liczyć. Istotna jest też sprawa kondycji rodziny w regionie łódzkim, która – statystycznie ujmując – nie jest najlepsza, ale właśnie dlatego forum ojców może być ważnym impulsem do odnowy jej struktur.

– Co będzie główną treścią forum?

– Zajmujemy się docenianiem i promowaniem liderów ojców. Dlatego tegoroczne forum poświęcimy rozwijaniu wizji proaktywnego i odpowiedzialnego ojcostwa. Kluczem są dwa związane ze sobą pojęcia: „słuchać” i „prowadzić”. Wokół nich będziemy wymieniać doświadczenia i dobre praktyki, ale też marzenia i wizje.

– Dlaczego słuchanie i prowadzenie jest tak ważne w ojcostwie?

– Każdy lider, by prowadzić, potrzebuje rozwijać zdolność słuchania. Ojciec, który nie potrafi słuchać – jak powiedziałby jezuita Józef Augustyn – nie potrafi także kochać.
Odrodzenie przywództwa ojców w rodzinach jest warunkiem przełamania kryzysu rodziny. Dlatego nie zajmujemy się samym kryzysem jako takim, ale budowaniem „starszyzny”, dowartościowaniem pięknego, dojrzałego ojcostwa.
Mówiąc językiem sportowym – mężczyznom Łódź kojarzyła się z dwoma pierwszoligowymi klubami piłkarskimi. Forum Tato.Net to sygnał dla miast, że nadchodzi czas na budowanie O.K., czyli Ojcowskich Klubów.
Uczestnicy forum będą mogli poznać w swoim gronie „cichych bohaterów” oraz wyróżnić ich i docenić przez nadanie statuetki MAX.

– Czyli?

– Facetów, którzy swoim życiem pokazują, na czym polega pokorne przywództwo ojców. Jednym z nich będzie gość z USA, dr Ken Canfield – ojciec pięciorga dzieci, naukowiec, człowiek, który od lat skutecznie pomaga mężczyznom zostać odpowiedzialnymi ojcami. Poznamy m.in. niewidomego tatę trenera, Grzegorza Rzeszutka, Krzyśka Liszcza, adopcyjnego ojca czwarga dzieci urodzonych z alkoholowym zespołem płodowym czy Maćka, zajmującego się edukacją domową.

– Żadnych celebrytów czy postaci z pierwszych stron gazet?

– Ciekawym gościem będzie ojciec prezydenta, Jan Duda. Posłuchamy też popularnego publicysty Jana Pospieszalskiego, znanego aktora Dariusza Kowalskiego czy dziennikarza telewizyjnego Krzysztofa Ziemca. Podkreślam jednak, że wszyscy nasi goście mają coś ważnego do powiedzenia na temat współczesnego ojcostwa, bo są ojcami. Nie są zapraszani z powodu nazwiska czy wysokich notowań rozpoznawalności.

– Kto powinien zainteresować się forum?

– Wszyscy mężczyźni, którzy są ojcami – niezależnie od wieku dziecka i sytuacji rodzinnej, ojcowie biologiczni, zastępczy, ojczymowie, ale także mężczyźni pełniący funkcje w zastępstwie ojca, np. ojcowie chrzestni czy dziadkowie. Spotkanie będzie owocne dla wychowawców, trenerów, pedagogów ulicy czy zastępowych w ZHR.
Chciałbym podkreślić, że w wypadku, gdy barierą byłyby finanse, organizatorzy i inni uczestnicy w miarę możliwości pomogą – poprzez stypendia. Konieczne jest jednak zgłoszenie takiej potrzeby za pomocą maila na adres konferencja@tato.net.
I apelujemy o jak najwcześniejszą rejestrację online na www.forum.tato.net. Chcemy wszystkim uczestnikom zapewnić jak najlepsze materiały konferencyjne.

* * *

Dr Dariusz Cupiał
teolog, autor książki „Na drodze ewangelizacji i ekumenii”, pomysłodawca i koordynator programu Inicjatywa Tato.Net

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kornel Morawiecki trafił do szpitala

2019-09-27 12:57

youtube.com

Marszałek senior Kornel Morawiecki trafił do jednego z warszawskich szpitali. Stan ojca premiera Mateusza Morawieckiego jest ciężki.

Więcej ...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Niedziela podlaska 3/2003

Więcej ...

Ideologiczna samowolka samorządowców uderza w dzieci i narusza prawa rodzicielskie

2020-01-22 09:40

CarlosAlberto/fotolia.com

„Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zauważyliśmy zwiększoną aktywność o charakterze ideologicznym właśnie nakierowaną na szkoły z wykorzystaniem instytucji samorządowych” - ostrzega Instytut Ordo Iuris, zwracając uwagę na intensyfikację działań mających na celu ideologizację dzieci i młodzieży oraz ich deprawację.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra