Reklama

VI Międzydiecezjalny Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka

Kolędujmy, chwalmy, dziękujmy!

Niedziela toruńska 6/2003

"Każda piosenka, każda pastorałka ma na względzie przede wszystkim uczcić tę małą Dziecinę narodzoną w betlejemskim żłobie z miłości do każdego z nas, dlatego nie tyle walka o miejsca jest ważna, ile chwała Boża" - zwrócił się do artystów zgromadzonych w sali "Domu Muz" na toruńskim Rudaku ks. kan. Zbigniew Andrzejewski, otwierając w sobotni poranek 18 stycznia br. VI Międzydiecezjalny Festiwal Piosenki Bożonarodzeniowej im. bp. Jana Chrapka. Patronat honorowy przyjął biskup toruński Andrzej Suski. Grand Prix w kategorii wykonawców młodszych zdobyła Emilia Sobkowska z Torunia, w kategorii wykonawców starszych - zespół ,,Petrus" z Radomia.

"Życzę radości z tego śpiewania" - dodał Witold Makowski, prezes Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu - organizatora Festiwalu, wyrażając jednocześnie radość z tego, że specjalna mapa Polski, uwzględniająca artystów z różnych stron kraju, stopniowo się zapełnia. Podobne spostrzeżenie wyraził podczas podsumowania konkursu prof. Roman Grucza.
Tradycja festiwalu zrodziła się w 1998 r. podczas przeglądu dekanalnego. W 1999 r. ówczesny sufragan diecezji toruńskiej - bp Jan Chrapek, gość festiwalu, wtedy już diecezjalnego, ujęty jego niezwykłą atmosferą wyraził życzenie: "Taki festiwal jest bardzo potrzebny, ponieważ przekazuje tradycję kolęd następnym pokoleniom (...) Dlatego gratuluję organizatorom i proszę, aby kontynuowali". I dodał: "Za rok będzie trzeci, później czwarty, piąty". Zrządzeniem Opatrzności piąty festiwal, którego Biskup Jan wówczas nie zapowiedział, przyjął jego imię.
Słowa zmarłego tragicznie bp. Chrapka stały się dla organizatorów festiwalu zobowiązaniem i swoistym testamentem; konkurs rozwija się pod względem artystycznym i nieustannie poszerza swój zasięg. W tym roku Bogdan Sobkowski, spiritus movens imprezy, 50 razy zapraszał na scenę solistów, zespoły i chóry z diecezji: toruńskiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej, łowickiej i radomskiej. W sumie 271 uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w dwóch grupach: do 12 lat i starsi.
Uwagę jury i publiczności zwróciła różnorodność literacka i stylistyczna prezentacji. Kolęda staropolska broni się dzielnie, jednak coraz częściej śpiewacy sięgają po teksty współczesne, odchodzące od prostej opowieści o tym, co stało się w Betlejem. Na szczęście świąteczny sztafaż, wszechobecny we współczesnych "produkcjach" kolędowych (który notabene tak lubimy!), z choinką i dzwoneczkami u sań i nieśmiertelnymi płatkami śniegu, nie przesłonił tego, co istotne - nowo narodzonego Jezusa i przesłania miłości, z którym przyszedł na świat. Strona muzyczna prezentacji była równie zróżnicowana jak słowna. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych wykonań, w których położono nacisk na liryzm, melodyjność i czystość artykulacyjną, artyści sięgają po elementy folku, swingu, jazzu i rocka. Werdykt jury, któremu przewodniczył prof. Roman Grucza, szczęśliwie pogodził zatem to, co tradycyjne, z tym, co wyraża ducha naszej niespokojnej epoki. Atmosfera konkursu ani przez chwilę nie była senna, mimo że trwał ponad 9 godzin, a pewne utwory się powtarzały. Monotonii udało się uniknąć także dzięki dowcipnej i przyjaznej młodym artystom konferansjerce i układowi wydarzeń festiwalowych - bez przestojów, z przemyślaną dramaturgią.
Przed południem wystąpili wykonawcy z młodszej grupy wiekowej, często wzbogacający swoje propozycje kostiumem, rekwizytem czy elementami inscenizacji. W przerwie zaprezentowała się od lat towarzysząca festiwalowi, niezawodna, niezmiennie utrzymująca wysoki poziom, grupa wokalno-instrumentalna "Claritas". Muzycy, świetnie "czujący" publiczność, po kwadransie włączyli ją do swego kolędowania. Następnie w szranki rywalizacji stanęli wykonawcy "starsi". Szczególnie w tej grupie konkursowej zachwyciły niebanalne interpretacje i aranżacje, ucieczka od playbacku, akompaniament bogaty w instrumentarium tradycyjne (pianino, flet, skrzypce) i niekonwencjonalne (np. różnorodne instrumenty perkusyjne). W drugiej przerwie wystąpił zespół "Bartek Jaskot", który zaprosił publiczność do niezwykłego muzycznego świata, gdzie elementy swingu, folku, rocka stanowią spójną, niepowtarzalną całość. "Kolędujmy! Chwalmy! Dziękujmy!" - słowa zachęcające do wspólnego śpiewania nie pozostały bez echa. Po kwadransie i scena, i widownia stanowiły jedno. W pół godziny później zespół powiększył się o kilkudziesięciu małych wykonawców zaproszonych przez muzyków na scenę. Temperatura wspólnego śpiewania wzrosła do zenitu, gdy kilkaset osób zgromadzonych w festiwalowej sali modliło się słowami piosenki: "Jak dobrze jest dziękować Twojemu imieniu, Panie". Powrót jurorów z zamiarem ogłoszenia wyników konkursu sprawił, że trzeba było pożegnać się z tym niezwykłym zespołem i wokalistą. Niektórzy widzowie wyrażali chęć ponownego spotkania z "Bartkiem Jaskotem", np. w ramach festiwalu "Song of Songs".
Tegoroczny festiwal obfitował także w niespodzianki i wzruszające momenty. Jednym z nich było przybycie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przewodniczącego Rady Miasta Józefa Jaworskiego. Prezydent Zaleski dziękując organizatorom, powiedział m. in.: "Dzięki kolędom ukazującym największego i jednocześnie najmniejszego w dniu narodzin Pana, to co w nadchodzącym roku przed nami, będziemy mogli przeżywać w radości". Sam Prezydent miasta nieoczekiwanie powiększył grono uczestników konkursu, śpiewając na melodię Wśród nocnej ciszy tekst ułożony specjalnie na tę okoliczność przez prowadzącego imprezę, co spotkało się z aplauzem publiczności. Najbardziej wzruszające chwile wiązały się z osobą bp. Jana Chrapka - Wielkiego Nieobecnego festiwalu. Prezydent Michał Zaleski wyraził przekonanie, że patronat Księdza Biskupa jest w naszym mieście czymś symbolicznym, dodając: "Mieszkańcy Torunia zawsze będą z czułością i miłością wspominać znakomitą osobę bp. Chrapka. Mam nadzieję, że jest dziś obecny duchem z nami". Tuż przed ogłoszeniem wyników organizatorzy zaprezentowali krótki film upamiętniający wizytę Biskupa Jana podczas festiwalu w 1999 r. Jego słowa, wysłuchane w głębokim milczeniu, nabrały po latach szczególnego znaczenia, a odmówiona "wspólnie z nim" modlitwa Ojcze nasz na długo pozostanie w pamięci...
Znaczącym akcentem festiwalu był występ zespołu "Petrus" z miasta, któremu pasterzował Biskup Jan w dwóch ostatnich latach swojego życia. Młodzi radomianie dali brawurowy występ, zachwycając publiczność walorami wokalnymi wykonania i bogatą oprawą instrumentalną utworów. Spodobała się zwłaszcza opracowana na modłę góralską interpretacja kolędy Anioł pasterzom mówił.
Największych emocji i wzruszeń dostarczyły chwile oczekiwania na werdykt jury i prezentowania listy nagrodzonych. Głównych laureatów wymieniono na początku. W grupie wiekowej do 12 lat w kategorii soliści pierwsze miejsce zdobyli ex aequo: Agata Grześkiewicz (M-GOK w Lidzbarku Welskim), Zosia Poślednik i Emilia Sobkowska (obie z parafii NPNMP w Toruniu); drugie miejsce przyznano Weronice Bochat (SCK w Solcu Kuj.) i Marcie Kwiatkowskiej (Przedszkole Miejskie nr 6 w Toruniu). Trzecie nagrody otrzymały: Oliwia Łukasik (ZS nr 34 w Toruniu) i Danuta Szymańska (GOK w Osielsku; wyróżniono Adriannę Narożny (ZS nr 14 w Toruniu). W kategorii zespoły zwyciężyła "Aria" (SP w Płońsku) przed "Wiolinkami" (SP Łubianka) i "Sikorkami" (CK Łubianka); wyróżniono "Barkę Leona" (parafia MB Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach).
W grupie wiekowej powyżej 12 lat w kategorii soliści dwie pierwsze nagrody zdobyli: Patrycja Czapiga (MDK nr 3 w Bydgoszczy) i Michał Narożny (ZS nr 14 w Toruniu). Drugie miejsce zajęła Magdalena Marciniak (Opalenica k. Poznania), a trzecie - Aleksandra Meler (MDK nr 3 w Bydgoszczy); wyróżniono Annę Gmerek (MDK nr 3 w Bydgoszczy) i Martę Wilk (ZS nr 1 w Lubiczu). W kategorii zespoły zwyciężył "Petrus" z Radomia przed "Kashmirem" (MDK w Toruniu) i "Nutką" (Szkoła Muzyki i Tańca w Płońsku); wyróżniono "Gimnazjalistki" (CK w Łubiance). W kategorii chóry i schole przyznano jedynie drugą i trzecią nagrodę odpowiednio: Chórowi Gimnazjalnemu z ZS nr 1 w Lubiczu i scholi "Portamus Gaudium" z parafii katedralnej Świętych Janów w Toruniu; wyróżnieniem uhonorowano chór "Echo" przy Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu.
Nagrodzeni otrzymali okolicznościowe statuetki, mikrofony, torby turystyczne, plecaki, aparaty fotograficzne i albumy.
Dzięki Tygodnikowi Niedziela i jego edycjom regionalnym, Nowościom - Gazecie Pomorza i Kujaw, Radiu Gra i Magazynowi Muzycznemu RuaH konkurs zaistniał na mapie kulturalnej Torunia i kraju oraz zdobył rozgłos zapewniający liczny udział chętnych do rywalizacji.
Na zakończenie pragnę przytoczyć wypowiedź gościa specjalnego festiwalu, Bartka Jaskota, oddającą - jak sądzę - odczucia uczestników: "Jestem wdzięczny Bogu za ten czas - bardzo wiele otrzymałem, niczego nie żałuję".

Wybrane dla Ciebie

Francja: episkopat krytykuje antyszczepionkowców

2021-07-25 10:50

Karol Porwich /Niedziela

Przeciwko wykorzystywaniu przez przeciwników szczepień symbolu żółtej Gwiazdy Dawida – utożsamianej z zagładą przez Niemców narodu żydowskiego zaprotestowało prezydium Konferencji Episkopatu Francji.

Więcej ...

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Więcej ...

20 lat pod opieką św. Anny

2021-07-25 15:32

Aleksandra Rudawska

W I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, wierni z Milicza i okolicznych miejscowości przybyli na odpust ku czci babci Pana Jezusa - św. Anny

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Jutro - 25 lipca, w Dniu Dziadków, można uzyskać...

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Znak obecności Pana

Wiara

Znak obecności Pana

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Kościół

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Polska

Tłumy pożegnały rodzinę zastrzeloną w Borowcach

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Kościół

Bp Batut: Motu proprio papieża Franciszka w sprawie Mszy...

Ksiądz na wakacjach

Kościół

Ksiądz na wakacjach

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Święci i błogosławieni

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania