Reklama

Niedziela Łódzka

VII Międzynarodowe Forum tato.net

Ojcowie o ojcostwie, czyli słuchać i prowadzić

2015-09-10 09:53

Niedziela łódzka 37/2015, str. 4

Dagmara Zalewska

Uczestnicy forum

Forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny

W Forum pod hasłem „Słuchać i prowadzić. Jak dziś przewodzić rodzinie” wzięło udział ponad 750 mężczyzn – dziadków, ojców lub przyszłych ojców, którzy chcieli pogłębić swoją wiedzę o powołaniu do ojcostwa. A także podzielić się swoimi doświadczeniami z tej najważniejszej powierzonej im roli. Na forum przyjechało ponad 30 prelegentów z Polski, USA, Francji, Ukrainy i Rumunii. Co to znaczy słuchać oczami? Jak być przewodnikiem, a nie dyktatorem? I jak pomóc wkroczyć dzieciom w świat naszych wartości, bez ich narzucania – na te i wiele innych ciekawych pytań można było znaleźć odpowiedzi podczas VII Międzynarodowego Forum tato.net, które odbyło się w Łodzi.

Jak podkreślał Wojciech Czeronko, prezes Zarządu Fundacji Cyryla i Metodego oraz współtwórca inicjatywy tato.net, Forum jest po to, by zachęcić ojców do podjęcia roli przewodnika w swojej rodzinie, bycia odpowiedzialną głową rodziny. Chodzi o to, by ojcowie nie byli autorytarnymi władcami, ale przewodnikami w swoich rodzinach, również jeśli chodzi o sferę duchową.

Forum poprowadził Jan Pospieszalski – dziennikarz i publicysta. Jak mówi, to forum jest bardzo inspirujące. W dzisiejszych czasach przeżywamy kryzys rodziny, który wynika między innymi z kryzysu ojcostwa. Budujące jest to, że jest tylu mężczyzn, którzy chcą podjąć to wyzwanie, jakim niewątpliwie jest powołanie do ojcostwa, i podchodzą do tego bardzo odpowiedzialnie. Chcą zdobywać wiedzę i umiejętności, chcą się w tej roli doskonalić. To dobry znak, bo w dzisiejszych czasach potrzeba nam przewodnika, autorytetu. Tak buduje się silną i trwałą rodzinę oraz silne i trwałe państwo.

Reklama

Jednym z gości spotkania był prof. Jan Duda, tata prezydenta RP Andrzeja Dudy, który dzielił się swoim doświadczeniem z bycia ojcem głowy państwa, i nie tylko, gdyż jest tatą trójki dzieci. Jak podkreślał, nie ma recepty na wychowanie lidera, ale ważne jest budowanie na fundamentach. – W naszym przypadku były to wiara i patriotyzm – mówi prof. Duda. – Od dziecka starałem się uczyć mojego syna podejmowania decyzji i brania za nie odpowiedzialności. Naszą wizję rodziny oparliśmy na Biblii i to ona była podstawą naszych działań. Najważniejsze było dla nas to, by nie lekceważyć problemów naszych dzieci oraz nie porównywać ich z rówieśnikami, bo każdy jest inny i nie ma jednego dobrego modelu wychowania. Każdy ma jakiś talent, a rolą rodzica jest to, by go odkryć i pomóc rozwijać.

Pytany o to, czy jest dumny ze swojego syna, prof. Duda mówi krótko: – Jestem dumny ze wszystkich moich dzieci.

Tato.Net działa od 2004 r. To pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, skupiająca się w całości na roli ojców w rodzinach. Zorganizowała prawie 400 wydarzeń dla ponad 7 tys. ojców i 3 duże kampanie społeczne. Jej członkowie są autorami kilkunastu książek, audiobooków, raportów. Działa przez tworzenie terenowych Klubów Ojca w Polsce, a także na Ukrainie, w Anglii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Słowacji, Rumunii, na Białorusi i w Rosji. Prowadzi badania, analizy i jest jednym z wiodących ośrodków eksperckich w zakresie ojcostwa i rodziny w Polsce.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kompetencje cyfrowe ojców tematem przewodnim 
XI Międzynarodowego Forum Tato.Net

2019-11-21 08:02

Michał Gmitruk

Od lewej dr Dariusz Cupiał, Krystian Hanke, Przemysław Babiarz, Andrzej Mierzejewski, Dariusz Kowalski, Piotr Lisek, Arkadiusz Rubajczyk

Jedenaste Międzynarodowe Forum Tato.Net przeszło do historii. Nie ustają natomiast dyskusje o jego świadectwach i wartościach

Więcej ...

Premier Mateusz Morawiecki: LOT przejmuje niemieckie linie lotnicze CONDOR

2020-01-24 12:59

TVP Info

Polska Grupa Lotnicza, która jest właścicielem m.in. PLL LOT, przejmuje niemiecką linię lotniczą Condor Air

Więcej ...

Watykan: Nowy dziekan Kolegium Kardynalskiego

2020-01-25 12:49

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

18 stycznia 2020 r. Ojciec Święty zatwierdził wybór - dokonany przez kardynałów-biskupów - dziekana Kolegium Kardynalskiego w osobie jego eminencji kardynała Giovanniego Battisty Re – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie poinformowano, że wicedziekanem Kolegium Kardynalskiego wybrano, a papież zatwierdził, Argentyńczyka, prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, 76-cio letniego kard. Leonarda Sandriego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Rodzina

Trump na Marszu dla Życia: każde dziecko jest bezcennym i...

Jej misja trwa

Wiara

Jej misja trwa

Zawód podwyższonego ryzyka

Wiadomości

Zawód podwyższonego ryzyka

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Polska

W Niepokalanowie trwa wielka ekspiacja za grzechy przeciwko...

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Kościół

Rzecznik Episkopatu: abp Lenga nie reprezentuje Kościoła...

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

Kościół

Dosyć obrażania papieża Franciszka przez katolików

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...