Reklama

BOŻENA SZTAJNER

Przemyśl: Rada Kapłańska i księża dziekani w sprawie wyroku na obrońców życia

2014-10-21 15:59

pab / Przemyśl / KAI

„Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał zaskakujący wyrok w sprawie z powództwa szpitala Pro-Familia przeciw obrońcom życia, zabraniający mówienia o aborcji, iż jest zabijaniem dzieci” – czytamy w oświadczeniu Rady Kapłańskiej i Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej. Autorzy wyrażają również zaniepokojenie faktem utajnienia uzasadnienia orzeczenia. „Odebranie opinii publicznej możliwości zapoznania się z motywami Sądu budzi bardzo poważne wątpliwości” – piszą.

Oświadczenie dotyczy wyroku, jaki zapadł 16 października w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie w procesie cywilnym, wytyczonym Jackowi Kotuli i Przemysławowi Syczowi z Fundacji „ Pro-Prawo do życia” przez Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. Szpital oskarżył ich o organizację pikiet antyaborcyjnych oraz twierdzenie, że w placówce zabija się chore nienarodzone dzieci. Sąd nakazał oskarżonym przeprosiny oraz pokrycie kosztów sądowych. Utajnił też uzasadnienie wyroku.

Temat był jednym z podjętych podczas posiedzenia Rady Kapłańskiej i Kongregacji Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej w sobotę 18 października. Przygotowane oświadczenie zostało upublicznione dzisiaj. Poniżej pełny tekst oświadczenia:

Przemyśl, 18 października 2014

Reklama

Oświadczenie Rady Kapłańskiej i Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej

Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał zaskakujący wyrok, w sprawie z powództwa szpitala Pro-Familia przeciw obrońcom życia, zabraniający mówienia o aborcji, iż jest zabijaniem dzieci. Treść wyroku wyraźnie odbiega od zasad etyki chrześcijańskiej zabraniającej zabijania także najsłabszego człowieka. Szczególnym obrońcą tej zasady był św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przypominał, że każda aborcja jest zabijaniem niewinnego życia ludzkiego. Nie zmienią tego żadne ustanawiane przez ludzi prawa ani wyroki. Ludzie sumienia słusznie i zawsze będą popierać tych, którzy działają w obronie dzieci nienarodzonych. Dlatego solidaryzujemy się z odważnymi i bezkompromisowymi obrońcami życia. Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie faktem utajnienia uzasadnienia tegoż orzeczenia. Odebranie opinii publicznej możliwości zapoznania się z motywami Sądu budzi bardzo poważne wątpliwości.

W imieniu księży zgromadzonych na posiedzeniu Rady Kapłańskiej i Kongregacji Księży Dziekanów pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego oraz Biskupów Adama Szala i Stanisława Jamrozka

Ks. Roman Chowaniec - Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Ks. Waldemar Janiga - Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Ks. Roman Wawro - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

Tagi:
oświadczenie

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Homilia abp Adama Szala do Ludzi Pracy

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika

Kazanie abp Depo podczas Pielgrzymki Tygodnika "Niedziela" na Jasną Górę

Święty Krzyż

Święty Krzyż

Zawód z misją

Zawód z misją

Niedziela nr 37/ 2019

Niedziela nr 37/ 2019

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w Wieluniu

Uroczyste przekazanie i poświęcenie dzwonu „Pamięć i Przestroga” w...

Misjonarz Afryki

Misjonarz Afryki

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

135 lat łódzkiej parafii prawosławnej

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem