Reklama

Niedziela Przemyska

Inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu

Uczestnicy uroczystości inauguracyjnej na PWSTE w Jarosławiu

Magdalena Bojarska

Uczestnicy uroczystości inauguracyjnej na PWSTE w Jarosławiu

W dniu 1 października br. Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przeżywała inaugurację roku akademickiego 2015/2016.

Tegoroczną uroczystość zorganizowaną przez nowe władze z rektorem doc. dr. Krzysztofem Rejmanem w Centrum Kultury Akademickiej poprzedziła koncelebrowana Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił abp Józef Michalik w asyście zaproszonego duchowieństwa z archiprezbiterem jarosławskim ks. prał. Andrzejem Surowcem.

Reklama

W kazaniu nawiązującym do przypadającego tego dnia wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która otworzyła nową drogę duchowości w Kościele, Ksiądz Arcybiskup zaznaczył, że „tylko dzieląc się wiedzą – nie zatrzymując jej dla siebie, człowiek się ubogaca, wzbogacając tym samym innych, co jest tak bardzo odczuwalne w rytmie życia każdej wyższej uczelni”.

Podejmując kwestie związane z wielkością człowieka, wskazał, że każda chwila jest szansą naszego człowieczeństwa. Prosząc, aby pojawiające się cierpienie przyjmować z radością, a każdy trud z miłością, wyraził jednocześnie nadzieję, że wysiłek naukowy jest wielką drogą do pokory. „(...) Im głębiej człowiek patrzy w znajomość swojej dziedziny, tym odkrywa nowe horyzonty niewiedzy”. – Pamiętajmy, aby wiedza była mądrością, różniąc się od encyklopedycznego zestawienia, stanowiła umiejętność powiązania przyczyn i wyciągania wniosków – dodał abp Józef Michalik. Stwierdzając, że prawdziwa nauka to mądrość serca, zachęcał, aby tę wiedzę intelektualną ubogacać intuicją i uczuciem, poszerzając jednocześnie o horyzont nieskończoności, odniesienia do tajemnic, które tkwią w ziemskiej rzeczywistości. Mówiąc o fascynacji i obiektywizmie dochodzenia do prawdy, Ksiądz Arcybiskup zachęcał jednocześnie do wykorzystywania teraźniejszości, doceniając otaczające nas środowisko, nie marnując ani jednego dnia.

Po Eucharystii Rektor, Prorektorzy, Senat oraz pracownicy i studenci uczelni, a także zaproszeni goście wzięli udział w oficjalnej części uroczystości. Rozpoczęło ją wystąpienie Rektora, który sięgając do tradycji państwowych wyższych szkół zawodowych, do których należy uczelnia, zakreślił jej tradycję i ugruntowaną już pozycję w polskim systemie edukacyjnym. Podczas przemówienia podsumowano bardzo udaną rekrutację na rok akademicki 2015/2016, wskazując jednocześnie na potrzebę ciągłego dostosowywania kierunków i programów studiów do potrzeb rynku pracy. „Mamy nadzieję na kontynuowanie współpracy i konsultacji z samorządami oraz pracodawcami” – mówił gospodarz uroczystości. Wymieniono dotychczasowe sukcesy, przejawiające się w organizowanych konferencjach naukowych czy też realizowanych projektach europejskich. Rektor zaprezentował plany na najbliższą przyszłość, podkreślając znaczenie ciągłego rozwoju naukowego pracowników dydaktycznych uczelni, którzy permanentnie podnoszą posiadane kwalifikacje.

Reklama

Po tradycyjnym rektorskim trzykrotnym uderzeniu berłem na znak rozpoczęcia nowego roku akademickiego i odśpiewaniu „Gaude Mater Polonia”, Rektor oddał głos zastępcy Dyrektora Biura Szefa Gabinetu Prezydenta RP Monice Wasilewskiej, która odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W kolejnym punkcie programu prorektor ds. dydaktycznych doc. dr Dorota Dejniak odczytała list minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej.

Szczególnie serdecznie powitano studentów I roku, których reprezentacja złożyła uroczyste ślubowanie, otrzymując indeksy z rąk prorektora ds. studenckich dr. inż. Ryszarda Pukały. Immatrykulacji, czyli uroczystego przyjęcia w poczet studentów dokonał rektor doc. dr Krzysztof Rejman. Kilka słów do swoich młodszych koleżanek i kolegów skierował wiceprzewodniczący Samorządu Studenckiego Krystian Stankiewicz.

Tegoroczną uroczystość uświetnił wykład inauguracyjny pt. „Okrągły stół w 1989 r.: mity i stereotypy”, który wygłosiła prof. zw. dr hab. Krystyna Trembicka.

O przygotowanie liturgiczne Mszy św. zadbał duszpasterz akademicki ks. dr Piotr Baraniewicz. Natomiast oprawę muzyczną podczas Eucharystii zapewniła grupa „Chwalmy Pana”. Z kolei funkcjonujący w Instytucie Humanistycznym uczelni Chór Akademicki „Appassionato” pod dyrekcją mgr Lucyny Kozioł odśpiewał Hymn Państwowy, a także tradycyjne „Gaude Mater Polonia” oraz „Gaudeamus igitur” w trakcie oficjalnej części inauguracji.

Na zaproszenie władz uczelni odpowiedzieli: reprezentantka Prezydenta RP, przedstawiciele duchowieństwa, gospodarze naszego województwa, powiatu i miasta. Przybyli także parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, uczelni zagranicznych oraz reprezentanci szkół wyższych, z którymi mamy zaszczyt współpracować. Z zaproszenia skorzystali pracujący z nami na co dzień dyrektorzy oraz prezesi instytucji państwowych, jak również biznesmeni, przedstawiciele urzędów, przedsiębiorstw i banków oraz dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych.

2015-10-15 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nauczanie w semestrze zimowym na uczelniach - głównie w trybie mieszanym

maebmij / Foter.com / CC BY-SA

Zdecydowana większość uczelni publicznych zdecydowała się na mieszany tryb nauczania w I semestrze roku akademickiego, zwykle z przewagą nauczania zdalnego – wynika z ustaleń PAP. Oznacza to, że jedynie niektóre zajęcia będą prowadzone stacjonarnie. Tryb mieszany zaleca również resort nauki.

Więcej ...

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

Więcej ...

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Polska

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Święci i błogosławieni

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Kościół

Papież skierował przesłanie do uczestników...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii

Niedziela Częstochowska

Dmenin k. Radomska: Ksiądz pobity na plebanii