Reklama

Niedziela Wrocławska

Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

Radosna Parada Niepodległości

Tomasz Lewandowski

Radosna Parada Niepodległości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 10 tys. dzieci i młodzieży na Radosnej Paradzie Niepodległości, tysiące wrocławian na głównych obchodach 11 listopada na wrocławskim Rynku, około 10 tys. uczestników we wrocławskim Marszu Patriotów, Msze za Ojczyznę w wielu parafiach archidiecezji, marsze, koncerty, wystawy, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – Dolnoślązacy godnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wdzięczność za dar wolności

Główne obchody w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęły się od Mszy św. w bazylice garnizonowej, której przewodniczył abp Józef Kupny. W homilii metropolita wrocławski podkreślał, że w Święto Niepodległości mamy okazję podziękować Bogu za dar wolności naszej ojczyzny i przypomnieć sobie o tych, którzy o tę wolność walczyli zwłaszcza że tak długi czas od zakończenia II wojny światowej sprzyja procesowi zanikania pamięci historycznej. – Rodzi się zatem pytanie, czy jeszcze potrafimy być wdzięczni. Wdzięczni Bogu i tym, którzy w obronie ojczyzny na różnych frontach walczyli o wolność. Czy pamiętamy o poległych żołnierzach? Czy pamiętamy o pomordowanych w obozach śmierci? Czy panuje uczucie wdzięczności wobec żyjących jeszcze kombatantów? Czy potrafimy zdobyć się na szacunek miejsc uświęconych krwią poległych naszych rodaków? Te pytania trzeba sobie postawić – przekonywał abp Kupny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Radosna niepodległość

Tegoroczna edycja Radosnej Parady Niepodległości pobiła dotychczasowe rekordy frekwencji i 11 listopada wzięło w niej udział ponad 10 tys. uczestników: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy do tego grona dołączyły też przedszkolaki. Było niezwykle kolorowo, radośnie i patriotycznie. Szkoły prześcigały się w wymyślaniu historycznych kostiumów, wszędzie słychać było patriotyczne pieśni i okrzyki „Nie ma radości bez niepodległości”. Idąc w tym barwnym pochodzie do głowy przychodziła jedna myśl: jest nadzieja dla narodu polskiego, jeśli mamy taką młodzież i jeśli tak będziemy ją wychowywać.

Reklama

Wieczorny Marsz Patriotów, organizowany przez Narodowe Odrodzenie Polski, także zgromadził około 10 tys. uczestników. Podczas marszu wznoszone były przede wszystkim hasła antykomunistyczne i nacjonalistyczne, powiewały biało-czerwone flagi, uczestnicy pochodu nieśli również ogromną, 30-metrową flagę. W Marszu Patriotów brali udział nie tylko kibice i młodzi narodowcy, było tam także wiele rodzin z dziećmi, seniorów i kombatantów.

Rycerskie Oborniki

W wielu miastach naszej archidiecezji odbywały się uroczystości niepodległościowe. W Oleśnicy oprócz Mszy św. za Ojczyznę i składania kwiatów pod pomnikiem żołnierzy wyklętych, mieszkańcy miasta rozłożyli na pl. Zwycięstwa ogromną flagę z orłem.

11 listopada Oborniki Śląskie stały się miastem rycerskim – z okazji Święta Niepodległości odbyło się tam barwne widowisko historyczne przygotowane przez stowarzyszenie „Portas Temporis”. Po Mszy św. w kościele św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego pod Pamiątkowy Obelisk przy ul. Dworcowej wyruszył barwny orszak prezentujący dzieje oręża polskiego. Można było zobaczyć rycerzy na koniach, husarzy, ułanów, szwoleżerów, a Opolskie Bractwo Rycerskie z Byczyny oddało salwę honorową, strzelając z XV-wiecznego działa. Oborniczanie mogli podziwiać także m.in. występy tańca dawnego i wziąć udział w quizie historycznym.

* * *

Patriotyczne śpiewanie

W ramach Patriotyzmu we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku 11 listopada odbyło się patriotyczne śpiewanie „My Pierwsza Brygada”. Frekwencja przerosła wszelkie oczekiwania, aula Papieskiego Wydziału Teologicznego była przepełniona. Koncert poprowadził Roman Kowalczyk – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego numer 17 we Wrocławiu.

To już trzecia edycja wydarzenia Patriotyzm we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Możemy powiedzieć, że to wydarzenie wpisało się już na stałe w kalendarz obchodów Odzyskania Niepodległości. Nad wydarzeniem patronat objęli: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski i Cezary Przybylski – marszałek województwa dolnośląskiego.

MC

Podziel się:

Oceń:

2015-11-19 11:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niepodległość wkracza w 100-lecie

Ułani to nieodzowny element Święta Niepodległości

TD

Ułani to nieodzowny element Święta Niepodległości

Za rok Polska będzie świętować 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W tegoroczne święto 11 Listopada można już mówić o zaawansowanym stanie przygotowań do tej ważnej rocznicy.

Więcej ...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous