Reklama

Niedziela Częstochowska

Wchodzimy W Adwent

Świeca Caritas – symbol miłosierdzia

Archiwum Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, jak co roku, włącza się w ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która w tym roku przebiega pod hasłem: „Głodni miłosierdzia” i nawiązuje do Roku Miłosierdzia. Od pierwszej niedzieli Adwentu 29 listopada w parafiach naszej archidiecezji są rozprowadzane świece – małe (58 tys., cena: 6 zł) i duże (12,5 tys., 12 zł).

W siedzibie archidiecezjalnej Caritas (ul. Staszica 5, Częstochowa) są dostępne także świece ołtarzowe na Boże Narodzenie (wysokość: 28 cm, średnica: 9 cm, cena: 30 zł); dochód ze sprzedaży tych świec będzie przeznaczony na dofinansowanie zakupu paczek świątecznych dla ubogich rodzin.

W wigilijny wieczór zapłonie świeca Caritas na znak jedności i solidarności z osobami, które w czasie świątecznym doświadczają samotności lub różnorakiej biedy. Dlatego ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas, podkreśla: – Ta kampania jest wezwaniem do otwartości serca wobec potrzeb drugiego człowieka. Jest okazją, by rozpalić przede wszystkim własne serce ogniem miłości. Dzięki temu przez 22 lata trwania akcji pomoc otrzymało kilka milionów dzieci z ubogich rodzin. Dochód jest bowiem wykorzystany na całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz zimowy i letni wypoczynek. Oprócz tego 10 gr z każdej świecy jest przeznaczane na pomoc dzieciom z zagranicy. W tym roku misjonarz ks. Dariusz Chałupczyński, który od stycznia 2016 r. będzie pracował na Kubie, otrzyma dotację na prowadzenie świetlicy dla dzieci.

Reklama

W okresie Adwentu Szkolne Koła Caritas prowadzą akcję świąteczną, w ramach której rozprowadzają artykuły, takie jak: świeca z figurą Świętej Rodziny, świeca kula z motywem bożonarodzeniowym, duża świeca z aniołem, czekoladowy św. Mikołaj, gwiazdki koronkowe – ręcznie wykonane, aniołki papierowe. Dochód pozostanie w konkretnym kole.

Tradycyjnie już archidiecezjalna Caritas uczestniczy w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „Tak. Pomagam!”. Odbędzie się ona w dniach 11-12 grudnia w supermarketach i sieciach handlowych na terenie całej archidiecezji z udziałem wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas. Do specjalnie oznakowanych koszy będzie można składać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia. Z tych produktów zostaną przygotowane paczki dla biednych.

Ponadto Wydawnictwo „Regina Poloniae” i Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie z pomocą studia telewizyjnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przygotowały materiały duszpasterskie na Adwent 2015 r. „Szczęśliwi miłosierni”. Wpisują się one w Rok Miłosierdzia i zawierają m.in. książeczkę dla dzieci pt. „Szczęśliwi miłosierni” oraz zaproszenie na konkurs plastyczny dla dzieci „Mój adwentowy uczynek miłosierdzia” zorganizowany przez częstochowską Caritas. Prace można składać do końca grudnia w siedzibie Caritas. Nagrodami głównymi jest 5 bezpłatnych miejsc na zimowisku organizowanym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej w terminie 22-26 lutego 2016 r. w ośrodku „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Oprócz nagród głównych są przewidziane nagrody II stopnia, wyróżnienia oraz nagrody specjalne.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pomagając potrzebującemu pomagamy Chrystusowi

Niedziela podlaska 49/2012, str. 7

Ks. Krzysztof Kisielewicz

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Ks. Krzysztof Kisielewicz

Więcej ...

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Więcej ...

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Jak przygotować się do modlitwy?

Wiara

Jak przygotować się do modlitwy?

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Kościół

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

Rok liturgiczny

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”