Reklama

Niedziela Podlaska

Dawali życie pokoleniom

Ks. Artur Płachno

Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w Narodowe Święto Niepodległości wraz z modlitwą za Ojczyznę przewodniczył w Narwi dziękczynieniu za 260 lat istnienia tamtejszej zabytkowej świątyni

Myśląc o ludziach, którzy oddawali życie za ojczyznę, oraz o tych, którzy tworzyli takie dzieła jak ta wyjątkowa świątynia, dziękujemy im za to, że dawali życie pokoleniom – powiedział bp Tadeusz Pikus.

Łyk historii

Odkryciami historycznymi na temat jednej z najpiękniejszych drewnianych świątyń w Polsce – kościoła pw. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Narwi podzielił się podczas prelekcji rozpoczynającej uroczystości ks. Zbigniew Rostkowski – wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Przypomniał, że obecna świątynia wzniesiona pod kierunkiem Ludwika Ignacego de Riaucour, sufragana łuckiego, powstała na miejscu pierwotnego kościoła, który uległ zniszczeniu. Powiedział też, że szczególną konstrukcję dwukondygnacyjną i wystrój, niespotykany w innych drewnianych świątyniach, zawdzięcza ona architektowi Jakubowi Fontanie, znanemu z licznych budowli murowanych tamtego okresu. Według zachowanych dokumentów budowa ta została ukończona w 1755 r. Podkreślił również fakt, iż parafia Narew w pierwszych wiekach swego istnienia była pod protektoratem królewskim, dzięki któremu król Zygmunt Stary i jego żona Bona Sforza ufundowali pierwszy drewniany kościół. Fundatorami dzieł w parafii byli także włodarze tamtejszych ziem, jej duszpasterzami zaś kanonicy królewscy, a dwóch tamtejszych proboszczów zostało biskupami.

Mówił on również o wyjątkowości murowanego ołtarza, ufundowanego do drewnianej świątyni w drugiej połowie XVIII wieku przez Stanisława Karwowskiego. Obecnie odzyskał on swój blask po gruntownej konserwacji, dzięki jednej z wielu inicjatyw obecnego proboszcza i dziekana hajnowskiego ks. Zbigniewa Niemyjskiego.

Ks. Niemyjski powiedział, że ta połączona uroczystość dziękczynienia za wolną Polskę oraz tutejszy zabytek sakralny ukazuje, że nasza ojczyzna ziemska ma być przedsionkiem ojczyzny w niebie.

Wiara prowadzi do uzdrowienia

Przewodniczący uroczystej Eucharystii bp Tadeusz Pikus w homilii, odwołując się do czytań liturgicznych, powiedział, że Bóg upomina rządzących, którzy nie zachowują sprawiedliwości, gdyż rządy to służba drugiemu człowiekowi. Przytoczył też słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „trudno jest umierać za ojczyznę, ale też trudno dla nie żyć”. Aby ojczyzna była silnym i moralnie zdrowym społeczeństwem, jest potrzebna codzienna troska o doczesny jej byt, przy jednoczesnym miłowaniu tego, co wieczne. Chrystus daje nam tutaj początek królestwa Bożego – podkreślił Ksiądz Biskup. Przypomniał 1517 r., w którym Luter odrzucił Kościół jako instytucję, 1717 r., gdy loża masońska odrzuciła Chrystusa, i 1917 r., gdy rewolucja bolszewicka odrzuciła Boga i Kościół. Powiedział, że obecnie problemem Kościoła, także w naszej ojczyźnie, jest nawracanie ochrzczonych, którzy odrzucili więź z Bogiem. Widoczne są bowiem piękne i puste kościoły, ale także pełne kościoły pustych ludzi. Nie można jednak się załamywać, gdyż mocą Boga dokonuje się uzdrowienie, a prawdziwa wiara prowadzi do uzdrowienia.

Reklama

Odbyła się też akademia w wykonaniu uczniów z Gimnazjum w Narwi, miały miejsce koncert Chóru Leśników z Puszczy Białowieskiej oraz modlitwy za zmarłych i złożenie kwiatów przed grobem Żołnierza przy kościele, pomniku Powstańców Styczniowych oraz tablicy upamiętniającej prawosławnego arcybiskupa Mirona Chodakowskiego poległego w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., usytuowanych przed budynkiem szkolnym.

Na uroczystości przebyli duchowni katoliccy z archidiecezji białostockiej, diecezji drohiczyńskiej z wikariuszami generalnymi, ks. Bogumił Korniluk z Cerkwi prawosławnej, senator Tadeusz Romańczuk, przedstawiciele Sejmiku Województwa Podlaskiego, władze samorządowe powiatu hajnowskiego i gminy Narew, służby mundurowe, nauczyciele i młodzież oraz okoliczni mieszkańcy zarówno wyznania katolickiego, jak i prawosławnego.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy sztandar na 100-lecie. Jubileusz „Samochodówki”

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

69. rocznica Apelu Jasnogórskiego - wielkiej narodowej modlitwy Polaków

2022-12-07 21:43

Karol Porwich/Niedziela

8 grudnia mija 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Wiadomości

NBP: Jacek Kurski nowym przedstawicielem Polski w Radzie...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...