Reklama

Niedziela Legnicka

Śp. ks. prał. Stanisław Książek

Są długi święte, serdeczne i słodkie

Podczas promocji ostatniej książki ks. Stanisława Książka o historii parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze

Brygida Gucwa

Podczas promocji ostatniej książki ks. Stanisława Książka o historii parafii Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze

9 listopada zmarł ks. prał. dr Stanisław Książek. Zarówno mieszkańcy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, jak i cała społeczność miasta byli bardzo związani ze swoim Księdzem Proboszczem.

W służbie ołtarza

Do Kamiennej Góry przybył on w 1966 r. i jako wikariusz w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła tworzył nową parafię, remontując zdewastowany XVIII-wieczny poewangelicki kościół Łaski. Po utworzeniu parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w 1972 r. został jej pierwszym proboszczem. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę, czyli do 2006 r.

Od samego początku umiejętnie angażował parafian do prac przy kościele, i zakładając robocze ubranie, sam też brał udział w pracy. Wszelkie remonty obiektów sakralnych w okresie tzw. gospodarki planowanej nie przebiegały bez dodatkowych przeszkód i utrudnień, bo brakowało nie tylko materiałów budowlanych, ale w ogóle rozdzielnik na szczeblu gminnym i powiatowym nie przewidywał tych materiałów na obiekty kościelne. Ale i z tym problemem ks. Książek umiał sobie poradzić, pozyskując parafian, którzy zdobywali przydziały na materiały budowlane dla potrzeb swoich gospodarstw, a następnie przekazywali je na cele Kościoła. O tych i innych kulisach swojego kapłaństwa ks. Stanisław Książek napisał w książce „50 lat w służbie ołtarza”.

Ksiądz Prałat był nie tylko kapłanem, ale też naszym ojcem, który przez swoją posługę duszpasterską był związany z większością rodzin w parafii. To on udzielał sakramentów świętych nam, naszym dzieciom i wnukom, a także naszym rodzicom i dziadkom. Służbę Panu Bogu i ludziom w kapłaństwie ks. Stanisław Książek oparł na słowach Psalmu 115: „Nie nam, Panie..., ale Imieniu Twemu daj chwałę”, które powtarzał nie tylko przy kolejnych jubileuszach. Na mocy postanowienia ówczesnego biskupa legnickiego Stefana Cichego, po ukończeniu 75 roku życia i po 52 latach kapłaństwa (w tym 40 lat pracy duszpasterskiej w Kamiennej Górze) przeszedł na emeryturę. Nie opuścił jednak swojego ludu i miasta, którego od 1997 r. jest honorowym obywatelem. Jest też zasłużonym człowiekiem dla naszego środowiska, któremu w ramach podziękowania za długoletnią pracę na rzecz Kościoła i ziemi kamiennogórskiej, społeczeństwo nadało tytuł Człowiek Roku 2009.

Reklama

Diamentowe gody

Dla upamiętnienia diamentowego jubileuszu kapłaństwa ks. Książka parafianie ufundowali nowoczesną automatykę dzwonów, które regularnie biją na chwałę Pana w wyznaczonych porach dnia i zawsze będą przypominać o naszym pierwszym Księdzu Proboszczu.

Ze względu na stan zdrowia Ksiądz Prałat nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w uroczystościach związanych z jego diamentowym jubileuszem. Wychowanek Księdza Jubilata ks. kan. dr Krzysztof Wiśniewski w okolicznościowej homilii powiedział wówczas: „Ta uroczystość jubileuszowa jest wyrazem wdzięczności tych, którzy poznali ks. prał. Stanisława Książka i jako współpracownicy i wychowankowie czerpali z jego życia. Celebrowanie jubileuszu jest wyrazem wierności Bogu. Uczymy się być wierni, podziwiając ojcowską łaskawość i wierność Boga (...). Wierność jest szczęściem jubilata. Szczęściem jubilata jest też radość i pokój, satysfakcja z życia nie dla siebie samego, a przeznaczeniem człowieka, celem jego istnienia jest zjednoczenie z Bogiem w Jego chwale, wejście do domu Ojca niebieskiego na prawach syna, na prawach dziecka Bożego. Życie księdza ma być zapowiedzią, że my wszyscy pewnego dnia będziemy się krzątać po domu Bożym – jak ksiądz po kościele (...). Kapłan głosi naukę w porę i nie w porę, która stanowi o zbawieniu ludzi; kocha ludzi i ich nie okłamuje; wskazuje dobro i wykazuje błąd. Ksiądz Prałat czasami z tej ambony mówił nie w porę; potrafił siłą swojego głosu wypełnić świątynię głosem praw Bożych”.

Twórcze bogactwo

Ks. Stanisław pozostawił po sobie bogaty dorobek naukowy obejmujący książki, artykuły i recenzje. Zachęcony przez parafian, pomimo swej ograniczoności wiekowej i zdrowotnej, podjął się napisania 365-stronicowego dzieła „Parafia Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze w latach 1966–2006”. Jak na dzieło kronikarskie przystało, pozycja ta zawiera właściwie wszystkie ważniejsze wydarzenia duszpasterskie i inne – związane z remontem kościoła, które miały miejsce w życiu parafii w opisanych latach. Uzupełnieniem zapisów kronikarskich jest szczegółowy opis świątyni Matki Bożej Różańcowej, przylegającej do niej kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa, kościoła filialnego w Przedwojowie oraz kościoła w Czadrowie. Autor zamieścił też wykaz i szczegółowy opis wyposażenia kościoła: naczyń liturgicznych, monstrancji, puszek, szat liturgicznych (ornaty rzymskie i gotyckie oraz kapy); niektóre z nich pochodzą z XVII i XVIII wieku. Całość posiada bogatą dokumentację fotograficzną.

Reklama

Natomiast w książce „50 lat w służbie ołtarza” ks. Stanisław Książek napisał: „Są długi święte, serdeczne i słodkie, których pamięć nie zaciera się w duszy. Taki dług zaciąga człowiek niewątpliwie w kapłaństwie wobec Chrystusa i społeczności ludu Bożego”.

Śmierć naszego Księdza Proboszcza stała się okazją do refleksji nad długiem wdzięczności wobec Pana Boga za dar obecności i posługi ks. Stanisława Książka w kamiennogórskim kościele. Ten dług święty, serdeczny i słodki, który jest zapisany w sercach parafian, powinniśmy spłacać pamięcią w modlitwie.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Australia: zmarł kard. Edward Clancy

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 90 lat zmarł 3 sierpnia australijski kardynał Edward Bede Clancy – emerytowany metropolita Sydney, długoletni przewodniczący episkopatu swego kraju. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 211 członków, z których 118 nie skończyło jeszcze 80 lat i tym samym ma jeszcze prawo udziału w przyszłym konklawe.

Więcej ...

Maria czy Maryja?

Adobe Stock

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik

Więcej ...

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

2022-12-08 16:40

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...