Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Nowe życie olkuskich organów

Olkuskie organy w trakcie remontu

TZ

Olkuskie organy w trakcie remontu

Jednym z nieodłącznych elementów wyposażenia wnętrza świątyni, gdzie sprawowany jest kult, są organy. Do najbardziej odpowiednich zalicza się piszczałkowe, o bardzo złożonej budowie. Dumą miasta Olkusza są organy wykonane przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, których remont właśnie się rozpoczął i potrwa do końca 2018 r.

Organy w Olkuszu są znaczącym dziełem w historii polskiego budownictwa organowego nie tylko dlatego, że są jednym z niewielu dzieł z I połowy XVII wieku zachowanym do dziś, ale także dlatego, że od początku były dziełem rzadkim i wybitnym. Jako instrument były polem doświadczeń dla przyszłego założyciela polskiej szkoły budowy organów w XVII wieku Jerzego Nitrowskiego. Jako prospekt stały się wzorem do naśladowania, pozostając jednak dziełem unikalnym. Ich twórca Hans Hummel, niezależnie od nieprzemyślanych decyzji zawodowych i życiowych, włożył swój trwały ślad w rozwój polskiego budownictwa organowego. Instrument w Olkuszu to nie tylko jeden z najstarszych takich obiektów w Polsce, ale też największe europejskie renesansowe organy, posiadające wciąż, prócz większości oryginalnych piszczałek, stare wiatrownice, trakturę oraz znaczną cześć oryginalnego stołu gry” – to opinia specjalistów dotycząca olkuskiego instrumentu.

Olkuskie organy powstały po zniszczeniu w wyniku pożaru wyposażenia kościoła po 1583 r. Z inicjatywy senatu miasta, gwarków i rajców przystąpiono do odbudowy świątyni i budowy organów, których koszt, jak podają najstarsze zapisy, wynosił na ówczesne czasy ok. 1000 florenów (floren to złota moneta o masie 3,5 gramów). Twórcą instrumentu był Hans Hummel, którego dzieło w latach 1631-33 dokończył jego uczeń Jerzy Nitrowski. Nazwisko twórcy instrumentu znane jest z inskrypcji znajdującej się pod chórem organowym, która poświęcona jest synowi organmistrza Janowi, tragicznie zmarłemu podczas pracy Hummla przy ich znoszeniu.

– Zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego należą do najcenniejszych w Polsce, gdyż większa część substancji zabytkowej i historycznej przetrwała do naszych czasów. Wiekowe piszczałki, wiatrownice, elementy mechaniki i klawiatur oraz inne mechanizmy zostaną poddane gruntownej renowacji, by z nowym życiem zabrzmieć jako całość po zakończeniu prac – opowiada proboszcz bazyliki ks. prał. Mieczysław Miarka.

Z inicjatywy miłośników muzyki i znawców piękna olkuskich organów powstało w 2005 r. Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla, którego szczególnym celem działalności jest szeroko rozumiana opieka nad organami, a także troska o przywrócenie dawnej świetności instrumentu i chęć zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń. To ono przyczyniło się do znalezienia fundacji Hermann-Reemtsma-Stiftung, która udzieliła znacznej dotacji na ten cel. Konserwację organów wykonywać będzie warsztat organmistrzowski firmy Flentrop Orgelbou w Zazndam (Holandia). W pierwszym etapie renowacji poddane zostaną historyczne elementy mechanizmu zabytkowych organów. Trwający kilka lat remont to niewątpliwie wydarzenie historyczne i godne uwagi oraz zaangażowania. Przy akompaniamencie instrumentu na pewno wielu doświadczy wzniosłości i piękna, które otwiera na inną rzeczywistość. Zanim jednak tego się doświadczy można tę cenną inicjatywę ratowania instrumentu wesprzeć darowizną na konto: ING Bank Śląski, nr rachunku: 50 1050 1618 1000 0008 0128 1072 (na remont zabytkowych organów).

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Organy brzmią w samo południe

Agnieszka Bugała

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk na Ukrainie

2022-11-29 12:48

Grzegorz Gałązka

Ambasador Rosji przy Watykanie Aleksander Awdiejew powiedział agencji Ria Novosti, że wyraził Stolicy Apostolskiej „oburzenie” Moskwy z powodu słów papieża w wywiadzie dla jezuickiego magazynu „America” dotyczących aktów okrucieństwa wojsk rosyjskich na Ukrainie, zwłaszcza Buriatów i Czeczenów – podała agencja ANSA.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Redemptoryści na adwent 2022

Kościół

Redemptoryści na adwent 2022

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...