Reklama

Niedziela Świdnicka

„Złoty pociąg” w kłodzkim Minieurolandzie!

Archiwum Minieurolandu w Kłodzku

Różne ekipy badaczy próbują odnaleźć ukryty rzekomo koło Wałbrzycha domniemany pociąg III Rzeszy, który miał między listopadem 1944 a styczniem 1945 r. jechać z Wrocławia do Wałbrzycha, ale jednak nigdy tam nie dotarł. „Złoty pociąg”, bo tak go obecnie nazwano, można oglądać w kłodzkim Minieurolandzie. W jego pancernych wagonach można zobaczyć zagrabione w czasie II wojny światowej dzieła sztuki oraz kosztowności, w tym również właśnie złoto. Oczywiście, pociąg, jak i jego zawartość zostały wykonane w miniaturze.

– Oryginały tych rzeczy miały ponoć zostać wywiezione do nieznanej kryjówki w okolicach Gór Sowich. Ale pociąg opancerzony dojechał do 65. kilometra (obecnie rejon Szczawienka), potem zjechał na boczny tor i zniknął bez śladu w tunelu. Chociaż samo istnienie tego pociągu nigdy dotychczas nie zostało potwierdzone, to krążące na ten temat legendy były inspiracją dla wielu poszukiwaczy skarbów, a dla nas stały się impulsem do budowy kolejnej makiety – powiedział „Niedzieli Świdnickiej” prezes kłodzkiego Minieurolandu Jarosław Ptaszkiewicz.

Warto dodać, że ten otwarty w lipcu bieżącego roku park miniatur może się już poszczycić wieloma osiągnięciami. Ostatnio np. Minieuroland został uznany za najlepszy produkt turystyczny w plebiscycie organizowanym przez Telewizję Sudecką. Z badań międzynarodowego portalu internetowego wyspecjalizowanego m.in. w turystyce wynika , że 96 proc. klientów, którzy odwiedzili dotąd kłodzki Minieuroland, było zadowolonych ze świadczonych w nim usług oraz zarekomendowałoby znajomym jego ofertę. Park odnosi także sukcesy na niwie… sportowej; promowana przez Minieuroland załoga Michał Tutak i Vanessa Smolak zdobyli pierwsze miejsce w klasie czwartej podczas rajdu samochodowego „Rally Masters” w Sobótce.

2015-11-26 10:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Lekcje historii po polsku

Więcej ...

Papież do włoskich rodzin: angażujcie się w budowanie prorodzinnej polityki

2022-12-02 16:25

Stock.Adobe

Ojciec Święty przyjął na audiencji członków włoskiego Forum Stowarzyszeń Rodzinnych. Poparł ich wysiłki na rzecz tworzenia bardziej prorodzinnej polityki, której celem jest m.in. zatrzymanie demograficznej zimy, od lat boleśnie dotykającej Włochy. Mówiąc o pięknie i sile rodziny, Papież przypomniał, że współczesne społeczeństwo bardzo potrzebuje jej świadectwa.

Więcej ...

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu