Reklama

Polska

Biblia Jubileuszowa - unikalne dzieło na 100-lecie istnienia Paulistów

Artur Stelmasiak

Z okazji 100-lecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła ukazała się Biblia Jubileuszowa. To wyjątkowe dzieło przygotowane przez Edycję Świętego Pawła to połączenie współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego z bogatą ornamentyką pochodzącej z 1414 roku Biblii gnieźnieńskiej. Biblia wydana w formacie 24 na 34 centymetry waży aż ok. 6 kg.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas prezentacji Biblii Jubileuszowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak wyraził pragnienie, by to szczególne wydanie znalazło swoje miejsce nie tylko w zbiorach bibliofilskich, ale by również przemówiło do współczesnego człowieka. „Bogactwem tego wydania jest przede wszystkim to, że oprócz tekstu mówi ono do nas bardzo pięknymi ilustracjami” - podkreślił Prymas Polski.

Przybliżając historię powstania Biblii Jubileuszowej ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji Świętego Pawła poinformował, że wydawnictwo chciało uczcić 100-lecie istnienia Towarzystwa Świętego Pawła „poważnym projektem apostolskim”. Zdecydowano zatem o połączeniu współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego z języków oryginalnych z unikalnymi ilustracjami rękopisu Biblii sprzed kilku wieków. „Chcieliśmy, by na kartach tej Biblii spotkały się dwa oblicza piękna. By z jednej strony było to piękno, którego źródłem jest sztuka, a z drugiej strony Słowo Boże, które jest piękne samo w sobie” - stwierdził ks. Lubaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydawnictwo zwróciło się zatem do Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie z prośbą o wskazanie ciekawego rękopisu Pisma Świętego, na postawie którego można by przygotować wydanie Biblii Jubileuszowej. Wybór padł na Biblię gnieźnieńska, pochodzącą z 1414 roku.

Rękopis ten, o czym mówił ks. dr Michał Sołomieniuk, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie, ma 506 pergaminowych kart. Jego wymiary to 37 cm na 27 cm. Dzieło to zdobione jest misteryjnymi iluminacjami figuralnymi w inicjałach oraz ornamentami roślinnymi na marginesach. Powstanie Biblii gnieźnieńskiej przypisuje się czeskiej szkole iluminacji, a konkretnie pracowni Laurina z Klatowy. Rękopis katedrze gnieźnieńskiej podarował kanclerz kapituły gnieźnieńskiej i proboszcz poznański ks. kanonik Wyszota z Górki, który zmarł w 1451 roku.

Prace nad Biblią Jubileuszową rozpoczęły się od trzydniowej sesji fotograficznej w Gnieźnie. Koniecznym było wykonanie zdjęć o wysokiej rozdzielczości, aby można było elementy ornamentów powiększać do odpowiedniego formatu. W wydaniu znalazły się 74 inicjały figuralne. Dział graficzny Edycji Świętego Pawła oczyścił materiał fotograficzny i uzupełnił te fragmenty, które ze względu na wiek dzieła, utraciły np. oryginalną kolorystykę. Prace te trwały dwa lata. Efektem jest wspaniałe dzieło w formacie 24 na 34 centymetry i wadze ok. 6 kg.

Reklama

Edycja Świętego Pawła przygotowała trzy wersje Biblii Jubileuszowej. W wydaniu standardowym oprawę stanowi skóra ekologiczna. W wydaniu ekskluzywnym Biblię oprawiono w skórę naturalną. Przygotowano także wydanie numerowane w limitowanej edycji 200 egzemplarzy. Egzemplarz z numerem 1 zostanie przekazany na Jasną Górę, jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za opiekę nad Edycją Świętego Pawła.

Dyrektor wydawnictwa ks. Lubaś podkreślił, że Biblia Jubileuszowa ma być wydaniem użytkowym, z którego na przykład w czasie Wigilii Bożego Narodzenia, czy innej wyjątkowej okazji czytane będzie Pismo Święte. „Jest ona adresowana do wielu polskich rodzin, wspólnot parafialnych, zakonnych, do tych, którzy chcieliby w sposób uroczysty wyeksponować piękno Słowa Bożego, pamiętając o tym, że dla ludzi wierzących stała obecność Boga w życiu jest najważniejsza” - stwierdził ks. Lubaś.

Więcej o Biblii Jubileuszowej na stronie www.bibliajubileuszowa.pl.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2014-10-28 07:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biblia w całości przetłumaczona na 563 języki

© Václav Mach/fotolia.com

Biblia jest już dostępna w całości w 563 językach, podczas gdy w 2014 roku było ich 542. Poinformowało o tym Niemieckie Towarzystwo Biblijne powołując się na statystyki Światowego Towarzystwa Biblijnego w Londynie. Według informacji towarzystwa biblijne uczestniczyły w ub. roku ogółem w 50 tłumaczeniach.

Więcej ...

Każdy znalazł coś dla siebie

2024-04-18 12:56

Katarzyna Krawcewicz

"Wsiąść do pociągu" rozgrywane w holu Uniwersytetu Zielonogórskiego

Koło Akademickie KSM zorganizowało na Uniwersytecie Zielonogórskim wieczór z planszówkami.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous