Reklama

Niedziela Lubelska

Kraków zaczyna się w Lublinie

Piotr Duda/Archiwum Lubelskiego Biura ŚDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezja lubelska jest gotowa na przyjęcie 6 tys. gości z różnych stron świata; połowa z nich już potwierdziła swój przyjazd. Nasz region wybrała młodzież m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, Brazylii, USA, Kuby i Słowenii. Młodzi ze wszystkich stron świata przybędą do nas, bo wierzą, że tu doświadczą żywej wiary. Uczestnicy diecezjalnego etapu ŚDM, jaki odbędzie się w dniach 20-25 lipca, zostaną przyjęci przez rodziny ok. 80 parafii Lublina i innych miast diecezji.

Doświadczenie wiary i wspólnoty

– Nasza diecezja pragnie razem z przybyłymi gośćmi przeżywać i rozważać temat spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre. Dlatego też przygotowujemy się do wielkiego święta młodzieży, którego centralnym punktem będzie spotkanie zorganizowane zarówno dla gości z zagranicy, jak i młodzieży z naszej archidiecezji – mówi ks. Adam Bab, koordynator przygotowań do ŚDM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Goście przyjadą do nas już 20 lipca (za wyjątkiem 700-osobowej grupy z Belgii, która udział w ŚDM poprzedzi dodatkowymi rekolekcjami w Lublinie). Pierwsze dwa dni spędzą na modlitwie i formacji w parafiach, a także na poznawaniu historii i tradycji naszego regionu. Jak podkreśla ks. Adam Bab, wiele grup wybrało Lublin ze względu na ślady św. Jana Pawła II, ale wśród miejsc wartych zobaczenia znajduje się m.in. były obóz koncentracyjny na Majdanku czy stare miasto z zamkiem. Czwarty dzień pobytu przeznaczony jest na integrację gości z rodzinami, w których się zatrzymają, a piąty to już czas wyjazdu do Krakowa. Najważniejszym dniem diecezjalnego etapu ŚDM będzie dzień trzeci, sobota 23 lipca.

Arena młodych

Święto wiary i młodości odbędzie się na stadionie „Arena Lublin” z udziałem co najmniej kilkunastu tysięcy osób. – Wydarzenie pomyślane jest jako wielkie spotkanie modlitewno-artystyczne, gdzie w towarzystwie wielkiego chóru i młodzieżowej grupy teatralnej będzie można zarówno raz jeszcze przeżyć zaproszenie Boga do wędrówki wiary, jak i doświadczyć wspólnoty wierzących – wyjaśnia ks. Mirosław Ładniak, organizator spotkania. Dając przedsmak tego, co nas czeka, lipcową manifestację radości i wiary określa „zwielokrotnionym koncertem chwały”. – Planujemy, że na Arenę wyruszą barwne korowody z czterech stron miasta, m.in. z okolic archikatedry i pl. Litewskiego, parafii pw. Świętej Rodziny na Czubach oraz Majdanka. Chcemy bowiem, by mieszkańcy różnych części Lublina mogli dołączyć do młodych i razem z nimi udać się na stadion, gdzie odbędą się centralne wydarzenia. W kilkugodzinnym programie znajdzie się m.in. Msza św. oraz widowisko z elementami teatru, koncertu i nabożeństwa. Całość zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu – wylicza ks. Ładniak. Nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwać służby porządkowe złożone z funkcjonariuszy służb mundurowych oraz specjalnie przeszkolonych wolontariuszy.

Reklama

Marcin Wąsowski, który odpowiada za teatralną część widowiska, informuje, że w przygotowania musi być zaangażowanych ponad tysiąc osób. – Potrzebujemy uzdolnionych artystycznie wolontariuszy, którzy spełnią się na scenach w roli aktorów, muzyków i tancerzy. Sam „Chór dla Jezusa”, który śpiewem ubogaci wydarzenie, powinien mieć ok. 800 osób, dlatego zachęcamy do włączenia się w przygotowania – mówi Marcin Wąsowski. – Mamy nadzieję, że spektakl połączony z muzyką i nabożeństwem będzie doświadczeniem żywej wiary dla wszystkich, którzy znajdą się na stadionie – podkreśla. Wolontariusze, których nabór wciąż prowadzony jest za pośrednictwem strony: www.sdm.lublin.pl, będą mieli zapewnione odpowiednie szkolenia, potwierdzone certyfikatami.

Zarówno diecezjalne biuro ŚDM, jak i parafie prowadzą zapisy na wyjazd do Krakowa. Zainteresowanym proponowane są do wyboru dwa pakiety: A1 (25 lipca – 1 sierpnia, ok. 800 zł) oraz B1 (29 lipca – 1 sierpnia, ok. 400 zł).

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-02-04 10:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peregrynacja rozpoczęta

Diecezjalnymi symbolami ŚDM są drewniany krzyż i obraz Matki Bożej Świdnickiej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diecezjalnymi symbolami ŚDM są drewniany krzyż i obraz Matki Bożej Świdnickiej

Na początku października w parafii Chrystusa Króla w Głuszycy ruszyła peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży, która ma pomóc w przygotowaniach do tego wydarzenia w Lizbonie.

Więcej ...

Łódź: Uczniowska integracja

2024-04-15 17:30

Archiwum Szkoły

Więcej ...

Bp Przybylski: troska o powołania w Kościele nie jest rekrutacją kandydatów

2024-04-16 14:17

Episkopat News

Troska o powołania w Kościele katolickim nie jest próbą rekrutacji kandydatów do pustoszejących seminariów i nowicjatów, ale pomocą człowiekowi w odkryciu jego miejsca w świecie – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...