Reklama

Absolwent Roku 2015 Politechniki Częstochowskiej

Marian Sztajner

Mamy wyjątkową okazję, by bliżej przedstawić Czytelnikom „Niedzieli” naszego watykańskiego współpracownika – Włodzimierza Rędziocha, który od 25 lat systematycznie publikuje na łamach „Niedzieli” wywiady z najwyższymi hierarchami Kościoła, relacje z watykańskich uroczystości i reportaże z ciekawych miejsc we Włoszech

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Okazją do bliższego poznania rzymskiego korespondenta „Niedzieli” jest nadanie mu tytułu Absolwenta Ambasadora Politechniki Częstochowskiej 2015. Uroczyste ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie statuetek odbyło się 8 kwietnia br. podczas gali w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Tegoroczny Absolwent Ambasador – Włodzimierz Rędzioch ukończył Wydział Elektryczny PCz w 1974 r. Od 1980 r. mieszka we Włoszech. Dziękując za nadanie mu tytułu, przyznał, że długo zastanawiał się nad decyzją o wyjeździe z Polski. Można go jednak zaliczyć do licznego grona osób, na których życie w sposób zdecydowany wpłynął Jan Paweł II, na decyzji o wyjeździe zaważyły bowiem ostatecznie słowa nieżyjącego już ks. prał. Ksawerego Sokołowskiego, który powiedział: – Wiedz, że historia Polski dzieje się teraz także tutaj, w Watykanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włodzimierz Rędzioch początkowo pracował w Centrum dla Pielgrzymów Polskich „Corda Cordi” w Rzymie. – Polacy zaczęli przyjeżdżać na spotkania z Janem Pawłem II, nic nie wiedząc o Watykanie – wspominał. – Pomagaliśmy im odkrywać to wielkie dziedzictwo i wielkie bogactwo, jakim jest Rzym i Watykan.

We współpracy ze znanym artystą fotografikiem Adamem Bujakiem Włodzimierz Rędzioch wydał kilka albumów o Watykanie i Castel Gandolfo. Przez 32 lata pracował w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”, natomiast stałą współpracę z „Niedzielą” podjął w 1990 r. Podczas uroczystości podkreślił: – Przez wszystkie lata spędzone poza Częstochową nie wykonywałem co prawda swojej profesji, ale nigdy nie zdradziłem mojej uczelni. W każdej sytuacji podkreślam, że jestem absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Dzięki „Niedzieli”, będąc tak daleko od Częstochowy, jestem w jakiś sposób obecny w moim rodzinnym mieście. Mam nadzieję, że mieszkając 1600 km od tego miejsca, będę nadal godnie reprezentował moje miasto i moją uczelnię.

Reklama

Tegoroczni laureaci tytułu Absolwenta Roku to: Mariusz Puto – prezes Zarządu Grupy SGP zrzeszającej spółki w 10 krajach, który otrzymał złotą statuetkę; Maciej Orzechowski – laureat srebrnej statuetki, który pracował w kilku firmach jako informatyk, a od 2013 r. jest właścicielem firmy Konsulting IT oraz prezesem zarządu firmy mPay; odznaczony statuetką brązową Zbisław Janikowski – inżynier włókiennik, który po przejściu na emeryturę zajął się publicystyką i twórczością pisarską. Do tej pory wydał 20 książek, współpracował też z lokalnymi redakcjami oraz z Radiem Jasna Góra i Radiem Fiat.

Tradycja nadawania tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora narodziła się na Politechnice Częstochowskiej przed 15 laty, zainicjowało ją i konsekwentnie kontynuuje Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej. Kandydatów do nagrody, którzy po ukończeniu studiów na PCz osiągnęli spektakularny zawodowy sukces, mogą zgłaszać studenci, absolwenci i pracownicy uczelni. Z grona zgłoszonych Kapituła nominuje 10 osób, a następnie w tajnym głosowaniu wybiera laureatów. Tytuł Absolwenta Ambasadora jest szczególnie zaszczytny, ponieważ nie jest nadawany co roku. Na 15 dotychczasowych edycji przyznano go dziewięciokrotnie.

Prof. Maria Nowicka-Skowron – rektor Politechniki Częstochowskiej pogratulowała laureatom i wszystkim nominowanym oraz podziękowała za umacnianie prestiżu uczelni w kraju i za granicą. Podkreśliła, że nadanie tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora jest dużym wyróżnieniem. Tytuły te otrzymują bowiem osoby wybrane z grona blisko 77 tys. absolwentów, których wykształciła uczelnia.

W części artystycznej wystąpił Częstochowski Teatr Tańca ze spektaklem „Orfeusz” w reżyserii Włodzimierza Kucy.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-04-13 08:22

Wybrane dla Ciebie

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4. sezonu "The Chosen"

2024-03-28 11:39

Materiały promocyjne/thechosen.pl

Serial o Jezusie z kolejnym sukcesem. W polskich kinach 4. sezon zebrał ponad 50 000 widzów, a licznik wciąż rośnie. Kolejne odcinki serialu, co stało się całkowitym fenomenem w branży filmowej, wciąż wyświetlane są w kinach.

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...